DZIAŁY

W dzisiejszych czasach kupując laptopa z systemem Windows najczęściej nie otrzymujemy płyty CD/DVD z zawartością systemu. Większość z nas po zakupie nawet o tym nie myśli. Problem pojawia się po czasie, gdy musimy przeinstalować Windowsa. Z pomocą może nam przyjść partycja recovery. Partycja recovery (o ile laptop posiada) zawiera obraz systemu wraz ze sterownikami i  aplikacjami przeznaczonymi do laptopa. Partycja recovery jest partycją ukrytą. Każda osoba pewnie zastanawia się po zakupie laptopa, dlaczego nasz dysk ma mniejszą pojemność o kilka GB.

Jak możemy sprawdzić, czy laptop posiada partycję recovery? Czasami w menadżerze urządzeń widać ukrytą partycję, nie widoczną w systemie. Innym sposobem jest zainstalowanie np. programu Partition Manager który w 99,9% pokaże wszystkie ukryte partycje.

Jak przywrócić system z partycji recovery?

W zależności od modelu, przy starcie należy wcisnąć odpowiedni klawisz. W laptopach marki Dell najczęściej  będzie to klawisz F11 przy starcie. W laptopach marki Asus, aby uruchomić partycje recovery należy przy starcie przytrzymać klawisz F9. Laptopy marki Acer przy starcie należy przytrzymać kombinacje klawiszy ALT + F10.

Niestety, partycja recovery może ulec uszkodzeniu, dlatego warto po zakupie laptopa zrobić kopie systemu na płytach. Większość laptopów posiada wgrane oprogramowanie za pomocą, którego możemy sami utworzyć płyty recovery. W laptopach marki IBM Lenovo program nosi nazwę Create Recovery Media, natomiast w laptopach marki HP program występuje pod nazwą Recovery Disco.

Co zrobić w przypadku braku partycji recovery oraz braku płyt recovery? Można wykonać telefon do producenta. Telefon do serwisuy dostępne są na stronie internetowej  producenta. Czas oczekiwania na płytę wynosi od 1 do 3 tygodni. Niektórzy producenci umożliwiają pobranie płyty recovery za pomocą swojej strony. Jednak są też tacy, którym będziemy musieli zapłacić za kopie płyty recovery (koszt około 120 zł).

Znacznie prostszym sposobem jest pożyczenie oryginalnej płyty z systemem, który mamy (licencja na dole laptopa) i przystąpienie do instalacji. Ta metoda wymaga powiedzmy średniej wiedzy od użytkownika. Po wgraniu systemu z oryginalnej płyty, najczęściej musimy ściągnąć i dograć odpowiednie sterowniki ze strony producenta. Jeżeli nie chcemy się bawić w to samemu i nie posiadamy płyty lub partycji recovery, ale mamy naklejkę z licencją Windows pozostaje nam wariant oddania laptopa do serwisu. Koszt wgranie czystego systemu bez aplikacji w serwisie nie powinien przekroczyć 100 – 150 zł.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Partycja recovery w laptopie" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Partycja recovery w laptopie" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania