DZIAŁY

Spośród urządzeń znacząco ułatwiających przyrządzanie rozmaitych dań – choć nie tylko, swoje miejsce znalazły blendery. Przede wszystkim wygodne w użytkowaniu, zajmujące stosunkowo niewiele miejsca, a do tego oferujące dobry stosunek jakości do ceny. Wybór jest niemały, a różnice tyczą się nie tylko dodatków czy funkcjonalności, lecz przede wszystkim konstrukcji. Jak wybrać blender doskonały?

Ręczny czy kielichowy?

Wspomniana konstrukcja to dwa typy do wyboru. Można postawić na blender ręczny bądź blender kielichowy. Obydwa typy mają swoje zalety, ale i wady, choć tak naprawdę wiele zależy od tego, na co stawiamy, jakim budżetem dysponujemy, ile miejsca w kuchni jesteśmy w stanie wygospodarować na tego typu urządzenie.

Blender ręczny, jak sama nazwa wskazuje, musi być trzymany w ręku. Nie posiada dodatkowych kielichów, dlatego można miksować i rozdrabniać nim rozmaite produkty, bezpośrednio w wybranym naczyniu. Taka konstrukcja zwykle jest poręczna i lekka. Zajmuje bardzo niewiele miejsca, dlatego z powodzeniem sprawdza się nawet w niewielkich kuchniach. Blender ręczny może być bezprzewodowy lub przewodowy. Ten pierwszy wydaje się być wygodniejszy, ze względu na brak przewodu, który czasami utrudnia swobodne miksowanie, ale i przewód wcale nie musi przeszkadzać, jeśli jest dość długi, a do tego chowany w obudowie.

Blendery kielichowe zajmują więcej miejsca, bo to urządzenia stacjonarne opatrzone kielichem. Przeważnie posiadające antypoślizgowe nóżki, dzięki czemu trzymają się stabilnie podczas pracy. Nie trzeba ich trzymać podczas miksowania. Wystarczy włączyć odpowiedni przycisk, ustawić prędkość, ewentualnie funkcje dodatkowe, i w tym czasie można zająć się innymi działaniami w kuchni. Są cięższe i większe, dlatego w małych kuchniach mogą się nie sprawdzić. Ponadto blendery kielichowe zwykle oferują mniej funkcji niż blendery ręczne, które mogą mieć szereg różnych końcówek, służących nie tylko do miksowania.

Ważne parametry

Wybierając blender należy zwrócić uwagę na oferowane parametry. Przede wszystkim moc, która dla blenderów ręcznych rozpoczyna się zwykle od około 500-600 W, natomiast może wynosić nawet 1500 W dla blenderów kielichowych. Im większa moc, tym lepiej urządzenie radzi sobie z miksowaniem, rozdrabnianiem, siekaniem, nawet twardych i niewielkich produktów.

Poza mocą uwagę zwraca się na zasilanie, czyli już wspomniane blendery bezprzewodowe oraz przewodowe. Teoretycznie te pierwsze są wygodniejsze, ale wbudowany akumulator może stosunkowo szybko stracić na swojej żywotności. Ponadto blendery bezprzewodowe zwykle oferują znacznie niższą moc, nawet na poziomie zaledwie 200 W, co oznacza dość krótki czas pracy, duży hałas i niedokładne rozdrabnianie.

Niebagatelną rolę odgrywa materiał, z jakiego wykonany jest blender. Najbezpieczniejsza jest „noga” wykonana ze stali nierdzewnej. Materiał ten nie wchodzi w żadne reakcje z pożywieniem, a poza tym sprawdza się w szerszym zakresie temperaturowym. Minusem jest wyższa cena. Można postawić na „nogę” z tworzywa sztucznego, ale ta zniesie mniejszy zakres temperatur, a podczas zakupu trzeba uważać na to, by tworzywo nie zawierało w swoim składzie toksycznego bisfenolu A.

Poziom głośności nie jest najważniejszy, ale jeśli w naszej kuchni często goszczą zupy krem, smoothie, koktajle, sosy czy masła orzechowe, głośne urządzenie użytkowane za każdym razem, stanie się nieznośne i zaczniemy szukać jego zamiennika. Ważniejszy jest natomiast maksymalny czas pracy urządzenia. I ponownie, częste korzystanie z blendera wymaga długiego czasu pracy, bo przerywanie co chwila miksowania, by dać blenderowi odpocząć, żeby się nie przegrzał, jest uciążliwe i oznacza wydłużenie czasu preparowania dań. Informację o maksymalnym czasie pracy można znaleźć na opakowaniu, a jeśli takiej nie ma, warto zapytać sprzedawcy lub poszukać opinii odnośnie konkretnego urządzenia.

Na wygodę użytkowania wpływa konstrukcja i łatwość montażu oraz demontażu. Rączka blendera ręcznego powinna dobrze trzymać się w dłoni i nie ślizgać. Z kolei blender kielichowy musi być stabilny. Obydwa typy urządzeń powinny oferować bezproblemowy montaż i demontaż części, które będą myte. Jeśli dodatkowo istnieje możliwość mycia w zmywarce, tym lepiej.

Dla kogo blender?

Spośród urządzeń kuchennych o blenderach można powiedzieć, że są uniwersalne. To produkty, który sprawdzają się w każdej kuchni. Blender przydaje się w rękach rodziców przygotowujących dania swoim najmłodszym pociechom, ale i u osób starszych czy schorowanych, które ze względu na wiek i/lub stan zdrowia, muszą korzystać z posiłków miękkich i rozdrobnionych produktów.

Blendery dają szansę na przyrządzanie fantazyjnych dań, ale i napojów. Jeśli wyposażone są w rozmaite końcówki, można nimi nie tylko miksować i mieszać, ale i rozdrabniać, kruszyć, ucierać. Przygotowanie posiłków dzięki nim staje się czystą przyjemnością.

To najważniejsze wskazówki, które zdecydowanie ułatwiają wybór blendera. Im szczegółowiej im się przyjrzyjmy, do tego dobierzemy pod względem oferowanych prędkości, funkcjonalności, dodatkowych zabezpieczeń – tak ważnych w domach, gdzie buszują dzieci, tym bardziej będziemy zadowoleni z ich użytkowania, nawet każdego dnia, a wybrany blender przetrwa z nami naprawdę długi czas, uczestnicząc w przyrządzaniu wyjątkowych dań, koktajli czy deserów.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Pożywne i smaczne dania – jak wybrać blender" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Pożywne i smaczne dania – jak wybrać blender" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania