Kredyty i leasingi
Czytany poradnik
Co zyskujesz dzięki współpracy z firmą windykacyjną? Poradnik dla osób zadłużonych
0

Co zyskujesz dzięki współpracy z firmą windykacyjną? Poradnik dla osób zadłużonych

AUTOR:  Porady.org28 stycznia 2020

Masz długi, które ciągną się za Tobą od jakiegoś czasu? Bardzo prawdopodobne, że ich obsługę przejęła firma windykacyjna. Choć mogło to wzbudzić w Tobie niepokój, w rzeczywistości to bardzo dobra wiadomość! Jako osoba zadłużona, możesz wiele zyskać na współpracy z takim podmiotem – spłacisz zobowiązania bez stresu. Zobacz, jakie korzyści niesie za sobą zawarcie ugody, czyli porozumienia dotyczącego spłaty długu.

Jak działa firma windykacyjna?

Na początek warto wyjaśnić kluczową kwestię: jak to się stało, że obsługę długu przejęła firma windykacyjna i czy jest to zgodne z prawem? Najczęściej osoba zadłużona zostaje klientem takiego przedsiębiorstwa wówczas, kiedy jej wierzyciel pierwotny, a więc np. bank, firma pożyczkowa lub telekomunikacyjna czy dostawca prądu, sprzeda jego dług podmiotowi trzeciemu. Jest to działanie w pełni zgodne z prawem. Gdy do takiej transakcji dojdzie, osoba zadłużona odpowiada za niespłacone zobowiązania przed nowym wierzycielem.

Oznacza to, że jeśli otrzymałeś pismo lub wiadomość email od firmy windykacyjnej, które informuje o takim fakcie, powinieneś wszelkie kontakty w sprawie długu prowadzić właśnie z nią.

Kolejną bardzo istotną kwestią, o której należy pamiętać, jest fakt, że firma windykacyjna nie jest komornikiem sądowym. Choć z uwagi na to, że oba te podmioty zajmują się kwestiami zadłużenia, wiele osób mylnie utożsamia je ze sobą.

Warto wiedzieć, że firmy windykacyjne:

 • mają za zadanie pomóc osobom zadłużonym w odzyskaniu równowagi finansowej i uregulowaniu długów krok po kroku;
 • działają najczęściej na polubownym etapie windykacji – po to, aby uchronić osobę zadłużoną przed kłopotliwą i przykrą sprawą sądową, a następnie przed egzekucją dokonywaną przez komornika sądowego (to ona może się wiązać np. z zajęciem konta bankowego, wynagrodzenia, czy nawet licytacją majątku);
 • nie prowadzą windykacji w sposób przymusowy – Klient samodzielnie ustala z obsługującym go podmiotem harmonogram płatności i reguluje kolejne raty samodzielnie;
 • zapewniają doradztwo pozwalające wyjść z długów w bezstresowy sposób.

Dlatego też, zgodnie z powiedzeniem mówiącym, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”, nie warto obawiać się współpracy z firmą windykacyjną. Wręcz przeciwnie: może być ona szansą na pozbycie się problemów finansowych raz na zawsze.

Jakie korzyści niesie za sobą współpraca z firmą windykacyjną?

Najważniejsza korzyść z perspektywy osoby zadłużonej jest taka, że załatwia ona sprawę długu polubownie. Jeśli zostanie podpisana ugoda z firmą windykacyjną, a jej warunki są przestrzegane, nie trzeba obawiać się, że dojdzie do sprawy sądowej czy przejęcia komorniczego. To jednak nie wszystko. Współpraca z firmą windykacyjną pozwala:

 • zminimalizować koszty spłaty długu – takie podmioty za swoją pracę nie pobierają od dłużnika żadnych opłat, a jedyne dodatkowe koszty, jakie mogą się pojawić, to odsetki z tytułu opóźnienia spłaty oraz inne, naliczone na podstawie umowy zawartej z wierzycielem pierwotnym. Ugoda, której warunki są respektowane, oznacza też, że nie pojawią się koszty sprawy sądowej ani działań komornika;
 • spłacać zobowiązanie na własnych zasadach – masz możliwość negocjowania warunków regulowania długu. Np. jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, to miesięczną ratę możesz dopasować do swoich możliwości. Możesz też rozłożyć spłatę na dłuższy okres – tak, aby mieć pewność, że będziesz w stanie płacić regularnie;
 • zniwelować ryzyko wpadnięcia w spiralę długów – ustalenie harmonogramu spłaty powoduje, że nie musisz już myśleć np. o kredycie na długi, który oznacza dodatkowe koszty i podwyższenie łącznego zadłużenia (o ile będziesz go w stanie uzyskać przy niekorzystnej historii kredytowej);
 • uzyskać pomoc przy optymalizacji budżetu – rozmowa z doradcą pozwoli obiektywnie ocenić stan Twoich finansów oraz dobrać rozwiązania, które bezpiecznie ograniczą wydatki;
 • możliwość załatwienia problemu bez wychodzenia z domu – z firmą windykacyjną dogadasz się w wygodny dla siebie sposób, np. telefonicznie czy przez Internet. A to oznacza oszczędność czasu oraz większą dyskrecję i komfort komunikacji.

Nowoczesne firmy windykacyjne pomagają nawet on-line!

Jak więc podjąć współpracę z firmą windykacyjną? To bardzo proste. Zacznij od przejrzenia pism, jakie otrzymałeś od takiego podmiotu i sprawdź:

 • od kogo je otrzymałeś;
 • jakiej sprawy dotyczą;
 • czy zostały tam wskazane działania, które powinieneś podjąć.

Jeżeli okazało się, że jesteś klientem Ultimo, sprawę swojego długu możesz rozwiązać w krótkim czasie na przykład przez Internet. Wystarczy, że zalogujesz się na portal Klienta eUltimo, aby szybko ustalić warunki spłaty i zaakceptować je. Tak niewiele wystarczy, aby odetchnąć z ulgą i zacząć małymi krokami wychodzić na finansową prostą, odzyskując pełną niezależność. Odważ się i spróbuj – to łatwiejsze niż Ci się wydaje!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze