Czytany poradnik
Dlaczego rower skrzypi?
0

Dlaczego rower skrzypi?

AUTOR:  Klaudia Ozimek27 lipca 2018

Twój rower wydaje dziwne dźwięki? Coś w nim trzeszczy, gdy jedziesz? A może podczas pedałowania pojawia się głośnie i irytujące cykanie? Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować skrzypienie roweru. Większość osób nie ma o tym pojęcia i zastanawia się, dlaczego rower skrzypi? Podajemy więc najczęstsze przyczyny skrzypienia roweru.

Sprawdź dlaczego rower skrzypi – przyczyny skrzypienia roweru

Większość osób nie ma pojęcia co może w rowerze wydawać dziwne dzięki, a to może nam odebrać radość z jazdy na rowerze. Skrzypienie pojawiające się przy każdym ruchu sprawia, że jazda staje się irytująca i męcząca. Czas więc sprawdzić dlaczego rower skrzypi i jak go naprawić.

  • Nieokręcona śruba mocująca siodełko,
  • Brud między jarzmem sztycy, a siodełkiem,
  • Zbyt mocno lub za lekko dokręcone śruby,
  • Brudny gwint pedałów,
  • Nieprawidłowo nasmarowany łańcuch,
  • Brudne kółeczka przerzutki,
  • Poluzowane szprychy,
  • Zabrudzona tarcza hamulcowa,

To najczęstsze przyczyny skrzypienia roweru. Tak więc, jeśli zastanawiasz się, dlaczego rower skrzypi, to koniecznie sprawdź wszystkie podane wyżej przyczyny i zdiagnozuj, czy to nie jedna z nich jest przyczyną dziwnych dźwięków wydawanych przez twój rower.

Jak zlokalizować skrzypienie w rowerze

Jeśli nadal nie masz pojęcia dlaczego rower skrzypi są na to sprawdzone sposoby, które pomogą Ci zlokalizować źródło dźwięku. Jednym ze skutecznych sposobów jest pedałowanie na stojąco. Jeśli podczas tego zadania skrzypienie się nasila, to znak, że problemem są przerzutki, napęd lub tylna piasta. A kiedy dźwięk ustaje, to problem pojawia się w siodełku lub zaciskach. Dobrym sposobem na zlokalizowanie skrzypienia w rowerze, jest wybranie się z osobą towarzyszącą na długą wycieczkę rowerową. Oczywiście to nie jest pewny sposób, ale we dwójkę zawsze raźniej. Kolejnym skutecznym sposobem, jest jazda prosto bez pedałowania. Kiedy podczas jazdy skrzypienie cichnie problemem jest napęd. Kiedy dźwięki stają się głośniejsze, to koła roweru są źródłem skrzypienia.

Skrzypienie w rowerze – rozwiązanie problemu

Jak więc rozwiązać problem ze skrzypiącym rowerem?

Wspornik siodełka

Być może za skrzypienie w rowerze odpowiada siodełko. Jeżeli wykazało to pedałowanie na stojąco to jest na to rozwiązanie. Wyjmij wspornik siodełka z ramy rowera (wysuń go do góry) i dokładnie wyczyść ten element wraz z rurką znajdującą się w środku. Przeczyść także zacisk wspornika siodełka oraz zobacz, czy nie jest uszkodzony. Możesz także przesmarować tłustym smarem miejsce, w którym wspornik wchodzi w ramę rowera.

Siodełko

Nie tylko wspornik, ale także siodełko może powodować skrzypienie. Dodaj kilka kropel oleju lub smaru w miejscu, w którym szyny wchodzę w skorupę. Przesmaruj i przeczyść także śruby mocujące siodełko.

Kierownica i mostek

Masz wrażenie, że skrzypienie dobiega z okolic kierownicy? Odkręć ją od mostka i dokładnie wyczyść wszystkie elementy wraz ze śrubami. Możesz także odkręcić mostek od rury widelca i wyczyścić oraz nasmarować przylegające do siebie miejsca.

Stery

Przyczyną skrzypienia w rowerze mogą być także stery, jednak w tej sytuacji zdecydowanie radzę odwiedzić serwis rowerowy – zwłaszcza jeżeli kierownica ma luzy, a widelec rusza się w główce ramy.

Pedały

Słyszysz dziwne dźwięki dobiegające z pedałów rowera? Wykręć je i sprawdź, czy nie mają luzów oraz czy ich praca jest płynna. Dokładnie przeczyść pedały, w tym gwinty i otwory w ramionach korby. Na sam koniec posmaruj gwinty i zamontuj pedały.

Szprychy

Sprawdź w obu kołach roweru, czy wszystkie szprychy są dokręcone. Jeżeli któreś z nich mają luzy, przykręć je kluczem do nypli.

Korba i suport

Za przyczyną skrzypienia w rowerze może także stać słabe dokręcenie zębatki do korby. Jeżeli wszystko jest w porządku, sprawdź także, czy nie ma luzów na osi oraz, czy nic nie o siebie nie ociera.

Pancerze linek

Jeżeli poprzednie sposoby zawiodły, a rower skrzypi dalej sprawdź pancerze linek. Być może winowajcą jest jedna z linek, która ociera się o w trakcie skręcania kierownicą.

To już wszystko. Podziel się z nami swoją opinią na temat tego poradnika i opisz swój sposób na skrzypienie w rowerze.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze