DZIAŁY

Jaki wpływ na jakość prezentacji ma wygląd mówcy i jego postawa? Czym jest trema i jak z nią walczyć? Zapraszam do lektury!

Wygląd zewnętrzny a jakość prezentacji

Występując publicznie, warto zadbać o swój wygląd, w końcu to nasza wizytówka. Strój osoby prowadzącej spotkanie lub wygłaszającej przemowę powinien być schludny i elegancki, ale również sprawdzony i komfortowy. Na ważne wystąpienie warto założyć przetestowaną wcześniej sukienkę, garnitur, czy buty, ponieważ poza eleganckim strojem ważna jest również nasza wygoda. Dobre wrażenie na pewno zrobi biała koszula i marynarka, dobrze również zorientować się wcześniej, czy dane wydarzenie będzie miało miejsce w plenerze, czy w Sali konferencyjnej i również do tych warunków dostosować ubiór. Pamiętaj o tym, że rola mówcy stawia Cię w o tyle niezręcznej sytuacji, że wszyscy będą na Ciebie patrzeć i Cię obserwować. O tym, czy ktokolwiek będzie Cię słuchał i ile zapamięta z Twojego wystąpienia, decyduje nie tylko Twoja energia i charyzma, ale również wygląd! Spośród kolorów, które podświadomie wzbudzają autorytet, można wymienić granatowy, czarny, biały oraz szary, dlatego są one stosowane z powodzeniem w stroju biznesowym. Staraj się unikać agresywnych czerwieni, niepoważnych odcieni różu oraz jaskrawych żółci i koloru pomarańczowego. Panie powinny pamiętać, aby nie przesadzać z nadmierną ilością biżuterii. To twarz oraz treść prezentacji powinna przyciągać uwagę, a nie kolczyki do ziemi!

Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 1.

Postawa ciała w trakcie prezentacji

Ważną rolę w trakcie prezentacji, niezależnie od branży, odgrywa mowa ciała. Tzw. postawa zamknięta, tj. zaciśnięte pięści i skrzyżowane ramiona mogą sprawić, że publiczność podświadomie odbierze nas jako osoby o zdystansowanym, czy nawet agresywnym podejściu. Taka postawa tworzy niepotrzebną barierę między mówcą i jego publiką, może nawet zasugerować negatywne nastawienie przemawiającego. Postawa ciała w trakcie dowolnej prezentacji powinna być wyprostowana. Ciężar ciała oprzyj na dwóch nogach, wyprostuj głowę, staraj się spokojnie i płynnie gestykulować. Patrz w oczy uczestnikom wystąpienia, nie chowaj się za kartkami ze ściągą, ani nie chowaj rąk do kieszeni! W przypadku niewielkiego audytorium możesz łapać kontakt wzrokowy z każdym obecnym na Sali i nie potrzebujesz dodatkowego nagłośnienia, by Twoje słowa dotarły do wszystkich zgromadzonych. Natomiast w przypadku dużego audytorium podziel uczestników na podgrupy i skacz wzrokiem kolejno po grupach. Pamiętaj również o tym, by włączyć mikrofon!

Jakie są objawy tremy i jak z nią walczyć?

Jeśli na samą myśl o dowolnym wystąpieniu publicznym zaczynasz się trząść, nie możesz jeść, lub dostajesz amnezji, to niewątpliwie oznacza, że masz problem z tremą. Najczęstsze objawy tego zjawiska, to zamknięta postawa (skrzyżowane ramiona, spuszczona głowa), zbyt szybkie tempo mówienia, brak kontaktu wzrokowego oraz brak kontroli nad ciałem i głosem. Osoba stremowana często mówi piskliwym głosem, nie panuje nad swoimi rękami i nogami oraz trzęsie się, przemawiając. Jak z tym walczyć?

Walka z tremą – przydatne porady

Walka z tremą wcale nie musi być z góry przegrana. Liczy się przede wszystkim Twoje podejście. Weź pod uwagę fakt, że szanse, że podczas wystąpienia publicznego możesz zaliczyć pomyłkę, są dość spore i wynoszą od 40 do 80 procent, w zależności od Twojego przygotowania. Natomiast szanse, że ktoś to zauważy, to jedynie jakieś 1 – 5%. Także wszystko zależy od Ciebie! Ludzie mają skłonność do przesadzania i niedoceniania samych siebie. Bez względu na to, jakie posiadasz umiejętności, pamiętaj, że prawdopodobnie i tak wypadniesz dużo lepiej, niż Ci się wydaje. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy się dobrze przygotować. Im lepsze przygotowanie, tym większa przestrzeń na elementy spontanicznej improwizacji i niespodzianki, pamiętaj o tym!

Z tremą można walczyć na wiele sposobów. Jedni wolą relaksujące ćwiczenia oddechowe, inni preferują bardziej wyobrażanie sobie siebie oraz zainteresowanej publiki. Warto zbadać przestrzeń, na której będzie się występować, przejść się po Sali, przyjrzeć się podium od strony publiczności. Nie warto natomiast do ostatnich chwil wałkować treści prezentacji na pamięć, ponieważ nic nam to nie da, a jedynie wprowadzi niepotrzebny stres. Pamiętaj, aby traktować tremę przede wszystkim w kategoriach motywacyjnych. Po to przecież jest!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 2." nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 2." należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania