DZIAŁY

Do kiedy można wystawić fakturę za sprzedany towar bądź wykonaną usługę? Dokładnie przepisy te reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. Najczęściej spotykamy się z przypadkiem standardowym – fakturę wystawiamy do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługa bądź towar zostały wykonane/zamówione. Ta reguła nie obowiązuje jednak w każdym przypadku.

Gdzie mamy do czynienia z wyjątkami?

Jedną z branż, którą obowiązują nieco odmienne obostrzenia jest przemysł budowlany, a ściślej, usługi budowlane bądź budowlano-montażowe. Termin wystawienia faktury zamyka się w 30. dniu od wykonania usługi.

Kolejną branżą, o której możemy tutaj wspomnieć, jest branża wydawnicza. Do 60. dnia od wydania towaru należy wystawić fakturę w przypadku dostawy książek. I tutaj musimy mieć na uwadze, że zapis ten dotyczy tylko wydań drukowanych i nie obejmuje takich materiałów jak ulotki lub mapy. W przypadku gdy mówimy o rozliczeniu zwrotów (w postaci niesprzedanych egzemplarzy), fakturę wystawiamy najpóźniej 120. dnia od wydania towaru. Oprócz książek, ten model działania możemy zastosować dla gazet lub czasopism – z naciskiem, że są to materiały drukowane.

Inne reguły obowiązują samo drukowanie książek. Tutaj obliguje nas termin do 90. dnia od wykonania druku.

Faktury przed dostarczeniem towaru

Warto wspomnieć o możliwości wystawienia faktury przed dostarczeniem usługi bądź towaru. Obecnie prawo dopuszcza możliwość wystawienia faktury na 30 dni przed dokonaniem sprzedaży czy otrzymaniem zapłaty. Jest to przedział czasowy obowiązujący wszystkie branże – w tym wypadku nie przewidziano tylu wyjątków.

Wystawienie faktury

Data wystawienia faktury ma niemałe znaczenie, gdyż łączy się z powstaniem obowiązku podatkowego. I w tym wypadku odpowiedzialność by dotrzymać wszystkich terminów leży po stronie przedsiębiorcy. Dlatego też, jeśli szukamy rozwiązań, które zoptymalizują naszą pracę, dobrym pomysłem może okazać się korzystanie z programu do księgowania online – takiego jak Taxomatic.

Dzięki temu narzędziu mamy stałą kontrolę nad wszelkimi informacjami o finansowej sytuacji naszej firmy, możemy także bez problemu zlecić księgowanie biuru rachunkowemu, które pracuje na programie księgowym, dzięki czemu zarówno przedsiębiorca jak i biuro mają swobodny dostęp do wszystkich dokumentów. Wystawianie faktur z pomocą profesjonalistów oraz narzędzie, które jest intuicyjne i zapewnia przedsiębiorcom kompleksowe wsparcie, może znacznie uprościć całą procedurę. Już teraz wypróbuj Taxomatic za darmo i ciesz się prostym księgowaniem.

Niniejszy poradnik pod tytułem "W jakim terminie wystawić fakturę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "W jakim terminie wystawić fakturę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania