Zdrowie
Czytany poradnik
Czy warto stosować suplementy diety na odchudzanie?
0

Czy warto stosować suplementy diety na odchudzanie?

AUTOR:  Marzena Kuźma18 marca 2018

Kiedy sięgasz po opakowanie z witaminą C lub tabletek tranu zastanawiasz się czy będą działać oraz czy są bezpieczne. Jednak najpierw należy sobie zadać pytanie czy suplementy w diecie są Ci potrzebne.

Podstawowy skład

Ponad połowa Polaków przyjmuje jeden lub więcej suplementów diety codziennie lub okazjonalnie. Suplementy są dostępne bez recepty, zwykle w formie tabletek, proszku lub płynów. Typowe suplementy to witaminy, minerały i produkty ziołowe. Ludzie przyjmują te suplementy, aby mieć pewność, że otrzymują wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych lub poprawiają swoje zdrowie. Ale nie wszyscy muszą przyjmować suplementy.

Uważaj na skutki uboczne

Niektóre suplementy mogą powodować działania niepożądane, szczególnie jeśli są przyjmowane przed zabiegiem chirurgicznym lub kiedy mieszasz je z innymi lekami. Suplementy mogą również powodować problemy, jeśli przyjmujesz je wiedząc, ze cierpisz na określoną chorobą. Wiele suplementów nie było testowanych u dzieci, kobiet w ciąży i innych szczególnych grup. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli zastanawiasz się nad dołączeniem suplementów do swojej diety.

Czy suplementy leczą?

Większość suplementów diety jest traktowana jako żywność, a nie jako leki. Etykiety mogą zawierać pewne korzyści zdrowotne. Jednak w przeciwieństwie do lekarstw, suplementy nie leczą i nie zapobiegają chorobom.

Najważniejsze suplementy diety

Dowody sugerują, że niektóre suplementy mogą wzmacniać zdrowie na różne sposoby. Do najpopularniejszych można zaliczyć  multiwitaminy, wapń i witaminy B, C i D. Wapń wzmacnia kości, a witamina D pomaga organizmowi wchłonąć wapń. Witaminy C i E są przeciwutleniaczami – cząsteczkami, które zapobiegają uszkodzeniom komórek i pomagają utrzymać zdrowie. Kobiety potrzebują żelaza w czasie ciąży, a karmione piersią niemowlęta potrzebują witaminy D. Kwas foliowy ( 400 mikrogramów na dobę) niezależnie od tego, czy to suplementy, czy wzbogacona żywność – jest ważny dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym.

Sprawdź pochodzenie

Wybieraj preparaty znanych firm, opatrzone certyfikatem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Instytutu Żywności i Żywienia, Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich albo innego instytutu naukowego. Warto poprosić przedstawiciela danej firmy o dokumenty potwierdzające, że produkt istnieje na rynku jako suplement diety.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze