Kobieta
Czytany poradnik
5 tydzień ciąży – porady dla kobiet
0

5 tydzień ciąży – porady dla kobiet

AUTOR:  Marzena Kuźma11 kwietnia 2018

Serce i układ krwionośny się rozwijają, a poziom hormonu hCG w Twoim ciele jest na tyle wysoki, aby potwierdzić to, że spodziewasz się maleństwa. Tydzień piąty jest wyjątkowym czasem dla przyszłych matek. Możliwe, że to właśnie w tym momencie zauważyłaś, że Twój okres się spóźnia, a następnie pomyślałaś: wow… może powinnam zrobić test?! Co więcej w piątym tygodniu ciąży, podwyższone poziomy hormonów mogą dać o sobie znać…

Jak duże jest dziecko w piątym tygodniu ciąży?

Dziecko ma teraz wielkość nasion jabłoni. Tak, Twój zarodek można w końcu zmierzyć, a dziecko szykuje się do zwiększenia swojego rozmiaru. W rzeczywistości w przyszłym tygodniu dziecko będzie prawie dwukrotnie większe. Rośnij, kochanie, rośnij!

Pierwsze objawy

Objawy ciąży, które Ci towarzyszą po pięciu tygodniach, są zaledwie początkiem wielu zmian, które przejdzie Twoje ciało. Nie musisz obawiać się, że cała ciąża będzie tak wyglądać. Wiele przyszłych matek twierdzi, że pierwszy trymestr jest najtrudniejszy. Pamiętaj! Zadbaj o siebie i dużo odpoczywaj, dobrze się odżywiaj i wymyśl sposoby na poprawę samopoczucia. Jeśli zastanawiasz się, czego się spodziewać w piątym tygodniu ciąży, oto są najczęstsze objawy:

  1. Zauważysz, że Twoje piersi są obolałe. Poranne mdłości przykuwają całą uwagę, ale bolesne piersi są najczęściej występującym objawem w piątym tygodniu ciąży.
  2. Przygotuj się na poranne mdłości. Nudności we wczesnej ciąży mogą się zdarzyć o każdej porze dnia, nie tylko rano. Niestety, niektóre ciężarne mamy czują, że jest im niedobrze prawie cały dzień. Poeksperymentuj z różnymi sposobami, aby znaleźć to, co pomaga Ci najlepiej poradzić sobie z problemami. Jedzenie małych, częstych posiłków jest dobre. Możesz także wypróbować witaminę B6, kapsułki imbiru, specjalne pastylki do ssania lub lizaki.
  3. Uciążliwe zmęczenie. Po pięciu tygodniach ciąży normalne jest, że chcesz się zdrzemnąć w trakcie spotkania zarządu, uroczystej kolacji… prawie zawsze. Jesteś padnięta i oprócz odpoczynku, lekkich ćwiczeń i jedzenia co kilka godzin, aby Twój poziom cukru we krwi diametralnie nie spadł, nic nie możesz z tym zrobić.
  4. Częste oddawanie moczu. Możesz zauważyć, że masz ochotę częściej siusiać we wczesnej ciąży. Objawem tego stanu w piątym tygodniu ciąży jest fakt, że nerki rzeczywiście się rozszerzają.
  5. Skurcze. Około piątego tygodnia skurcze mogą być oznaką, że zarodek we właściwy sposób wszczepił się w błonę Twojej macicy. Jeśli poczujesz skurcze, które są silne lub bolesne, zadzwoń do swojego lekarza i sprawdź, czy nie są szkodliwe.
  6. Plamienie. Może wydawać się przerażające, ale trochę krwi na bieliźnie może być również oznaką zagnieżdżenia zarodka. Możesz również dostrzec plamienie po seksie, ponieważ szyjka macicy jest bardziej wrażliwa teraz, gdy jesteś w ciąży. Jest to całkowicie normalne, ale jeśli zaobserwowałaś coś, co w chociaż w małym stopniu nie przypomina plamienia, a jest charakterystyczne dla krwawienia – zadzwoń do lekarza.

Niektóre przyszłe mamy, które są w piątym tygodniu ciąży, nie odczuwają żadnych objawów. Może się wydawać, że symptomy pojawiają się i znikają. Wszystko jest w porządku! Tylko dlatego, że nie czujesz się źle, nie oznacza, że ​​coś jest nie tak z Twoją ciążą. ​

Pora powiedzieć innym?

Czy Ty lub Twój partner próbowaliście rozpowszechniać dobre wieści o dziecku odkąd test ciążowy okazał się pozytywny? Zastanawiasz się kiedy najlepiej chwycić za telefon? Niektóre pary nie mogą się doczekać, aby powiedzieć swoim przyjaciołom, że spodziewają się maleństwa (gdyby mogły, wykrzyczałyby to z najwyższej góry!), podczas gdy inni wolą zachować szczęśliwe wieści aż do trzeciego miesiąca, gdy ryzyko poronienia znacznie spada. Jeszcze inni żałują, że zostaną mamą (i tatą), ale nie mogą powstrzymać się przed pierwszą szansą pochwalenia się. Porozmawiajcie o tym razem i pamiętajcie, że Wasza mała tajemnica, będzie trwać tak długo, aż ją zdradzicie!

Przegapiłaś nasz poradnik o 4 tygodniu ciąży? Nic straconego!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze