Zdrowie
Czytany poradnik
Co zrobić gdy boli ząb?
2

Co zrobić gdy boli ząb?

AUTOR:  Marzena Kuźma29 kwietnia 2018

Boli Cię ząb? Jeśli cierpisz obecnie na umiarkowany lub intensywny ból zęba, prawdopodobnie szukasz tutaj szybkiej i skutecznej pomocy oraz informacji co zrobić, gdy boli ząb. Ważne jest, aby skonsultować się z dentystą, jeśli ból utrzymuje się lub pogarsza. Jednak w międzyczasie istnieje wiele leków pierwszej pomocy i alternatywnych, domowych sposobów, które mogą złagodzić ból.

Płukanie słoną wodą

Dopóki nie skontaktujesz się z dentystą, jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, jest płukanka ze słonej i ciepłej wody. Odpowiednia proporcja to: mieszanka 1/2 łyżeczki stołowej soli do szklanki wody. Pamiętaj po wypłukaniu, wypluj miksturę, nie połykaj jej. Możesz również delikatnie wyczyścić miejsce wokół bolącego zęba używając nici dentystycznej po to, aby usunąć wszystkie kawałki żywności, które mogły tam utknąć.

Zimny okład

Jeśli twoja twarz jest spuchnięta, połóż opakowanie lodu na policzek. Pomoże to złagodzić ból. Obrzęk może również oznaczać, że masz ropień lub woreczek z ropą głęboko w korzeniu zęba. Może to spowodować poważne zakażenie szczęki lub innych zębów. Często spotykane objawy to: gorączka i podrażnione dziąsła.

Środki znieczulające

Nałóż żele i płyny łagodzące ból bezpośrednio na bolące miejsce przy zębie. Zawierają benzokainę, która powoduje zdrętwienie ust na chwilę. Uwaga: są one przeznaczone wyłącznie do użytku krótkoterminowego.

Lód

Co zrobić, gdy boli ząb? Umieść trochę lodu w dłoni, po tej samej stronie ciała, co bolący ząb. Pocieraj nim przez około 7 minut aż obszar stanie się zdrętwiały. Dlaczego to działa? Badacze uważają, że lód zatrzymuje sygnały bólu w Twoim mózgu.

Olejek goździkowy

Ten naturalny środek łagodzi ból. Pocieraj go bezpośrednio w miejscu bolącego zęba lub namocz wacik i dociśnij go do zęba i dziąseł. Może być równie skuteczny jak benzokaina. Co więcej dostępny jest bez recepty.

Czosnek

Kiedy zmiażdżysz jeden ząbek czosnku, uwolnisz allicynę – oleisty płyn i naturalne lekarstwo. Czy złagodzi ból? Nie zawsze. Ale możesz spróbować żuć kawałek czosnku lub umieszczać posiekane kawałki na zębach. Jest bezpieczny dla Ciebie, ale nie koniecznie dla Twojego oddechu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
2Komentarze
  • Aestericks
    30 kwietnia 2018 at 14:45

    Zawsze mam prolem bo nie wiem co zrobic gdy boli zab. Ale tez podobaja mi sie porady w tym artykult sprawdze je nastepnym razem 🙂

  • Kornelka85
    29 kwietnia 2018 at 19:15

    Często borykam się z bólem zeba.. Zawsze wtedy stosuje zimne okłady które mi pomagają. Ciekawe triki, następnym razem je wyprobuje 🙂