DZIAŁY

Lambrusco to włoskie wina produkowane z winorośli należących do grupy o tej samej nazwie. Pochodzi ono ze środkowo-wschodnich regionów słonecznej Italii i w dużej części trafia na eksport. Co warto wiedzieć na temat tego wina?

Czym się wyróżnia lambrusco?

Tradycyjne lambrusco to wytrawne wino czerwone, zamykane naturalnym korkiem i przeznaczone raczej do szybkiego spożycia (nie jest to gatunek starzejący się). Na sklepowych półkach można znaleźć także półsłodkie i słodkie odmiany lambrusco. Dostępne są gatunki o różnym poziomie nasycenia dwutlenkiem węgla – od zerowego przez frizzante aż do spumante (wino musujące typu prosecco).

Wyróżnikiem win lambrusco jest czerwony kolor, czerwona pianka oraz dość niewielka zawartość alkoholu. Obok klasycznego, czerwonego lambrusco produkowane są również odmiany różowe oraz białe, które trafiają na eksport – w dużej mierze na rynek amerykański. Marka ta jest najsłynniejszym włoskim winem w Stanach Zjednoczonych.

Sposób produkcji

Lambrusco powstaje metodą Charmata. Końcową część fermentacji wina przeprowadza się w szczelnie zamkniętych kadziach. Następnie wino jest butelkowane i zamykane naturalnym korkiem. W odróżnieniu od gatunków starzejących się, lambrusco nie wymaga długiego leżakowania.

Nazwa

Lambrusco to chroniony znak towarowy. Nazwę tę mogą stosować producenci z włoskiej Emilii-Romanii i niektórych regionów Lombardii. Do 2013 roku wina lambrusco produkowane było również w winnicach z Piemontu i Veneto, ale od 2013 roku winiarze z tych regionów nie mają już prawa sprzedaży win pod tą marką.
Odmiany z grupy lambrusco wywodzą się od lokalnych dzikich winorośli (oprócz lambrusco di fioranca – jest to odmiana właściwa).

Wino Lambrusco w Polsce

Włoskie wina lambrusco dostępne są na polskich półkach, ale ich eksport do naszego kraju już dość ograniczony. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim tańsze odmiany półsłodkie dostępne w supermarketach. W sklepach internetowych można znaleźć także wina importowane od niewielkich winnic włoskich przez niszowe firmy. Droższe odmiany są w pełni naturalne, ale przypadają do gustu głównie koneserom (przede wszystkim ze względu na swój dość cierpki, lekko kwaskowy posmak).

Polscy importerzy oferują m.in.:

• Cantina di Carpi e Sorbara Lambrusco di Sorbara Secco – wytrawne, kwasowe lambrusco w przystępnej cenie (poniżej 30 zł),
• Zanasi Lambrusco Grasparossa di Castelvetro Amabile Graspadolce – droższe lambrusco zachwycające głębią aromatyczną. Można w nim wyczuć jagody i słodkie czereśnie,
• Cantina di Carpi e Sorbara Lambrusco di Modena Amabile – ciemne wino o świeżym i intensywnym posmaku porzeczkowym. Jest soczyste, aromatyczne i dobrze sprawdzi się m.in. do deserów.

Jak podawać lambrusco?

Lambrusco dobrze sprawdzą się do delikatnych dań wegetariańskich, lazanii i potraw włoskich oraz zupy minstrone. Słodkie i półsłodkie warianty doskonale pasują do deserów.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Wino lambrusco – wszystko co musisz o nim wiedzieć" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Wino lambrusco – wszystko co musisz o nim wiedzieć" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania