DZIAŁY

Chcesz się dowiedzieć, jak trafnie dobierać słowa kluczowe WordPress? Podpowiemy Ci, co zrobić, by pozycjonowanie stron w Google było efektywne!

Stosowanie słów kluczowych w WordPress i nie tylko odgrywa ogromną rolę dla SEO i pozycjonowania stron w Google. Jak trafnie dobrać słowa kluczowe dla danej strony i analizować ich skuteczność? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Słowa kluczowe WordPress – co to takiego? Dlaczego warto je stosować?

Słowa kluczowe WordPress i nie tylko to konkretne frazy i wyrażenia (z języka angielskiego: keywords), które znajdują się na danej podstronie. Mogą one się pojawić w opisach zdjęć, w znacznikach meta oraz w treści publikowanych artykułów. Odpowiednio dobrane frazy kluczowe oddziałują na roboty wyszukiwarek internetowych. To właśnie dzięki nim wyszukiwarka wie, czego dotyczy dany artykuł i czy dana strona pasuje do wpisywanych przez internautów zapytań skierowanych do wyszukiwarki. Tym samym słowa kluczowe wpływają na to, czy nasza witryna wyświetli się w rankingu wyników wyszukiwania!

Słowa kluczowe WordPress – jak wybrać odpowiednie frazy kluczowe?

Wybór fraz kluczowych dla danej witryny można zlecić agencji SEO lub dokonać go w 100% samodzielnie. Znajomość branży i marki pozwala określić wartościowe frazy, które pozwolą natrafić na naszą stronę klientom, zarówno obecnym, jak i nowym.

Dobierając właściwe słowa kluczowe, warto skorzystać z pomocnych narzędzi SEO takich jak planer słów kluczowych Google, Google Trends lub answerthepublic.com. Z ich pomocą można określić ilość wyszukiwań w Google dla danej frazy kluczowej, a także sprawdzić sezonowość i popularność słów kluczowych oraz wpisywane przez użytkowników wyszukiwarek internetowych frazy z długim ogonem.

Aby dobrać odpowiednie frazy kluczowe, można skorzystać także z narzędzia, które jest zupełnie darmowe i zawsze dostępne pod ręką, czyli… wyszukiwarki Google. Wystarczy wpisać w Google interesujący nas zwrot, by otrzymać sugestie co do jego długiego ogona.

Oto przykład:

Frazy i słowa kluczowe

Czym są frazy kluczowe z długim ogonem?

Wspomniane frazy kluczowe z długim ogonem to wyrażenia, które składają się z więcej niż 3 wyrazów. Ich użycie stanowi bardzo skuteczną metodę pozycjonowania SEO, ponieważ ułatwia ono nakierowanie użytkownika wyszukiwarki internetowej na konkretną witryną.

Dodawanie słów kluczowych w WordPress

Dodanie słów kluczowych WordPress może poprawić pozycjonowanie witryny w Google i wpłynąć na to, że uzyska ona wysoką pozycję w rankingu wyników. Aby dodać słowa kluczowe WordPress, można skorzystać z wielofunkcyjnej wtyczki Yoast SEO. Po instalacji wtyczki w edytorze treści pojawi się dodatkowy box, służący do zoptymalizowania artykułu pod kątem SEO. Jeśli mamy do czynienia z wersją bezpłatną, możemy użyć dla jednej publikacji tylko jednego słowa kluczowego, co w zupełności wystarczy, by ją skutecznie pozycjonować.

Frazy i słowa kluczowe

Słowa kluczowe WordPress – optymalizacja treści pod kątem SEO

Wtyczka Yoast SEO ma na celu ułatwić optymalizację publikowanych treści pod kątem SEO. Wtyczka nie zoptymalizuje tekstu za nas, ale podpowie nam, w których miejscach taka optymalizacja jest konieczna.

Wtyczka sprawdzi, czy:

  • tekst jest odpowiednio wysycony słowami kluczowymi – jeśli doszło do kanibalizacji słów kluczowych, zostaną one podkreślone w tekście,
  • fraza kluczowa została poprawnie użyta w opisie meta, we wstępie i w tytule,
  • tekst ma odpowiednią długość,
  • tytuł artykułu ma odpowiednią długość,
  • w artykule zostały zawarte linki wychodzące i linki wewnętrzne,
  • tekst został odpowiednio sformatowany i podzielony na nagłówki,
  • atrybuty alt obrazków zostały poprawnie oznaczone.

Wyniki analizy Yoast SEO są bardzo przejrzyste – jeśli udało nam się poprawnie zoptymalizować dany element, zapali się przy nim zielona lampka. Jeśli coś wymaga poprawy, zostanie oznaczone pomarańczowym lub czerwonym światełkiem.

Frazy i słowa kluczowe

Gdzie jeszcze warto użyć słów kluczowych?

Poza optymalizacją treści artykułów, słowa kluczowe WordPress warto dodawać także w innych miejscach na stronie internetowej, np. w:

  • meta tagach – meta title, meta description oraz meta alt,
  • podpisach i tytułach zdjęć.

Warto nieustannie poszukiwać nowych fraz kluczowych, zarówno z krótkim, jak i z długim ogonem i rozbudowywać stronę pod ich kątem. Należy jednak unikać nadmiernego przesycania podstron frazami kluczowymi, ponieważ takie działanie może doprowadzić do tego, że witryna zostanie potraktowana jako spam. Na poprawne pozycjonowanie witryny wpływa nie ilość, a jakość użytych fraz kluczowych.

Stosując się do wskazówek wtyczki Yoast SEO, możemy sprawić, że nasza witryna osiągnie satysfakcjonujące wyniki i będzie widoczna w sieci. Co jeszcze można zrobić, by wykorzystać słowa kluczowe WordPress do pozycjonowania? Jeśli nie mamy czasu na to, by samodzielnie zarządzać stroną internetową, można zlecić opiekę nad witryną specjalistom. Profesjonalny copywriter ze znajomością zasad SEO lub agencja reklamowa oferująca poza tworzeniem stron internetowych także pozycjonowanie i opiekę nad SEO witryny to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb!

Zobacz także ten poradniki WordPress: WordPress – błąd HTTP przy dodawaniu zdjęć oraz Tworzenie stron WordPress w 10 krokach.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Słowa kluczowe w WordPressie krok po kroku" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Słowa kluczowe w WordPressie krok po kroku" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania