Czytany poradnik
Chleb na zakwasie – zrób to sam!
0

Chleb na zakwasie – zrób to sam!

AUTOR:  Klaudia Ozimek23 sierpnia 2018

Jeśli chcesz zachwycić rodzinę i znajomych to koniecznie podejmij się wyzwania i zrób chleb na zakwasie. To polski chleb, którego smak każdy z nas uwielbia. Warto więc wiedzieć jak samodzielnie zrobić chleb na zakwasie. Dziś podajemy najlepszy przepis na taki właśnie chleb.

Chleb na zakwasie – składniki

Dziś podajemy składniki na podstawową wersję przepisu na chleb na zakwasie. Ma on chrupiącą pyszną skórkę i miękkie lekko mokre wnętrze. Jednak warto do niego dodawać wybrane produkty, które wzbogacą jeszcze bardziej niezwykły smak chleba na zakwasie. Można go niego dodać pestek z dyni, migdałów, czy różnego rodzaju nasion i orzechów.

Na podstawową wersję przepisu na chleb na zakwasie będziemy potrzebować:

 • 300 gram. mąki pszennej (można zmienić mąkę na inną, by wzbogacić smak chleba)
 • 450 mililitrów wody,
 • 450 gram. mąki żytniej – najlepiej wybierać takie mąki, które są przeznaczone specjalnie do pieczenia chleba,
 • Łyżeczka soli,
 • 3 łyżeczki zakwasu, który powinien być wykonany przynajmniej dwanaście godzin wcześniej.

Chleb na zakwasie – przygotowanie

 1. Przed zabraniem się za wykonywanie przepisu na chleb na zakwasie, na początek trzeba zająć się zrobieniem zakwasu. Pamiętaj, by zakwas był zrobiony przynajmniej dwanaście godzin wcześniej.
 2. Następnie należy przejść do przygotowania zaczynu. Do jego przygotowania potrzebne nam będą trzy łyżeczki wcześniej zrobionego zakwasu, 200 gram. mąki żytniej i 200 mililitrów wody. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i odstawiamy na około 20 godzin.
 3. Po tym czasie do zaczynu możemy dodać kolejno wszystkie pozostałe składniki. Należ je dokładnie wymieszać ze sobą, najlepiej przy pomocy drewnianej łyżki.
 4. Według uznania do powstałej masy można dodać wybrane orzechy, pestki, czy innego rodzaju dodatki i wymieszać wszystko ze sobą dokładnie.
 5. Powstałą masę przelewamy do formy, którą należy zabezpieczyć tłuszczem i tartą bułką.
 6. Ciasto w formie zakrywamy szczelnie folią i pozostawiamy w ciepły miejscu do wyrośnięcia. Ciasto powinno rosnąć przynajmniej przed pięć godzin.
 7. Ciasto na chleb na zakwasie należy włożyć do wyłączonego piekarnika i dopiero potem nastawić go na 220 stopni na godzinę.
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze