DZIAŁY

Zaparcia to nieprzyjemny problem, który występuje u wielu niemowląt i sprawia, że brzuch jest twardy oraz bolesny, a dzieci reagują na to donośnym płaczem. Przyczyn jest wiele, ale na szczęście można sobie z nią poradzić bez wizyty u lekarza. Wyjaśniamy, jak domowymi sposobami zwalczyć zaparcia.

Zaparcia u małego dziecka – przyczyny i rozpoznanie

Przyczyną zaparć jest najczęściej nieodpowiednia dieta, czyli zbyt mała ilość płynów i błonnika, czy niewłaściwe proporcje podczas przygotowywania mieszanki mlekowej. Podłożem są również choroby, takie jak mukowiscydoza i schorzenia flory bakteryjnej przewodów jelitowych. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczna diagnoza należy do lekarza.

Pierwsza, charakterystyczna oznaka zaparć to rzadkie wypróżnianie, czyli mniej niż 2-3 razy w tygodniu. Jeśli jednak już dochodzi do defekacji, to jest ona bolesna, a stolec twardy z zawartością niestrawionych resztek pokarmu. Może również się zdarzyć, że kał zawiera śladowe ilości, co jest wynikiem silnego parcia dziecka i uszkodzenia błony śluzowej odbytu. Gazy u noworodka, twardy brzuch, utrata masy ciała i brak apetytu to również objawy zaparć. W przypadku, gdy dziecko rzadko oddaje kał, ale o miękkiej konsystencji, nie trzeba się obawiać, że to schorzenie występuje.

Masaż brzucha – domowy sposób na zaparcia u niemowlaka

Naturalnym sposobem na zmniejszenie lub zlikwidowanie zaparć jest delikatny i wolny masaż brzuszka dziecka. Najlepiej wykonywać go ok. 3 razy dziennie kolistymi ruchami przez kilka minut i tyle dni, ile trwa problem. Kierunek masażu powinien być zgodny z ruchami wskazówek zegara, gdyż wspomaga to przesuwanie się masy kałowej w jelitach i pobudza perystaltykę. Regularnie wykonywany z czasem ułatwia wypróżnianie i likwiduje dolegliwości bólowe brzucha. Oprócz tego wycisza i uspokaja maleństwo.

Odpowiednia atmosfera i relaksujący masaż może nie wystarczyć, ponieważ zdarza się, że dziecko źle go znosi. Jego alternatywę stanowi ciepła kąpiel i polewanie brzuszka wodą. Można również przeprowadzić ćwiczenie polegające na poruszaniu nogami dziecka jak przy jeździe na rowerze, które pobudzi aktywność jelit. Nie ma przeciwwskazań, by wykorzystywać różne metody naprzemiennie, ale pamiętając o tym, żeby nie przedobrzyć. Komfort dziecka jest najważniejszy.

Dieta a zaparcia u niemowląt

Rozszerzanie diety u dziecka to etap, który przyzwyczaja układ pokarmowy malucha do różnych produktów. Może się jednak zdarzyć, że proces ten wywołuje zaparcia. Dlatego w ich zwalczaniu kluczowe jest dokładne przeanalizowanie diety pod kątem spożywanych przez dziecko napojów. Brak odpowiedniej ilości płynów, bowiem sprawia, że kał jest twardy i zalega w jelitach. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy w diecie znajduje się mało błonnika, znajdującego się w warzywach i owocach. Trzeba zatem zadbać o to, aby podawać dziecku zarówno produkty stałe i równoważyć jadłospis płynami, które ułatwią przemieszczanie się jedzenia przez układ pokarmowy.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Zaparcia u niemowląt – jak sobie radzić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Zaparcia u niemowląt – jak sobie radzić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania