Rehabilitacja
Czytany poradnik
Ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup
0

Ćwiczenia rehabilitacyjne na kręgosłup

AUTOR:  Arkadiusz Bohonos21 marca 2018

Kręgosłup to jeden z ważniejszych elementów naszego ciała. Należy o niego dbać, ponieważ on trzyma naszą sylwetę w pionie, a siedzący tryb życia nie wpływa na niego korzystnie. Jeśli doskwierają ci różnego rodzaju bóle pleców, zastosuj się do ćwiczeń rehabilitacyjnych na kręgosłup, które przedstawiamy poniżej.

Warto pamiętać, że przed wykonywaniem ćwiczeń dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem, który odcinek naszego kręgosłupa musimy rehabilitować. My zaprezentujemy kilka ćwiczeń na różne części, które nie zaszkodzą, a pomogą w uśmierzeniu bólu. Jeśli przy wykonywaniu któregoś z ćwiczeń pojawi się nerwoból lub objawy bólowe się nasilą, zaprzestań ćwiczeń i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Odcinek szyjny

Ćwiczenia rehabilitacyjne na odcinek szyjny kręgosłupa:

  1. Połóż się na plecach, ręce trzymaj wzdłuż tułowia, nogi zegnij w kolanach, aby stopy były oparte o podłoże. Głowę trzymaj prosto, najpierw skręć w prawo, potem znowu na wprost i w lewo. Ruch wykonuj powoli, powtórz około 15 razy na każdą ze stron.
  2. Ułóż się tak samo jak w ćwiczeniu pierwszym. Powoli unoś głowę, jakbyś chciał dotknąć brodą klatki piersiowej, zatrzymaj się w tej pozycji na 5 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 15 razy.
  3. Połóż się na brzuchu, nogi wyprostowane, spleć dłonie i połóż na nich czoło. Odchylaj powoli głowę do tyłu, jakbyś chciał spojrzeć do góry, wytrzymaj tak 3 sekundy i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 15 razy.

Odcinek lędźwiowy

Ćwiczenia rehabilitacyjne na odcinek lędźwiowy kręgosłupa:

  1. Połóż się na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi ugięte, a stopy oparte o podłoże. Napnij pośladki i unieś biodra do góry, aby utworzyć jedną linię plecy-biodra, wytrzymaj tak 10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.
  2. Połóż się na brzuchu, wyprostuj nogi oraz wyciągnij proste ręce przed siebie. Podnieś powoli jedną nogę do góry, nie unosząc bioder, ani głowy. Następnie opuść nogę i zrób tak samo z drugą nogą. Powtórz ćwiczenie 10 razy na każdą z nóg (wersja lżejsza: ugnij nogę w kolanie a następnie unieś ją nie odrywając bioder od podłogi).
  3. Połóż się na brzuchu, wyprostuj nogi i proste ręce spleć z tyłu na plecach. Ściągnij łopatki, siłą mięśni brzucha, nóg i pośladków, unieś tułów do góry. Policz do 10, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz 10 razy.

Profesjonalna rehabilitacja

Niekiedy może się zdarzyć, że domowe ćwiczenia nie wystarczą i ból nie ustąpi. Jeśli, przydarzy się nam coś takiego, należy zgłosić się do specjalisty, który pomoże w walce z bólem kręgosłupa.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze