Kobieta
Czytany poradnik
Ciąża – poradnik dla przyszłych ojców
0

Ciąża – poradnik dla przyszłych ojców

AUTOR:  Agnieszka Szarak2 maja 2018

Kobieta w ciąży przeżywa ciągłe zmiany. Podlegają im zarówno jej nastroje, jak i całe ciało. Poradników dla pań w ciąży jest wobec tego naprawdę sporo, ale co z przyszłymi ojcami? Spokojnie panowie, nie zostawimy was!

Stoicyzm w opozycji histerii

Mimo że to kobieta nosi pod sercem dziecko, czuje konkretne zmiany zachodzące w jej ciele i emocjonalnie reaguje na kolejne wyrzuty hormonów, mężczyźni też przeżywają ciążę na swój sposób. Chociaż nie mogą odczuć jej fizycznych skutków, są tuż obok i nieraz ze zgrozą je obserwują. Napady złości, później płacz, ochota na galaretkę agrestową w środku nocy, a potem na kurczaka z rożna… to potrafi zaniepokoić, ale panowie – wszystko jest w porządku. Z waszą wybranką nie dzieje się nic złego, takie zachowania są normalne. Jeśli chcecie pomóc swojej partnerce znieść dziwne nastroje, których może ona sama do końca nie rozumie, musicie wykazać się żelaznym opanowaniem oraz cierpliwością.

Brzmi to prosto, ale wcale do takich nie należy. Trudno jest stać bezczynnie, gdy osobą, którą się kocha targają skrajne emocje. Jest to jednak jedna z najlepszych taktyk, jakie możesz zastosować, aby załagodzić nerwy i nie pogarszać sytuacji.

Uczestnicz w całej ciąży

Ciąża jest chyba najbardziej kobiecym pierwiastkiem, stanowiącym tajemnicę dla większości mężczyzn. Są to przeżycia, których nigdy nie przeżyjesz, a możesz je sobie jedynie wyobrażać. Oprócz czytania na temat przebiegu ciąży oraz wysłuchiwania odczuć ukochanej na ten temat, chodź z nią na badania prenatalne. Stałe towarzystwo, oglądanie USG oraz zadawanie ewentualnych pytań lekarzowi, pomogą Ci się w pełni zaangażować w czas trwania ciąży i nieco bardziej wczuć w stany swojej partnerki.

Nasłuchuj, mów, dotykaj

Od 30 tygodnia ciąży, gdy dobrze się wsłuchasz i przyłożysz ucho do brzucha kobiety, możesz usłyszeć waszego malucha. To pozwoli Ci nawiązać Ci z nim pierwszą więź tak samo, jak mówienie do dziecka. Chociaż jeszcze się urodziło, dobrze słyszy i rozpoznaje głosy. Jak najwcześniejsze nawiązanie kontaktu pomoże Ci więc zbudować z nim coś niezwykłego, a przy okazji pokaże Twojej wybrance, że jesteś w pełni zaangażowany oraz troskliwy. Kobieta stale potrzebuje Twojego wsparcia, ale szczególnie w tak niesamowitym okresie.

Od piątego miesiąca ciąży, możesz też poczuć pierwsze ruchy malucha. Przyłóż więc dłoń i postaraj się je wyczuć. Nie jest takie samo doświadczenie, jakie może opisać kobieta, lecz może Ci ono pozwolić na szersze wyobrażenie tego, co się z nią dzieje.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze