Suplementacja
Czytany poradnik
Białko WPC – 5 powodów dlaczego warto się suplementować!
0

Białko WPC – 5 powodów dlaczego warto się suplementować!

AUTOR:  Porady.org30 sierpnia 2019

W życiu każdej osoby, która chodzi na siłownię nadchodzi ten moment gdy czują, że potrzebują skorzystać z dodatkowych rozwiązań by lepiej pracować nad swoją sylwetką. Głównie w kwestiach suplementów diety zaczyna się od najpewniejszych opcji, takich jak kreatyna czy też właśnie białko. Jednakże, na rynku odnajdziemy ogrom wersji protein przez co czasem ciężko się zdecydować. Z tego też powodu w tym artykule dowiecie się dokładnie jak działa białko i czym się wyróżnia najpopularniejsza wersja tego produktu – WPC. Zapraszam!

Białko bardzo często nazywane jest “blokami życia” ponieważ każdy żywy organizm je w sobie posiada i się z nich składa. Posiada istotne funkcje do prawidłowego działania naszego ciała:

  • funkcja budulcowa – są istotną częścią wielu tkanek w naszym organizmie
  • funkcja magazynowa – przechowują istotne składniki odżywcze jak żelazo
  • funkcja energetyczna – dostarczają nam energię w przeciągu dnia

Brak protein może mieć dla nas poważne problemy zdrowotne jak stany depresyjne, osłabienie organizmu, czy podatność na choroby i infekcje. Oczywiście korzystanie z suplementów diety powinno zawsze być odpowiednim dodatkiem dla nas, nie głównym sposobem pozyskiwania danego składnika odżywczego.

Białko WPC – skąd ta popularność?

Białko WPC (Whey Protein Concentrate) to też inaczej koncentrat białka serwatki. Ten rodzaj odżywki powstaje poprzez specjalne oddzielenie serwatki z mleka krowiego. Tym sposobem otrzymujemy bardzo czyste białko, które nie posiada większości tłuszczów i laktozy dostępnej naturalnie w mleku. Warto zaznaczyć, że w kwestii białka serwatkowego odnajdziemy również dwa inne, popularne rodzaje:

  • WPH – hydrolizat białka serwatkowego
  • WPI – izolat białka serwatkowego

Wszystkie trzy wersje różnią się od siebie głównie tym, ile czystych protein w sobie posiadają. W przypadku WPC jesteśmy w stanie odnaleźć aż do 80% co z pewnością wielu osób może zachęcić do spróbowania. Istotnym również powodem często jest cena ponieważ suplement ten zazwyczaj jest dosyć tani z powodu tego, jak jest tworzony!

Białko WPC – 5 powodów dlaczego warto z niego korzystać!

Oprócz tego, że ta odżywka zawiera w sobie wysoki poziom białka i niską cenę, odnajdziemy również inne, bardzo istotne funkcje dla naszego organizmu, szczególnie w przypadku regularnego treningu i dostosowanej diety!

1. Dostarczanie odpowiedniej dawki białka bez zbędnych kalorii

W przypadku osób, które wykonują intensywny wysiłek fizyczny istnieje możliwość większego zapotrzebowania białka niż u osób, które nie ćwiczą. Jednym rozwiązaniem jest oczywiście dalsze dostarczanie składnika odżywczego z diety. Jednakże, może się to wiązać z tym, że przy okazji wprowadzamy do naszego ciała “niechciane” składniki jak chociażby tłuszcz czy węglowodany. Takowa odżywka pozwala nam przyswoić to, co dokładnie chcemy bez obawy o zbędne kalorie

2. Wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej

Istnieje wiele badań, które przedstawiają, że korzystanie z dużej ilości protein w naszej diecie może mieć pozytywny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Bierze w tym udział kilka procesów jak chociażby wpływ na działanie naszego metabolizmu, który przyspiesza dzięki temu, że nasz organizm potrzebuje więcej energii by strawić proteiny poprzez tzw. termogenezę poposiłkową. Kolejnym istotnym narzędziem w walce z tłuszczem jest to, jak nasz mózg reaguje, gdy dostarczymy mu białko – wedle badań, suplement ten jest w stanie wpłynąć na nasze uczucie głodu i nasycenia co w ostatecznym rozrachunku wpłynie na naszą wagę!

3. Utrzymanie poziomu pozyskanej masy mięśniowej

Aby mieć pewność, że nasz trening ma jakikolwiek sens istotne jest to, by nasz organizm posiadał w sobie wszystkie składniki odżywcze, które odpowiadają za odpowiednie procesy biorące udział w utrzymaniu masy mięśniowej. Oczywiście jednym z nich jest białko, które najłatwiej i najbezpieczniej dla naszych efektów możemy właśnie dostarczyć poprzez korzystanie z suplementów diety jak białko WPC!

4. Dostarczenie nowej masy mięśniowej

Coś co z pewnością jest dla wielu oczywiste – przyswajanie protein zapewnia nam zwiększenie się procesu syntezy białek mięśniowych (MPS). Ogromna ilość badań, która powstała przez lata jak najbardziej wskazuje na to, że odpowiednia dawka białka ma ogromny wpływ na to, czy jesteśmy w stanie utworzyć nową masę mięśniową

5. Wspomaganie regeneracji po treningu

Ostatni, ale równie ważny punkt – WPC może wpłynąć na naszą regenerację po wysiłku fizycznym. Szczególnie istotne jest to, że wpływa na uszkodzone włókna mięśniowe, oraz to, że wpływa na zapobieganie pojawienia się zespołu opóźnionego bólu mięśniowego, który wynika z mikrouszkodzeń mięśni

Oczywiście z pewnością odnajdziemy o wiele więcej istotnych powodów dlaczego warto korzystać z suplementów diety jeśli planujemy ćwiczyć. Jednakże, według nas są to najbardziej istotne rzeczy o których warto wiedzieć jeśli planujemy korzystać z takich rozwiązań!

Podsumowanie

Białko WPC jest często polecane jako idealny produkt dla początkujących ponieważ nie jest dla nas szkodliwe, a jego efekty i niska cena może dać szansę wielu by sprawdzić czy rzeczywiście korzystanie z odżywek jest czymś dla nich. Jeśli zastanawiasz się nad korzystaniem z suplementów diety i nie wiesz od czego zacząć to może właśnie warto spróbować na początek z białkiem WPC!

Poradnik powstał przy współpracy z kfd.pl.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze