DZIAŁY

Klinkier to materiał wszechstronny. “Cegiełki” w swoich różnych odsłonach mogą ożywić wnętrze, nadać mu nowoczesnego jak i tradycyjnego charakteru. Lubią go minimaliści i fani stylu industrialnego. Klinkier to również ciekawy pomysł na elewację.

Płytki klinkierowe są materiałem bardzo uniwersalnym – polubią go ściany wewnętrzne, zewnętrzne, schody i tarasy. Ich montaż jednak musi być dokładny, w przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Jeżeli brak nam pewności co do naszych umiejętności, lepiej jest zatrudnić ekipę, która ma doświadczenie w układaniu klinkieru. Można taką znaleźć za pomocą wyszukiwarek internetowych. Chcąc położyć płytki klinkierowe samodzielnie, zwróćmy uwagę na wymienione poniżej kwestie.

Dobór płytek klinkierowych

Po pierwsze, wybieramy płytki zgodnie z własnym gustem. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup danego modelu w odpowiedniej ilości, musimy się dowiedzieć, czy nadaje się on do miejsca, w którym planujemy go zamontować. Płytki klinkierowe różnią się od siebie właściwościami – nie wszystkie będą nadawały się na elewację czy podłogę. Nim dokonamy zakupu, dokładnie sprawdźmy ich przeznaczenie.

Podłoże – jak je odpowiednio przygotować

Powierzchnia pod płytki klinkierowe musi być odpowiednio przygotowana. Ściana lub inne podłoże musi być czyste, suche, pozbawione kurzu i wszelkich zabrudzeń. Jeżeli mamy obawy o przyczepność, podłoże przed rozpoczęciem pracy można dodatkowo zagruntować.

Klejenie płytek

Zanim przygotujemy klej i zaczniemy przyklejać płytki klinkierowe, wymieszajmy płytki z różnych opakowań-w ten sposób uzyskamy naturalny efekt. Warto wyznaczyć sobie na ścianie linie pomocnicze, które pomogą utrzymać poziom.Specjalistyczny klej do płytek klinkierowych najlepiej nakładać etapami z użyciem pacy zębatej. Klej musi być rozprowadzony równomiernie, bez wolnych szczelin. Nie wolno przesadzać z jego ilością. Przyklejanie klinkieru zaczynamy od narożników – używamy do tego celu płytek kątowych. Należy pamiętać o zostawieniu odstępów na fugę – min. 5 mm. Raz na jakiś czas, warto użyć poziomicy, aby sprawdzić czy płytki nie są krzywe.

Fugowanie i zabezpieczanie

Fugowanie klinkieru rozpoczynamy dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni że klej dobrze związał. Czas wiązania poszczególnych klejów jest różny, należy postępować według zaleceń producenta. Najpierw wypełniamy fugą pionowe szczeliny, następnie poziome. Najlepiej na bieżąco usuwać nadmiar preparatu z płytek. Jeżeli płytki układaliśmy na zewnątrz lub na balkonie albo tarasie, zabezpieczamy je przed wilgocią za pomocą folii. Należy jednak zostawić dostęp powietrza, folię można ściągnąć po około dwóch tygodniach.

Czego unikać?

Wielu domowych fachowców popełnia błędy przy kładzeniu płytek klinkierowych. Czego nie robić, aby nasza praca miała dobre efekty? Przede wszystkim należy upewnić się, czy kupiliśmy odpowiednią ilość płytek. To prawda,że zawsze można dokupić, ale zdarza się, że kolejna seria tych samych płytek różni się nieco odcieniem. Nigdy nie namaczamy produktu przed nałożeniem. Przygotowując klej, dodajemy tylko tyle wody, ile zaleca producent. Należy również unikać pracy przy elewacji, na tarasie lub balkonie w deszcze i mrozy.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Układanie płytek klinkierowych – na co warto zwrócić uwagę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Układanie płytek klinkierowych – na co warto zwrócić uwagę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania