Rodzina
Czytany poradnik
Dom spokojnej starości – w trosce o komfort seniorów
0

Dom spokojnej starości – w trosce o komfort seniorów

AUTOR:  Porady.org29 stycznia 2019

Przychodzi czasem taki moment, że bliska nam starsza osoba wymaga opieki, której nie może zapewnić jej rodzina. Warto wtedy zastanowić się nad formą pomocy, jaką jest dom opieki. Decyzja nigdy nie jest łatwa, dlatego powinna być przemyślana i uwzględniać najważniejsze potrzeby bliskiej nam osoby. Dzięki temu można zapewnić jej bezpieczeństwo i komfort.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie zalety posiada dom opieki,
 • jak wybrać odpowiedni ośrodek, który spełni wszystkie potrzeby seniora,
 • co wyróżnia dobry dom spokojnej starości.

Domy spokojnej starości w Polsce nie należą do rzadkości. Istnieje wiele placówek – prywatnych i państwowych, jednak nadal funkcjonuje sporo stereotypów na ich temat. Rodziny, które mają do nich negatywny stosunek, obawiają się, że personel domu spokojnej starości nie zapewni starszej osobie odpowiedniej opieki i empatycznego podejścia. Natomiast samotni seniorzy nie zawsze chcą rezygnować z niezależności i odmawiają zamieszkania w placówce. Na szczęście dom opieki dla osób starszych przestaje być już tak kontrowersyjnym tematem. Sprawdźmy, co jest kluczowe przy wyborze domu opieki.

Dlaczego dom opieki?

Komfort i troskliwa opieka na starość należą się każdemu człowiekowi. Ciepło i gościnność to podstawa dobrej atmosfery, której nie może zabraknąć w domu seniora. Dom opieki dla osób starszych to bardzo dobra alternatywa dla wszystkich tych, którzy wymagają codziennej pomocy, np. w przypadku przewlekłych schorzeń takich jak Alzheimer. Nadrzędną zaletą tego rozwiązania jest całodobowa opieka przeszkolonego personelu oraz indywidualne podejście do każdego pensjonariusza.

Prywatny dom opieki – na co zwracać uwagę przy wyborze ośrodka?

Podczas wyboru najlepszej placówki dla bliskiej osoby należy przede wszystkim odwiedzić kilka wybranych domów. Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na ofertę i dostępne udogodnienia. Dotyczy to opieki i wyposażenia budynków oraz sal (winda, przystosowanie obiektu do osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych), dzięki czemu seniorzy poczują się swobodnie, bezpiecznie i szybko zaaklimatyzują się w ośrodku.

Twój bliski z pewnością odczuje komfort, gdy:

 • dom opieki będzie znajdować się w znanej okolicy – blisko rodzinnego lub Twojego domu,
 • placówka zapewni mu prywatność,
 • nawiąże w nowym miejscu znajomości i przestanie czuć się wyobcowany,
 • będzie mieć zorganizowany czas w postaci warsztatów, terapii zajęciowej, spacerów, treningów,
 • otrzyma stałą opiekę zdrowotną,
 • będzie mieć zapewnione wyżywienie na miejscu.

Co gwarantuje prywatny dom opieki?

Personel pielęgniarsko-opiekuńczy

Warto dowiedzieć się wcześniej, jakie kwalifikacje i podejście do pensjonariuszy wyróżnia zespół oraz czy opieka ma wymiar całodobowy. Dobrze zapytać o pielęgniarkę i lekarza, który pełni nadzór oraz o dedykowane terapie. Bardzo ważny jest także indywidualny plan opieki dla seniora.

Profesjonalna i kompleksowa oferta

Dużym udogodnieniem są różnorodne formy pobytu połączone z opieką medyczną. Nie każdy pensjonariusz będzie cierpieć na demencję i potrzebować intensywnej opieki. Warto zatem sprawdzić przed wyborem:

 • czy ośrodek zapewnia konsultacje i badania lekarskie,
 • na jakie opcje pobytu można się zdecydować (stała, krótkoterminowa, intensywna, rehabilitacyjna),
 • czy są turnusy rehabilitacyjne dla seniorów i jaki zakres leczenia obejmują (neurologiczne, ortopedyczne, usprawniające),
 • czy w placówce organizuje się terapię zajęciową oraz warsztaty rozwojowe,
 • czy senior ma zapewnioną opiekę duszpasterską.

Spokojną starość i prywatność

Dom spokojnej starości, oprócz przyjaznej i domowej atmosfery, powinien zapewniać bliskiej osobie odpowiednią prywatność. Możliwości nawiązywania relacji są bardzo ważne, ale nie zapominaj przy tym, by zorientować się, na ile bliski będzie mógł swobodnie zajmować się swoim hobby, by czuł się w pełni swobodnie.

Rodzaj dolegliwości i wiek pensjonariusza będą warunkować zakres korzystania z terapii i dedykowanych usług, takich jak turnusy rehabilitacyjne dla seniorów, które w swojej ofercie posiada Enelsenior. Dzięki dostosowaniu programu do indywidualnych potrzeb turnusy zapewniają efektywny i szybki powrót do zdrowia. To zaś umożliwia osobom starszym aktywność i korzystanie z uroków bycia seniorem.

Artykuł powstał przy współpracy z enelsenior.pl

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze