Zdrowie
Czytany poradnik
Czy warto stosować białko do ćwiczeń?
0

Czy warto stosować białko do ćwiczeń?

AUTOR:  Alicja Hudzik17 września 2018

Jakie jest znaczenie białka w ludzkim organizmie? Po co suplementować dietę? Czy warto stosować białko do ćwiczeń? Zapraszamy do lektury!

Znaczenie białka dla ludzkiego organizmu

Białko to niezbędny składnik w diecie każdego sportowca, ponieważ jest to najważniejszy element budulcowy mięśni, chrząstek oraz kości. Gdy nasz organizm zostaje zmuszony do intensywnego wysiłku fizycznego, zapotrzebowanie na białko jest większe, dlatego wskazane jest uzupełnianie jego niedoborów. Po to właśnie powstały suplementy diety i białko do ćwiczeń!

Jak stosować białko do ćwiczeń?

Suplementacja białkowa najczęściej polega na spożywaniu preparatów w formie tabletek lub w półpłynnej formie koktajlu. Najbardziej znane białkowe suplementy diety to preparaty zawierające aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (aminokwasy BCAA), białko serwatkowe oraz odżywki z kreatyną i glutaminą. Po co stosować białko do ćwiczeń? Suplementy białkowe przyspieszają regenerację, wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej i rzeźbią ciało, wspomagając trening. Ich dodatkowa zaleta to ochrona mięśni i hamowanie ich rozkładu, dzięki czemu organizm nie jest wycieńczony, ani wyniszczony.

Jak przygotować proteinowy koktajl?

Aby zregenerować organizm w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, można regularnie stosować proteinowe koktajle. Taki napój możesz pić zamiast śniadania, przed ćwiczeniami oraz po treningu. Odpowiednio przygotowany, pełnowartościowy koktajl powinien zawierać w swoim składzie produkty pochodzenia mlecznego (jogurt, mleko), owoce lub warzywa oraz produkty zbożowe (płatki owsiane, otręby, nasiona). Do koktajlu warto dodać także odżywki – spirulinę, białko lub kreatynę, oczywiście w proporcjach i ilościach zgodnych z przepisem!

Przykładowy koktajl – prawdziwą bombę białkową możesz przygotować poprzez zmieszanie ze sobą następujących składników:

  • pół łyżeczki spiruliny
  • 50 g płatków owsianych
  • 2 banany
  • pół pomarańczy
  • 200 ml wody kokosowej
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze