Czytany poradnik
Bagażnik rowerowy – jaki wybrać?
0

Bagażnik rowerowy – jaki wybrać?

AUTOR:  Tomasz Gubała29 października 2018

Jazda na rowerze bez wątpienia przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Dzięki regularnej aktywności poprawiamy także nasz wygląd. Miłośnicy jednośladów zabierają swoje rowery wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Do tego celu potrzebny jest jednak odpowiedni bagażnik montowany zazwyczaj na dachu samochodu. Jak go wybrać, aby zapewnił bezpieczeństwo podczas jazdy? Poniżej przedstawiamy krótki przegląd bagażników rowerowych dostępnych na rynku.

Bagażnik na rower – o czym trzeba pamiętać?

Wybierając bagażnik na rower, powinniśmy skupić się na kilku podstawowych kwestiach. Pierwsza z nich to łatwy i szybki montaż, który pozwoli nam umiejscowić rower w wybranym miejscu w zaledwie kilka minut. Druga to bezpieczeństwo podczas jazdy. Musimy zyskać pewność, że pojazd zostanie odpowiednio mocno przymocowany, aby nie zmieniał swojej pozycji w czasie jazdy. Po trzecie zaś, bagażnik nie może doprowadzić do porysowania lub zniszczenia roweru. Mając to na uwadze, sprawdźmy jakie rozwiązania są do naszej dyspozycji.

Ile kosztuje bagażnik rowerowy?

Bagażnik rowerowy montowany wygodnie na dachu, to sprzęt za który zapłacimy najwięcej. Jeden taki uchwyt kosztuje nawet do 350 złotych. Niemniej, przełoży się na największy komfort użytkowania. Bagażniki w tym przedziale cenowym posiadają szczypce wykonane z odpowiedniego materiału, który nie zdziera lakieru, a przy tym nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi. W przypadku, kiedy zależy nam na zakupie nieco tańszego bagażnika, to warto postawić na uchwyty stalowe. Najsłabiej w tym zestawieniu wypadają uchwyty aluminiowe, ponieważ są bardziej narażone na uszkodzenia. Aluminium słabej jakości nie zapewni także solidnego podtrzymania.

Bagażniki rowerowe i ich rodzaje

W sklepach znajdziemy przynajmniej kilka typów bagażników rowerowych. Dużą popularnością cieszą się bagażniki mocowane do haka holowniczego. Ich zaletę stanowi fakt, że można je zastosować niemal do każdego auta, niezależnie od jego wysokości. Co więcej, z takim bagażnikiem wjedziemy również do garażu. Nie każdy samochód jest jednak wyposażony w hak holowniczy, dlatego niekiedy konieczny będzie jego zakup. Innym typem bagażnika rowerowego jest platforma zakładana na hak. Uchodzą one za najbardziej wyrafinowane. Jak to wygląda? Specjalną platformę montuje się do haka i ustawia na niej rower w wydzielonym do tego miejscu (tzw. rynienkach). Cały montaż przeprowadzić można w zaledwie kilkanaście sekund, a przy tym rower zostaje odpowiednio zabezpieczony. Wadą może być jednak wysoka cena tego rodzaju bagażnika, przez co nie każdy się na niego zdecyduje. Tańszym rozwiązaniem będzie za to bagażnik rowerowy na klapie auta. Rower umieszcza się z tyłu, nad bagażnikiem auta, przez co może nieco wystawać poza jego obrys. Nie są to jednak uniwersalne bagażniki, gdyż przystosowuje się je go konkretnych modeli samochodów. Niestety, cechuje je jednocześnie ograniczona stabilność. Opisane, jak również inne typy bagażników rowerowych, znajdziemy na stronie smartmoto.pl.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego bagażnika do przewożenia roweru, sprawdźmy wszystkie dostępne możliwości. Znaczenie ma także rodzaj auta, jakim dysponujemy oraz kwota, jaką możemy wydać.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze