DZIAŁY

Temat pozornie przewałkowany przez wielu blogerów jednak tak naprawdę nie udało mi się znaleźć w pełni kompletnego poradnika który dokładnie potraktowałby problematykę zmiany domeny oraz hostingu jednocześnie i związaną z tym przeprowadzkę istniejącego i żyjącego bloga.


Zakładam, że nowa domena jest już ustalona, skonfigurowana oraz w pełni funkcjonalna, a na nowy hosting masz już dostęp i możesz zająć się przenoszeniem swojego WordPressa. Jeżeli masz problemy z konfiguracją domeny i jej poprawnym uruchomieniem to najszybszą i najlepszą pomoc uzyskasz kontaktując się z biurem obsługi klienta Twojego usługodawcy hostingowego.

Pierwszą bardzo istotną sprawą jest to aby stara domena Twojego bloga przez jakiś czas funkcjonowała. Jest to ważne w kwestii pozycjonowania tak aby straty związane ze zmianą domeny były jak najmniej dotkliwe.

Tak więc przystępujemy do konkretów:

  • Za pomocą FTP pobierasz wszystkie pliki swojego bloga ze starego serwera na np. Twój dysk;
  • Następnie robisz kopię bazy danych czy to za pomocą specjalnej wtyczki WordPress database backup, którą, czy wykorzystując w tym celu phpMyAdmin, z którego po prostu eksportujesz aktualną bazę danych;
  • Do katalogu nowej domeny bloga przenosisz za pomocą FTP wszystkie pliki WordPressa;
  • Tworzysz nową bazę danych oraz użytkownika, ważne jest przy tym, aby zapamiętać czy zapisać dane bazy takie jak nazwę użytkownika, hasło, nazwę bazy danych;
  • Importujesz uprzednio wyeksportowaną bazę danych SQL ze starego serwera do tej nowo utworzonej również z wykorzystaniem phpMyAdmin;
  • Aby zachować poprawne ścieżki musisz dokonać kilka zapytań do bazy danych, w tym celu w phpMyAdmin wchodzisz w SQL i wpisujesz:
UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value,
 ‚http://staradomena.pl’, ‚http://nowadomena.pl’)
 WHERE option_name = ‚home’ OR option_name = ‚siteurl’;

UPDATE wp_posts SET guid =
 replace(guid, ‚http://staradomena.pl’,'http://nowadomena.pl’);

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‚http://staradomena.pl’, ‚http://nowadomena.pl’);

Oczywiście staryadres.pl to poprzedni adres url Twojego bloga, a nowyadres.pl to aktualny adres URL.

Konfiguracja pliku wp-config.php

Jednak to jeszcze nie koniec, aby Twój wordpress mógł połączyć się z nową bazą danych niezbędna jest zmiana w pliku wp-config.php, który znajduje się głównym folderze WordPressa. Podmienić należy nazwę bazy danych (DB_NAME), nazwę użytkownika (DB_USER), hasło (DB_PASSWORD) oraz ewentualnie adres serwera choć w większości przypadków jest to localhost.

/** Nazwa bazy danych, której używać ma WordPress */
 define(‚DB_NAME’, ‚Twoja nazwa bazy danych’);

/** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL */
 define(‚DB_USER’, ‚Twoja nazwa użytkownika bazy danych’);

/** Hasło użytkownika bazy danych MySQL */
 define(‚DB_PASSWORD’, ‚Twoje hasło użytkownika bazy danych”);

/** Nazwa hosta serwera MySQL */
 define(‚DB_HOST’, ‚localhost’);

Po tych zmianach wszystko powinno działać poprawnie, ważne aby nie pomylić danych bazy gdyż w większości przypadków to bywa powodem nie działającego bloga. Oprócz tych automatycznych zmian, bywa i tak że niektóre trzeba nanosić ręcznie. Związane jest to np. z wtyczkami. W moim przypadku niezbędna była zmiana ścieżki usytuowania mapy bloga bezpośrednio w samej wtyczce, z której korzystam. Dlatego też trzeba samodzielnie przeglądnąć bloga i wychwycić niedziałające linki czy funkcje oraz odnaleźć przyczynę.

Oprócz blogów opartych na WordPressie przenosiłam także strony postawione na Joomla. Dla zainteresowanych wspomnę tylko, że przenosiny odbywają się prawie identycznie jak w przypadku WordPressa, tylko że zamiast pliku wp-config.php konfigurujemy plik configuration.php.

Oprócz kwestii technicznych związanych z przenoszeniem WordPressa, pozostają sprawy organizacyjne, pozycjonerskie itp. o których przeczytasz w drugiej części tego poradnika.

Optymalizacja WordPressa po zmianie domeny i serwera

Teraz przedstawię następne kwestie związane z przenoszeniem bloga na inny serwer z jednoczesną zmianą domeny. Pierwszą ważną sprawą jest to, aby nasza stara domena nadal istniała, choć przez jakiś czas np. około pół roku czy nawet dłużej. Wszystkie dotychczasowe poczynania takie jak np. katalogowanie, czy linki do Twojego bloga pozostawiane podczas komentowania wpisów na innych blogach czy na serwisach społecznościowych stałyby się po prostu martwe, gdybyś nie zachował dotychczasowej domeny. Jednak oprócz zachowania domeny, niezbędnym staje się przekierowanie adresu starej domeny na adres Twojej nowej domeny. Jest to oczywiście przekierowanie 301, które zamieszcza się w pliku .htaccess, choć nie jest to jedyna metoda, jednak o tym napiszę w dalszej części.

Takie przekierowanie jest stałym, przekierowuje użytkowników oraz roboty wyszukiwarek  na nowy adres, tzn. iż po wpisaniu starego adresu bloga, przeglądarka automatycznie podmienia go na aktualny.

Jak zrobić przekierowanie 301 w pliku .htaccess

W katalogu starej domeny w pliku .htaccess wpisujemy następujący kod:

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^http//staradomena.pl(.*) [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]

Przekierowanie 301 wykorzystuje się również do przekierowań domen z www na bez www i odwrotnie. Konieczność wykonywania takiego przekierowania spowodowana jest faktem, iż dla Google są to dwie różne domeny. Prawidłowo wykonane przekierowanie między takimi domenami wygląda następująco:

Z adresu bez www na adres z www:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^twojastrona.pl(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.twojastrona.pl/$1 [R=301,L]

Z adresu z www na adres bez www

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.twojastrona.pl(.*) [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://twojastrona.pl/$1 [R=301,L]

Pamiętać należy, że zapisy zawarte w pliku .htaccess funkcjonują dla tego danego katalogu oraz wszystkich podkatalogów w nim się znajdujących.

Plik .htaccess nie zawsze obecny jest na serwerze, wówczas należy go stworzyć samodzielnie pamiętając o tym iż jest to plik bez nazwy, jego rozszerzeniem jest natomiast samo .htaccess. Jeszcze jedna mała uwaga, w katalogu starej domeny wystarczy aby pozostał tam jedynie plik .htaccess oraz robots.txt o którym piszę poniżej, pozostałe związane z Twoją przeniesioną już stroną są zbędne więc śmiało możesz je usunąć.

Przekierowanie 301 w pliku php

Czasem bywa tak, że przekierowanie w pliku .htaccess jest niemożliwe bądź zbyt utrudnione, w takim przypadku można skorzystać z przekierowania zamieszczonego  w pliku php np. w  index.php Twojej strony należy wkleić poniższy kod:

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: http://www.nowyadres.pl".$_SERVER['REQUEST_URI']);
header("Connection: close");
exit;
?>

Oprócz przekierowań w pliku .htaccess i za pomocą php istnieją jeszcze inne ich rodzaje np. wykorzystując do tego java script czy ASP.NET. Dla zainteresowanych polecam samodzielne zgłębianie tego tematu, gdyż ze względu na jego obszerność, zawiłość oraz powiązanie z innymi dziedzinami nie jest możliwym opisanie go tutaj w kilku zdaniach. Każda z metod zasługuje na zupełnie odrębny wpis tak aby mogła zostać dobrze zrozumiana.

Jeżeli mamy już załatwioną sprawę z przekierowaniami, możemy przejść do następnych etapów.

Zablokowanie wyszukiwania w starej domenie za pomocą pliku robots.txt

Aby roboty nie indeksowały Twojej starej domeny warto dodać oprócz pliku .htaccess plik robots.txt, w którym zablokujesz dostęp robotów wyszukiwarki do witryny. Oczywiście plik zamieszczamy w katalogu głównym wraz z plikiem .htaccess.

Nie zapomnij o Google Analytics i weryfikacji strony w Google Webmaster Tools!

Dbając o dobrą pozycję bloga mniemam, że korzystasz z narzędzia Google Analytics. Po zmianie domeny należy proces opisany w powyższym poradniku wykonać jeszcze raz jak dla nowej strony, pamiętając o zweryfikowaniu wszystkich stron na Twoim koncie w Google Search Console.

Zmiana dresu strony w Feedburner

Jeżeli uprzednio zgłosiłeś stronę czy bloga na Feedburner, teraz musisz zaktualizować tam jego adres.

Wymienione czynności są tymi podstawowymi, wiele zależy od rodzaju bloga, jego przeznaczenia, obszerności itp. Jak już wspomniałam, należy prześledzić bloga, czy wszystkie linki, strony, kategorie i obrazy wyświetlają się prawidłowo. Jeżeli nie, niestety trzeba będzie odnaleźć przyczynę a taka zawsze istnieje, może to być rzecz bardzo banalna, jakieś niedociągnięcie w kodzie, niezauważalny błąd literowy czy etc. Niemniej w tym przypadku jest to rzeczą konieczną.

Jeżeli przenosisz bloga i masz wątpliwości czy pytania napisz komentarz a w zakresie swoich możliwości postaram Ci się pomóc. Dodatkowo zachęcam do komentowania poradnika i uzupełniania go o czynności jakie wykonujecie, a których nie opisałam przenosząc bloga i zmieniając domenę.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Przenoszenie bloga przy zmianie serwera i domeny" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Przenoszenie bloga przy zmianie serwera i domeny" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania