Choroby
Czytany poradnik
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o zespole jelita drażliwego
0

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o zespole jelita drażliwego

AUTOR:  Porady.org17 grudnia 2018

W Polsce na zespół jelita drażliwego cierpi aż około 20% osób, z czego duża część nie wie, że ich dolegliwości są z tym związane. Nadal bardzo mało wiadomo o tym schorzeniu, dlatego tak trudno je zdiagnozować. Poznaj garść faktów, które musisz wiedzieć o zespole jelita drażliwego.

Zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła

Zespół jelita drażliwego diagnozuje się wtedy, jeśli dokuczliwe objawy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni. Są to przede wszystkim zmiany rytmu wypróżnień (biegunki na zmianę z zaparciami), ból brzucha (najczęściej w lewym dole biodrowym) i wzdęcia. Leczenie jest skuteczne, ale tak naprawdę przynosi rezultaty dopiero po dłuższym czasie. Zespół jelita drażliwego potrafi utrzymywać się bardzo długo. Jest to choroba przewlekła, która ma tendencję do wyciszania się i powrotów.

Najczęściej chorują kobiety po 30

Choroba dotyczy od 20 do 30% całej populacji. W Polsce zdiagnozowanych jest około 13% ludzi. Dotyczy nie tylko mieszkańców najwyżej cywilizowanych państw, tak samo często występuje na przykład w Chinach, jak w Stanach Zjednoczonych. Z reguły objawia się między 30 a 40 rokiem życia, a 70-80% chorujących to kobiety.

Zespołowi jelita drażliwego towarzyszy często ból

Zespół jelita drażliwego często jest związany z dolegliwościami bólowymi, które utrudniają normalne codzienne funkcjonowanie. Bardzo często chorzy skarżą się na ciągły dyskomfort ze strony układu pokarmowego, na lekki, tępy ból w dole brzucha, który utrzymuje się przez cały czas. Na niego nakładają się ataki silnej kolki, która jest niezwykle bolesna. Mija wraz z wypróżnieniem.

Przyczyny choroby są nieznane

Chociaż choroba jest tak powszechna, nadal nie wiadomo, co w zasadzie jest jej przyczyną. Obecnie jest to temat wielu badań i rozpraw lekarskich. Zespół jelita drażliwego nie ma nic wspólnego ze zmianami śluzówki czy guzami w obrębie jelit. Prawdopodobnie znaczenie ma genetyka i struktura jelit, ich motoryka i wrażliwość na bodźce.

Wpływ ma także dieta – najnowsze badania wykazują, że nadmierne spożycie niektórych węglowodanów, które nie są trawione w jelicie cienkim, może mieć bardzo duży wpływ. Znaczenie ma także psychiczny stan pacjenta, a zespół jelita drażliwego często powraca w momentach zwiększonego stresu.

Zespół jelita drażliwego a pozapokarmowe objawy

Zespół jelita drażliwego daje nie tylko objawy związane z działaniem układu pokarmowego. Bardzo często towarzyszy temu senność i ogólnie złe samopoczucie. Ponieważ pacjenci obawiają się, że biegunka pojawi się w miejscu publicznym, unikają podróży i wychodzenia z domu. Często jest to przyczyną obniżonego nastroju. Zespołowi jelita drażliwego czasami towarzyszy także depresja – zarówno jako przyczyna, jak i skutek.

Osoby mające zespół jelita drażliwego czasami skarżą się na nieprzyjemny posmak w ustach. Cierpią na bóle głowy i pleców. Czasami chorobie towarzyszy choroba lokomocyjna i zaburzenia miesiączkowania.

Psychoterapia odgrywa ogromną rolę w leczeniu

Leczenie zespołu jelita drażliwego najczęściej opiera się na zmianie diety, uregulowaniu trybu życia i farmakoterapii. Choremu podaje się środki usprawniające jelita i suplementy diety,  leki ułatwiające wypróżnianie lub przeciwbiegunkowe. Dużą rolę w podniesieniu komfortu życia pełnią także specyfiki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jednak to nie wszystko.

Kluczową rolę odgrywa tutaj psychoterapia. W jej trakcie pacjent może dotrzeć do przyczyn stresu, nauczyć się z nim walczyć. Duże znaczenie ma także edukacja pacjentów, uświadomienie sobie schematu działania choroby. Warto także pouczyć się technik relaksacyjnych.

Więcej na temat chorób i pielęgnacji jelit można przeczytać na blogu Intesta http://www.intesta.pl/blog.

Artykuł sponsorowany

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze