DZIAŁY

Intensywna i długa praca przy komputerze, godziny spędzane na nauce, suche powietrze i klimatyzacja w miejscu pracy, pyłki i substancje alergiczne oraz zanieczyszczenia w najbliższym otoczeniu… Wszystkie te czynniki mogą spowodować u nas regularne i nieprzyjemne problemy z przemęczeniem oczu, które w ekstremalnych sytuacjach mogą doprowadzić nawet do chronicznego zespołu suchego oka. Jak sobie z tym radzić i do tego nie dopuścić? Podpowiadamy!   

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to schorzenie, które bardzo często występuje u alergików, osób pracujących zbyt długo przy komputerze oraz osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne i dolegliwości dermatologiczne. Ta nieprzyjemna przypadłość jest spowodowana nadmiernym przesuszaniem oczu i nieprawidłowym nawilżaniem powierzchni oka. Jak dbać o swoje oczy, by nie dopuścić do przykrych konsekwencji w postaci zespołu suchego oka? Po czym poznać, że nasze oczy są przemęczone i jak o nie dbać? 

Zadbaj o przestrzeń w miejscu pracy

Przekrwiona powierzchnia oczu, uczucie suchości, czy nawet ból. Pracując zbyt długo przy komputerze i sztucznym świetle możemy bardzo szybko doprowadzić nasze oczy do fatalnego stanu! Aby do tego nie dopuścić, trzeba zadbać o miejsce naszej pracy. Pracodawca powinien zapewnić do codziennych obowiązków sprzęt dobrej jakości oraz wyposażony w dobre filtry polaryzacyjne. Komputery powinny być ustawione tak, by zredukować możliwość odbicia promieni świetlnych od źródeł światła. Okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub żaluzje, a pomieszczenie w którym pracujemy, powinno być często wietrzone i wyposażone w możliwie dużą ilość roślin. Co ciekawe, zielony kolor otoczenia w pracy może wpływać kojąco na nasze oczy, warto więc otaczać się zielenią – dosłownie i w przenośni!

Rób przerwy!

Aby nie forsować zbytnio oczu, zaleca się robienie przerw od pracy przy komputerze co godzinę, lub dwie. Jeśli pracujemy krótko, jedna 15 – minutowa przerwa co dwie godziny powinna wystarczyć. Natomiast jeśli pracujemy 8 godzin lub więcej, naszym oczom przyda się krótka przerwa mniej więcej co godzinę. Warto się przejść na krótki spacer, rozprostować nogi, lub po prostu zamknąć na chwilę oczy i dać im odpocząć. 

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Gdy nasze oczy są zmęczone, warto skorzystać z kilku domowych sposobów, by przynieść im ulgę. W domowym zaciszu możemy przygotować okłady z herbaty lub rumianku. Wystarczy zaparzyć torebki ekspresowe i odczekać, aż nieco wystygną, lub użyć płatków kosmetycznych i namoczyć je w naparze z ziół. Na ratunek oczom mogą przyjść również okłady z plasterków ogórka lub ziemniaków. Przed nałożeniem na oczy plasterki schładzamy w lodówce. Taki okład zwalcza również opuchlizny! Kojące działanie wykazuje również zimne krowie mleko. Dzięki okładom nasączonym mlekiem możemy się pozbyć uczucia zmęczenia, zaczerwienienia oraz opuchlizny wokół oczu. 

Ćwiczenia, krople, witaminy – jak sobie pomóc?

Wspomnieliśmy już, że oczy potrzebują odpoczynku. Gdy nasz narząd wzroku jest przemęczony, mogą również pomóc krótkie ćwiczenia. Wystarczy zamknąć oczy i przez kilka minut nimi poruszać pod powiekami, relaksując ich mięśnie. Dodatkowo można się pomóc kroplami i preparatami witaminowymi, które kupimy bez recepty w każdej aptece. W walce z opuchlizną pomocą preparaty zawierające arnikę górską oraz babkę lancetowatą, a także suplementy bogate w witaminę A, E, C, cynk, selen oraz miedź. Warto zadbać także o naszą dietę. Przydatne składniki i witaminy odnajdziemy w suszonych owocach oraz warzywach, takich jak marchewka, czy burak. 

Co robić, gdy jest już za późno?

Jeśli zauważyliśmy u siebie regularne problemy z oczami i coraz częściej obserwujemy objawy tzw. zespołu suchego oka, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. Okulista pomoże dobrać nam specjalny lek, tzw. sztuczne łzy, z którego pomocą załagodzimy oraz finalnie wyleczymy przypadłość. Podczas wizyty należy pamiętać, aby zgłosić okuliście fakt korzystania ze szkieł kontaktowych, ponieważ nie wszystkie typy kropel i maści można stosować w połączeniu ze sztucznymi soczewkami! 

Niniejszy poradnik pod tytułem "Suche i przemęczone oczy – jak o nie zadbać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Suche i przemęczone oczy – jak o nie zadbać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania