Czytany poradnik
Czy dieta wegańska jest zdrowa?
0

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk29 stycznia 2019

Dieta wegańska stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Jej zwolennicy zapewniają o jej pozytywnym wpływie na zdrowie. Przeciwnicy natomiast zauważają jedynie jej wady. Jak jest naprawdę?

Jak wygląda dieta wegańska?

Dieta wegańska to ścisła odmiana diety wegetariańskiej. Wyklucza ona z codziennego jadłospisu nie tylko mięso i ryby, ale też mleko i jaja. Innymi słowy – wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Podstawą piramidy żywieniowej wegan są produkty na bazie zbóż, owoce i warzywa. Dodatkowo ważną częścią diety wegańskiej są rośliny strączkowe, orzechy, rośliny oleiste (np. pestki dyni i słonecznika) i grzyby.

Dieta wegetariańska, mimo, że wyklucza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, to są one zastępowane. Mleko krowie zastępowane jest przez napoje roślinne, np. sojowe, ryżowe, owsiane lub migdałowe, a sery – przez tofu, który jest twarogiem otrzymywanym z mleka sojowego.

Częścią diety wegańskiej są również produkty, których spożywanie należy ograniczyć. To dej grupy należy kawa, herbata oraz cukier. Dodatkowo, istotny jest sposób przygotowywania potraw. Należy ograniczyć smażenie, dopuszczalne jest jednak gotowanie i duszenie potraw, ale należy pamiętać, że każda obróbka termiczna zmniejsza wartość odżywczą pożywienia. Najlepiej, o ile jest to możliwe, jeść produkty na surowo.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Nieprawidłowo skomponowana dieta wegańska może prowadzić do niedoborów wielu składników odżywczych, w tym białka, witaminy B12 i D, cynku, żelaza i wapnia. Jedną z możliwości na uzupełnienie brakujących składników, jest spożywanie ich w formie suplementów diety dostępnych w aptekach. Natomiast braki wapnia i żelaza dobrze uzupełni mleko sojowe, zielone warzywa liściaste, figi i orzechy. W diecie wegańskiej białko uzupełni m.in. soja, fasola, bób, produkty zbożowe i soczewica.

Dobrze zbilansowana dieta może zmniejszyć ryzyko wielu chorób, w tym m. in. nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, otyłości czy próchnicy zębów. Nie powinno się jednak zbyt gwałtownie zmieniać swojego sposobu odżywiania. Dieta wegańska jest zdrowa, jeżeli będziemy wprowadzać ja stopniowo. Najlepiej będzie zacząć od stopniowego odstawiana mięsa i przejścia na dietę wegetariańską. Zbyt gwałtowna zmiana nawyków żywieniowych może skutkować pojawianiem się m.in. anemii, krzywicy, osteoporozy, zaburzeń neurologicznych i zaburzeń miesiączkowania. Źle zbilansowana może być bardzo niebezpieczna dla dzieci, ponieważ może doprowadzić do niedorozwoju fizycznego i umysłowego.

Dieta wegańska, jak każdy sposób odżywania, może mieć na nas zbawienny lub negatywny wpływ. Wszystko zależy jedynie od tego, czy odpowiednio ją zbilansujemy i dopasujemy do naszych predyspozycji zdrowotnych i wieku.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze