DZIAŁY

Staż w firmie to szansa na zbudowanie doświadczenia zawodowego, naukę przydatnych umiejętności i wyrobienie cennych branżowych kontaktów. Dlaczego warto go odbyć? O czym należy pamiętać? Zapraszamy do lektury!

Staż w firmie – jak go zacząć? Jak się dostać na płatny staż?

Staż to forma aktywizacji zawodowej (bezpłatnej lub za wynagrodzeniem), która pozwala osobom bezrobotnym uzyskać niezbędne doświadczenie zawodowe. To rozwiązanie dedykowane osobom, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia, kobietom, które nie podjęły żadnej pracy po urodzeniu dziecka, a także osobom bez kwalifikacji zawodowych i wykształcenia.

Organizatorem stażu może być pracodawca – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna (zatrudniająca przynajmniej jednego pracownika) lub Urząd Pracy. Realizacja współpracy odbywa się na ustalonych i zawartych w umowie zasadach.

Jak zacząć staż? W przypadku bezpłatnego stażu jest to dość proste – wystarczy zwrócić się z oficjalną prośbą o przyjęcie do wybranej firmy, jednostki lub instytucji. Aby dostać się na płatny staż, warto śledzić ogłoszenia pojawiające się na stronach internetowych danych firm, a także urzędów pracy. Niektóre z przedsiębiorstw realizują ciekawe dofinansowane projekty, dzięki którym mają środki na zatrudnianie stażystów i wynagrodzenie ich pracy.

Staż w firmie – najważniejsze korzyści dla stażysty

Staż w firmie niesie za sobą wiele obopólnych korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i osoby zatrudnionej. Najważniejsze z zalet dla osoby odbywającej staż to:

  • Zapoznanie się ze specyfiką pracy na danym stanowisku
  • Możliwość poznania branży i sprawdzenia się w danym zawodzie
  • Pozyskanie cennych umiejętności – zawodowych i społecznych
  • Nawiązanie relacji służbowych i cennych branżowych kontaktów
  • Zdobycie wartościowego doświadczenia
  • Szansa na pierwsze prawdziwe wynagrodzenie
  • Perspektywa przedłużenia współpracy

Obowiązki i przywileje stażysty

Co jeszcze warto wiedzieć o stażach?

  • Minimalny okres odbywania stażu wynosi trzy miesiące
  • Po upływie 30 dni stażu, stażyście przysługują dni wolne
  • Czas pracy stażystów nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo
  • Bezrobotny może odbywać staż na tym samym stanowisku u danego pracodawcy tylko raz
  • Liczba stażystów w danej firmie nie może przekraczać liczby pracowników zatrudnionych na pełny etat

Niniejszy poradnik pod tytułem "Planujesz zacząć staż w firmie? Przeczytaj ten poradnik!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Planujesz zacząć staż w firmie? Przeczytaj ten poradnik!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania