Czytany poradnik
8 sposobów na przypalony garnek
0

8 sposobów na przypalony garnek

AUTOR:  Tomasz Gubała1 maja 2018

Chwilowa nieuwaga w kuchni nie zawsze musi oznaczać wylądowanie garnka w koszu. Domowych sposobów na przypalone naczynia są setki – przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej sprawdzone. 

Soda oczyszczona

Niezawodny środek o niezwykle szerokim zastosowaniu. Aby wyczyścić garnek, wlewamy do niego przygotowany wcześniej roztwór z gorącą wodą i sodą. Po kilku godzinach spalenizna powinna zejść, jednak może być konieczne szorowanie. Uwaga! Nie zalecamy tej metody przy garnkach aluminiowych, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia materiału.

Mleczko do czyszczenia

Zwyczajne mleczko do czyszczenia łazienki powinno wystarczyć. Należy zalać dno garnka cienką warstwą mleczka, a następnie dolać wody i zagotować. Po wszystkim standardowo szorujemy garnek i gotowe.

Sól

Metoda podobna do dwóch powyższych i najszerzej znana, ale nie polecamy jej do garnków ceramicznych – sól stopniowo niszczy powłokę takich garnków. Zasypujemy spaleniznę warstwą soli i zagotowujemy z wodą albo robimy roztwór identyczny do tego z sodą, odstawiamy na noc i myjemy.

Coca-Cola lub ocet

Sposób niewskazany przy garnkach emaliowanych, ponieważ może spowodować zmatowienie garnka. Zalewamy spalone dno centymetrową warstwą płynu i gotujemy z wodą przez kilka minut. W przypadku używania octu, należy się liczyć z nieprzyjemnym zapachem.

Tabletki do zmywarki

Wystarczy nalać kilka centymetrów wody i wrzucić do środka zwyczajną tabletkę do zmywarek. Zostawiamy na noc, żeby spalenizna uległa rozpuszczeniu, a następnie myjemy naczynie – trzeba jednak uważać, bo roztwór może być niebezpieczny dla skóry rąk.

Piasek

Dosyć męczące rozwiązanie, jednak powinno sobie bez problemu poradzić z uporczywymi śladami po przypaleniu. Mocne szorowanie piaskiem nie jest niestety wskazane przy garnkach wykonanych z delikatnego materiału – mogą ulec zarysowaniu albo zatarciu.

Ryż

Metoda dla cierpliwych. Ryż w torebce poradzi sobie z mniej drastycznymi przypadkami, jednak trzeba go gotować co najmniej kilka godzin. Nie zalecamy oczywiście konsumpcji tak „przyrządzonego” ryżu.

Proszek do prania

2 łyżki proszku do prania w parze z gotującą się wodą również powinny zaradzić. Kilkanaście minut „pierzemy” garnek, po czym wystarczy zwyczajnie go umyć i gotowe.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze