DZIAŁY

Awaria ta pojawia się w każdym domu i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Oczywiście istnieje kilka sposób na kontrolowanie ich zapowietrzenia, jednak ostatecznie musimy zmierzyć się z tym problemem sami lub skorzystać z pomocy fachowca. Poniżej nieco przybliżymy Wam ten temat, aby w przyszłości każdy mógł zaradzić w takiej sytuacji.

Przyczyny zapowietrzania

Generalnie najczęściej powodem jest nieprawidłowe napełnianie instalacji centralnego ogrzewania wodą pochodzącą z wodociągów. Niestety posiada ona drobne pęcherzyki powietrza, które w ostateczności osadzają się w górnej części obiegu. W rezultacie tlen zaczyna się gromadzić w grzejnikach, co może doprowadzić do poważniejszej awarii. Inną przyczyną zapowietrzenia mogą być również rury wykonane z tworzywa sztucznego, które nie stanowi w pełni szczelnego materiału. Wówczas powietrze znów przedostaje się do kaloryferów, a całe to zjawisko możemy profesjonalnie nazwać dyfuzją.

Jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik?

W tej kwestii również nie trzeba być specjalistą, gdyż awaria ta posiada bardzo charakterystyczne oznaki, a mianowicie można wyróżnić tutaj wszelkie niepokojące dźwięki. Zapowietrzone grzejniki zazwyczaj wydają nienaturalne odgłosy, bulgoczą, świszczą i dudnią, czego absolutnie nie można pomylić z niczym innym. Wszystko jest oczywiście wynikiem przedostającego do wewnątrz powietrza, aczkolwiek można zwrócić uwagę także na inne symptomy.

Odczuwalna staje się także temperaturą w środku mieszkania, kiedy znacznie spada, a kaloryfery stają się zimne, mimo włączonego ogrzewania. Właśnie podczas działania centralnego ogrzewania grzejniki nie nabierają ciepła, gdyż są przepełnione powietrzem. Dobrym sposobem jest także zakupienie specjalnego manometru, który mierzy ciśnienie wody w instalacji, dzięki czemu możemy nieustannie kontrolować moment odpowietrzenia kaloryferów.

Jak postępować krok po kroku?

Odpowietrzanie grzejników powinno zacząć się od odpowiedniego przygotowania, czyli zgromadzenia najpotrzebniejszych przyrządów. Po pierwsze będzie nam potrzebny właściwy śrubokręt lub klucz od producenta grzejników, aby móc zamknąć zawód termostatyczny. Należy również pamiętać, aby całą procedurę wykonywać na grzejnikach schłodzonych, których temperatura wody wewnątrz nie poparzy nas podczas ściągania powietrza. Następnie potrzebujemy dużego naczynia, do którego będzie spływać pozostała ciecz i gdzie wylatywać będzie powietrze nagromadzone w kaloryferze. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać przy uprzednim zwiększeniu ciśnienia do 1.3 atmosfery w instalacji, co pomoże znacznie szybciej wyzbyć się wody i powietrza z grzejników. Nie jest to zbyt problematyczne ani czasochłonne, aczkolwiek zawsze masz okazję skorzystania z profesjonalnej firmy hydraulicznej we Wrocławiu, gdzie fachowcy zajmą się usuwaniem powstałej usterki.

Dlaczego trzeba uważać?

Zaniedbanie odpowietrzania kaloryferów może wiązać się z poważnymi skutkami, które negatywnie wpływają nie tylko na temperaturę ciepła w pomieszczeniach, ale również na pracę pomp. Wtenczas zamiast wody do grzejnika przedostaje się powietrze i powoduje suchość w obiegu, przez co może nastąpić trwałe uszkodzeni pierścieni ślizgowych czy wału. Ponadto nadmierna ilość powietrza sprzyja rozwijaniu się korozji, która oddziałuje destrukcyjnie na materiał, z którego wykonane są kaloryfery. Przy niedopatrzeniu tego typu będziesz musiał liczyć się z koniecznością zakupu nowego modelu.

Jeszcze inną konsekwencją może być powstawanie grzybów i pleśni na ścianach, co jest spowodowane głównie słabym ogrzaniem i wilgocią w mieszkaniu. Właśnie dlatego radzimy kontrolować stan swoich grzejników i ewentualnie skorzystać z rady hydraulika w razie jakichkolwiek wątpliwości wobec sprawności i wydajności Waszych kaloryferów.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Problem z zapowietrzonymi grzejnikami" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Problem z zapowietrzonymi grzejnikami" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania