DZIAŁY

Często pacjenci diety stosują wtedy, gdy chcą schudnąć, ale dążenie do osiągnięcia smukłej sylwetki nie jest jedynym prawdziwym celem diety. Niektóre z nich są niezbędne do poprawy ciśnienia krwi i stanu zdrowia i nie tylko. Oferuję Państwu 5 rodzajów diet, które zapobiegają rozwojowi chorób i pomagają poprawić zdrowie.

Diety oparte na produktach o niskim indeksie glikemicznym

Przy takiej diecie należy unikać węglowodanów, które mogą prowadzić do szybkiego wzrostu cukru we krwi. Dieta koncentruje się na konsumpcji „dobrych” węglowodanów, które pomagają utrzymać cukier we krwi w normie.

Produkty, które mogą być spożywane – są to produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak chleb wykonany z grubej mąki żytniej razowej, płatki owsiane, otręby owsiane, makaron, ryż parzony, fasola, groch, soczewica, orzechy. Również zaleca się jeść więcej owoców i warzyw, i trochę ziemniaków.

Do diet opartych na produktach o niskim indeksie glikemicznym zaliczamy, gdy chcemy zrzucić wagę, na przykład dietę Nutrisystem lub dietę Strefy. Te diety działają dobrze, gdy dana osoba ma cukrzycę drugiego typu lub ma predyspozycje do cukrzycy. Pomagają one kontrolować poziom cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, a także zwiększają poziom HDL (dobrego cholesterolu) i zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

W 2008 roku w czasopiśmie American Medical Association (Journal of the American Medical Association) opublikowano wyniki badań, w których wzięło udział 210 osób, którzy stosowali daną dietę w ciągu 6 miesięcy. Okazało się, że te rodzaje diet były bardziej skuteczne w regulacji poziomu cukru we krwi, niż diety, które obejmowały produkty, takie jak chleb pszenny, płatki pełnoziarniste, ryż brązowy, ziemniaki w mundurkach i inne.

Diety wegetariańskie

Diety wegetariańskie są powszechnie używane przez wielu ludzi przez kulturalne lub religijne przekonania, ale te rodzaje diet także korzystnie wpływają na zdrowie.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca (American Heart Association), badania wykazały, że wegetarianie mają niższe ryzyko pojawienia nadwagi, choroby niedokrwiennej serca, podwyższonego ciśnienia krwi i cukrzycy.

Osoby stosujące dietę wegetariańską, nawet te, które pozwalają na spożycie jaj i produktów mlecznych, spożywają mniej tłuszczu o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, a więcej węglowodanów, błonnika roślinnego i owocowego, magnezu, kwasu foliowego, witamin C i B oraz karotenoidów.

Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health) ostrzega wegetarian, że ich dieta powinna być starannie wyważona, aby nie brakowało niezbędnych witamin i białek.

Dieta DASH

DASH – angielski skrót oznaczający „dietę do pozbycia się nadciśnienia tętniczego”. Dieta ta została zaproponowana przez Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (National Heart Lung and Blood Institute) i dobrze pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Plan dla tej diety jest całkiem wygodny – lista zatwierdzonych pokarmów obejmuje warzywa, owoce, niskotłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu produkty mleczne, pełnoziarniste zboża, ryby, drób, fasolę i orzechy. Dzięki tej diecie warto również zmniejszyć spożycie soli, cukru, tłuszczów i czerwonego mięsa.

Nie ma specjalnych przepisów, ale dzienne spożycie kalorii i wielkość porcji zależą od wieku i poziomu aktywności fizycznej.

Diety oparte na produktach o niskiej lub zerowej zawartości glutenu

Gluten (gluten) – jest to rodzaj białka, który znajduje się w zbożach takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Diety, które ograniczają spożywanie glutenu, przypisywane są osobom cierpiącym na celiakię, w której układ odpornościowy reaguje na gluten, który podrażnia skórę, a nawet przyczynia się do uszkodzenia jelita cienkiego. To utrudnia wchłanianie ważnych składników, jak witaminy, wapń, białka, tłuszcze i węglowodany.

Poza tym, że trzeba unikać pszenicy, jęczmienia i żyta, ludzie, którzy stosują tą dietę, wykluczają z niej wiele rodzajów chleba, makaronu, kaszy i produkty wysoko przetworzone.

Czasami można znaleźć stwierdzenia, że produkty, które nie zawierają glutenu, mogą poprawić zachowanie osób z autyzmem, jednak nie jest jeszcze to naukowo udowodnione.

W 2010 roku w czasopiśmie Pediatrics by Harvard Medical School opublikowano opinię niektórych naukowców, którzy twierdzili, że pomimo faktu, że choroby układu trawiennego i związane z nimi objawy pojawiają się u dzieci z autyzmem, związek autyzmu i glutenu jeszcze nie został jednak potwierdzony.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna – to dieta nie dla wszystkich. W rzeczywistości to jest bardzo wyjątkowa  i starannie zbilansowana dieta przeznaczona dla osób cierpiących na epilepsję (szczególnie dla dzieci), którym nie pomagają leki.

Ci, którym jest zalecane trzymać się tej diety,  powinni ściśle monitorować spożycie tłuszczów, białek i węglowodanów. Ich dieta poinna zawierać 80% tłuszczów, 15% białka i 5% węglowodanów.

Plan żywienia opracowywany jest ściśle dla każdego pacjenta i może obejmować gęstą, tłustą śmietankę bekon, tuńczyk, krewetki, warzywa, majonez, kiełbasy i inne produkty spożywcze, bogate w tłuszcze i zawierające minimalną ilość węglowodanów. Pacjentom nie zaleca się spożywanie warzyw i owoców zawierających skrobię, chleba, makaronów lub produktów zawierających cukier. Nawet pasta do zębów w rzadkich przypadkach zawiera trochę cukru!

Mimo tego, że dieta ta jest bardzo specyficzna, pomaga zwalczać ataki epilepsji. Badania z 2008 roku, opublikowane w czasopiśmie The Lancet, wykazały, że u dzieci, którym przypisana taka dieta trzykrotnie się zmniejsza ilość napadów, w porównaniu z tymi, którzy nie stosują podobnej diety.

U 28 z 54 dzieci, które stosowały dietę ketogeniczną przez trzy miesiące, liczba napadów zmniejszyła się o 50 procent, a u pięciorga dzieci z tej grupy o 90 procent.

Przestrzeganie takiej diety jest bardzo trudne, ponieważ jest dość surowa i ma skutki uboczne.

Podobała Ci się moja porada? Nie zapomnij zostawić komentarz 🙂

Niniejszy poradnik pod tytułem "Te choroby wyleczysz zmianą diety" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Te choroby wyleczysz zmianą diety" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania