8 sposobów na przypalony garnek

Chwilowa nieuwaga w kuchni nie zawsze musi oznaczać wylądowanie garnka w koszu. Domowych sposobów na przypalone naczynia są setki – przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej sprawdzone. 

1Soda oczyszczona

Niezawodny środek o niezwykle szerokim zastosowaniu. Aby wyczyścić garnek, wlewamy do niego przygotowany wcześniej roztwór z gorącą wodą i sodą. Po kilku godzinach spalenizna powinna zejść, jednak może być konieczne szorowanie. Uwaga! Nie zalecamy tej metody przy garnkach aluminiowych, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia materiału.

2Mleczko do czyszczenia

Zwyczajne mleczko do czyszczenia łazienki powinno wystarczyć. Należy zalać dno garnka cienką warstwą mleczka, a następnie dolać wody i zagotować. Po wszystkim standardowo szorujemy garnek i gotowe.

3Sól

Metoda podobna do dwóch powyższych i najszerzej znana, ale nie polecamy jej do garnków ceramicznych – sól stopniowo niszczy powłokę takich garnków. Zasypujemy spaleniznę warstwą soli i zagotowujemy z wodą albo robimy roztwór identyczny do tego z sodą, odstawiamy na noc i myjemy.

4Coca-Cola lub ocet

Sposób niewskazany przy garnkach emaliowanych, ponieważ może spowodować zmatowienie garnka. Zalewamy spalone dno centymetrową warstwą płynu i gotujemy z wodą przez kilka minut. W przypadku używania octu, należy się liczyć z nieprzyjemnym zapachem.

5Tabletki do zmywarki

Wystarczy nalać kilka centymetrów wody i wrzucić do środka zwyczajną tabletkę do zmywarek. Zostawiamy na noc, żeby spalenizna uległa rozpuszczeniu, a następnie myjemy naczynie – trzeba jednak uważać, bo roztwór może być niebezpieczny dla skóry rąk.

6Piasek

Dosyć męczące rozwiązanie, jednak powinno sobie bez problemu poradzić z uporczywymi śladami po przypaleniu. Mocne szorowanie piaskiem nie jest niestety wskazane przy garnkach wykonanych z delikatnego materiału – mogą ulec zarysowaniu albo zatarciu.

7Ryż

Metoda dla cierpliwych. Ryż w torebce poradzi sobie z mniej drastycznymi przypadkami, jednak trzeba go gotować co najmniej kilka godzin. Nie zalecamy oczywiście konsumpcji tak „przyrządzonego” ryżu.

8Proszek do prania

2 łyżki proszku do prania w parze z gotującą się wodą również powinny zaradzić. Kilkanaście minut „pierzemy” garnek, po czym wystarczy zwyczajnie go umyć i gotowe.

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.