DZIAŁY

Są pomieszczenia, które projektujemy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Nasza natura sprawia jednak, że dość szybko zaczynamy myśleć o małym remoncie. Czasami podjęliśmy nietrafione decyzje aranżacyjne, a niekiedy zwyczajnie marzymy o odświeżeniu wnętrza. Tak może być i w przypadku kuchni, w której spędzamy dużo czasu – zatem jej styl może szybko nam się… przejeść. Aby wnętrze to pozostało jednakowo smaczne i piękne, wystarczy niekiedy odświeżyć je malowaniem. Sprawdź, jak malować kuchnię!

Zmiany w kuchni wcale nie wymagają angażowania profesjonalnej ekipy remontowej. Odświeżenia wnętrza z powodzeniem dokonasz w pojedynkę lub z pomocą kogoś bliskiego. Przedstawiamy prosty przewodnik po zasadach malowania kuchni. Dzięki nim Twój remont przebiegnie sprawnie i uzyskasz taki efekt, o jakim marzysz!

Stwórz nastrój

Zwłaszcza, jeżeli Twoja kuchnia połączona jest z jadalnią, zadbaj o jej domowy i ciepły klimat. Specjaliści psychologii kolorów m.in. Dorothy i Howard Sun podpowiadają, by kolorystyka w kuchni motywowała do działania i pochodziła z palety ciepłych barw. Sugeruje się, by poszukiwać inspiracji w barwach natury, także w kolorach jedzenia. Jeśli cenisz dynamikę, ściany mogą kontrastować z blatami. Przy ciemnych kolorach warto zadbać o intensywniejsze oświetlenie.

Weź pod uwagę barwy takie, jak:

  • czerwony – najlepiej w truskawkowej, soczystej tonacji,
  • pomarańczowy – jak znany owoc, od którego pochodzi nazwa koloru,
  • żółty – dobre nastawienie, dzięki słonecznym barwom,
  • zielony – jak pożywne awokado, rześka limonka czy zioła, które ukoją nerwy.

Posprzątaj i oczyść ściany

Wnętrze kuchni to małe domowe laboratorium. Choć w każdym z pomieszczeń staramy się zachować porządek, to w kuchni tryskamy olejem na ściany, a niekiedy zdobimy wszystko w zasięgu oddziaływania miksera resztkami owoców i innych deserów… Przed remontem należy wyłapać wszelkie ślady po takim przyrządzaniu posiłków i usunąć je. W pierwszej kolejności spróbuj usunąć je czystą gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Dokładnie doświetl czyszczoną powierzchnię, by mieć pewność, że nie zostaną na niej plamy, które mogą utrudniać przyleganie farby. Niektórzy producenci farb oferują specjalne środki, które mają przygotować ścianę do malowania i oczyścić ją ze śladów użytkowania – np. Beckers Inomhustvätt.

Wybierz farbę do zadań specjalnych

W tym newralgicznym punkcie naszego mieszkania, czasami dzieje się zbyt wiele, by nad wszystkim zapanować. Ściany narażone są na oddziaływanie wilgoci, wysokich temperatur, a jeżeli w domu są dzieci, szybko mogą pojawić się na nich odbicia małych dłoni. Jak malować kuchnię, by sprostać jej wszystkim funkcjom? Warto wybrać jakościową farbę, która będzie odporna na wilgoć i wierzchnie zabrudzenia. Wytrzymała i naturalna powłoka zapewni komfort użytkowania kuchni i pozwoli cieszyć się pełnym kolorem dłużej. Jeżeli chcesz zestawić kolor ścian z ciekawym odcieniem płytek, wybierz także specjalną farbę do gładkich powierzchni, np. Beckers Designer Kitchen&Bathroom. Dzięki szerokiej ofercie funkcjonalnej farb możesz całkiem odmienić swoje wnętrze.

Zabezpiecz meble

To oczywiste, że najwygodniej maluje się wnętrza, z których usuniemy wszelkie zbędne przedmioty. W przypadku kuchni znacznie utrudnić zadanie mogą podwieszane szafki, które często znajdują się na styku ściany wykończonej farbą i płytek, a dodatkowo rzucają cień na wyższe partie ściany i sufit. Aby uniknąć drobnych niedociągnięć, dobrze jest opróżnić szafki i zdjąć je ze ściany na czas malowania. Jeżeli nie jest to możliwe lub priorytetem jest dla Was czas, osłońcie zarówno szafki, jak i blaty oraz sprzęt AGD folią malarską. Ich brzegi precyzyjnie oklejcie papierową farbą. Pamiętajcie także o zabezpieczeniu żyrandola i wysunięciu halogenów z sufitu. Zaplanujcie malowanie najdrobniejszych, odkrytych partii ściany. Zadbajcie także o mocne światło, którym doświetlicie mniej dostępne części kuchni.

Malowanie zaczynamy od sufitu!

Podstawową zasadą malowania każdego z pomieszczeń jest rozpoczęcie prac od sufitu. Zdecydowanie łatwiej wspiąć się na drabinę czy koordynować wałek na długim kiju, kiedy możemy podpierać się o ściany. Na większości sufitów nie ma także skomplikowanych kątów i dodatkowych elementów, które przedłużałyby pracę, dlatego warto zacząć od tej najprostszej powierzchni. Kiedy rozprawicie się z sufitem, wyciągnijcie mniejsze narzędzia – wałki i pędzle – i zabierzcie się za przestrzeń, która otuli Was nowym kolorem! Do dzieła!

Teraz – kiedy wiesz już, jak malować kuchnię – pozostaje wybrać odpowiednią barwę, która sprawi, że domownicy będą chcieli spędzać w niej jeszcze więcej czasu!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Zasady malowania kuchni – aby było pięknie!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Zasady malowania kuchni – aby było pięknie!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania