Zdrowie
Czytany poradnik
Dieta przy refluksie – porady dla chorych
0

Dieta przy refluksie – porady dla chorych

AUTOR:  Klaudia Ozimek28 września 2018

Dieta przy refleksie powinna być dietą leczniczą. Ma ona być sposobem na złagodzenie dolegliwości związanych z tą chorobą. Zadaniem diety przy refluksie jest przyczynić się do ustąpienia choroby. Jakie więc są zasady diety przy refluksie? Co jest dozwolone przy refluksie, a czego najlepiej unikać?

Dieta przy refluksie – co można, a czego nie można?

Dieta przy refluksie powinna być lekkostrawna. Nie można ona zawierać produktów, które są ciężkostrawne i mogą zalegać w długo w żołądku. Tak więc przy refluksie nie zaleca się spożywać produktów, które długo się trawią. To oznacza, że z diety należy wykluczyć produkty wysoko-tłuszczowe oraz te, które zawierają duże ilości soli. Nie powinno się spożywać produktów, które są kwaśne, ponieważ podrażniają one błonę śluzową. Dieta przy refluksie wymaga wykluczenia z jadłospisu cytryny, pomidorów, malin, cytrusów. Jeśli chodzi o napoje, nie poleca się picia kawy, herbaty, czy napojów alkoholowych. Niewskazane są również napoje słodzone i gazowane. Powodować mogą one zaostrzenie dolegliwości występujących przy refluksie. Najlepiej wybierać produkty lekkostrawne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie diety białej. To oznacza, że powinny znajdować się w niej produkty wysokobiałkowe. Zaleca się włączenie do diety przy refluksie mleka, wody, siemienia lnianego oraz chudych ryb. Takie produkty są najlepsze dla osób z refluksem. Pomagają one zwalczać chorobę i hamować jej rozwój.

Dieta przy refluksie – jak przygotować potrawy?

Dieta przy refluksie wymaga zachowanie pewnych zasad podczas przygotowania potraw. Warto wiedzieć, jakie są najważniejsze zasady przygotowania potraw przy refluksie.
Po pierwsze nie zaleca się smażenia potraw. Można smażyć, ale jedynie bez użycia tłuszczu. Najlepiej przygotować potrawy na parze lub duszone. Warto piec potrawy w folii z dodatkiem przypraw i odrobiny oliwy z oliwek.
Należy zachować podstawowe zasady zdrowego żywienia, co oznacza, że trzeba jeść od 5 do 6 posiłków dziennie.
Zaleca się więcej ruchu po spożyciu posiłku, ponieważ ruch pozytywnie wpływa na trawienie.
Nie można jeść szybko. Należy jeść powoli i spokojnie przeżuwać każdy kęs.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze