DZIAŁY

Zastanawiasz się, w jakim gatunku tworzą twoje ulubione zespoły? Wciąż nie wiesz co odpowiedzieć, gdy pytają cię, czego lubisz słuchać? Zobacz jak rozróżniać gatunki muzyczne.

Pomiędzy gatunkami muzycznymi

Gatunki muzyczne i wiedza na ich temat może być przydatna, żeby kształtować swój gust muzyczny. Wiedząc, w jakim stylu tworzą lubiane przez nas zespoły, możemy poszukiwać w jego obrębie, nowej muzyki dla siebie. Oczywiście często muzyka jest tworzona na pograniczu różnych gatunków, nie należy zatem się ograniczać, a raczej być otwartym na różne brzmienia.

Pop

Muzyka Pop jest najbardziej popularnym gatunkiem muzycznym w świadomości społecznej. Najczęściej wybierają ją ogólnotematyczne stacje radiowe, ze względu na jej uniwersalność. W obrębie gatunku wyróżnia się kilka podgatunków. Dance-pop to brzmienia o prostej strukturze, jednak wzbogacone o taneczny beat i charakteryzujące się szybszym tempem. Z zagranicznych twórców w obrębie tego gatunku, można wymienić Britney Spears, Michaela Jacksona, w Polsce to na przykład Beata Kozidrak. Indie-pop to styl, który zawiera elementy awangardowych gatunków, zatem brzemienia są nieco bardziej wyszukane, jak w przypadku Mumford & Sons. Ciekawym przypadkiem jest Teen pop, który wyszczególnił się ze względu na tematykę poruszającą sferę uczuciową i życie nastolatków, obecnie do tego podgatunku zaliczyć można One Direction czy Justina Biebera. Poza tym muzyka Pop wyróżnia jeszcze szereg innych podgatunków łączących w sobie różne brzmienia.

Rock

Rocka spośród innych gatunków muzycznych wyróżnia w jakiś sposób fakt, że opiera się on głównie na dźwiękach elektrycznych gitar i perkusji. Choć jest on obecnie oddzielnym stylem, jak inne gatunki muzyczne, to uważa się, że swoje pochodzenie wziął od Rock and Rolla. Ten z kolei łatwo rozpoznać po szalonym rytmie, który bliski był, chociażby Elvisowi Presleyowi. Miejscem, gdzie Rock łączy się z mocniejszymi brzmieniami i bardziej krzykliwymi wokalami, jest Hard Rock. Przedstawiciele tego podgatunku to przykładowo Guns N’ Roses czy AC/DC. Po nieco łagodniejszej stronie stoi Rock alternatywny. Te bardziej surowe brzmienia proponuje wielu polskich wykonawców jak Krzysztof Zalewski, Tomasz Organek czy Piotr Rogucki. W tym wypadku ponownie jest jeszcze wiele podgatunków, które wyróżnia się w obrębie Rocka, często spotykanym połączeniem jest pop-rock. Ten wysublimowany twór łączący dwa gatunki muzyczne wpada w ucho słuchaczom, tworzą w nim Dawid Podsiadło, Monika Brodka, Daria Zawiałow, a z zagranicznych twórców, chociażby Coldplay czy U2.

Folk

Muzykę folkową utożsamia się często z pojęciem muzyki ludowej. Obecnie można uznać to za szerszy termin w obrębie gatunków muzycznych. Chodzi w nim głównie o pewną autentyczność, powrót do bardziej tradycyjnych form tworzenia muzyki, posługiwania się drewnianymi instrumentami, korzystania w mniejszym stopniu z technologicznych możliwości obróbki dźwięku. Florence and the Machine można uznać za grupę funkcjonująca w tym klimacie, z domieszkami Indie rocka czy Indie popu. Nastrój pewnej sielankowości, której nie zawierają inne gatunki muzyczne, proponuje także amerykański zespół The Lumineers. Ciekawym przykładem na polskim podwórku jest Kapela ze Wsi Warszawa, która czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej.

Hip-hop/Rap

Ten nurt muzyczny zyskuje obecnie coraz większą popularność, głównie za sprawą faktu, że twórcy coraz częściej decydują się, by mieszać z nim inne gatunki muzyczne. Najciekawsze jest, że Rap w swoich początkach nie zakładał bycia profesjonalnym stylem w muzyce, był raczej wyrazem buntu i alternatywnym sposobem wyrażania emocji. Tym bardziej imponujące jest jak wielu fanów ma obecnie. W Polsce wiodący raperzy to Taco Hemingway, Tede, Sokół, Łona i Webber. Tą sceną muzyczną szybko zawładniają młodzi twórcy, Jan-rapowanie, PRO8LEM, Żabson czy Schafter. W zagranicznej muzyce wciąż królują tu czarni wykonawcy, Kanye West, Drake,

Pozostałe gatunki

Na świecie wyróżniane się jeszcze inne gatunki muzyczne, które także mają swoje podgatunki lub łączą się z wyżej opisanymi. Niektóre jednak stopniowo zanikają w przestrzeni publicznej jak blues czy reggae. Inne z kolei tworzą bardziej syntetyczne twory z wiodącymi stylami, przez co nie klasyfikuje się ich właściwie oddzielnie. Rzadko którzy artyści tworzą w ramach „czystego gatunku”, pomijając fakt, że siłą rzeczy dziedzina muzyki jest tak złożona, że porządkować ją jest bardzo trudno.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Gatunki muzyczne, jak je rozróżniać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Gatunki muzyczne, jak je rozróżniać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania