DZIAŁY

Podniebne podróże to jedna z przyjemniejszych form pokonywania przestrzeni. Niestety, długie czekanie na lotnisku potrafi zepsuć radość latania, a nerwy z powodu nieskomunikowanej podróży zupełnie pogrzebią ekscytację z podróży. Co wtedy powinniśmy zrobić? Najważniejsze to nie wpadać w panikę!

Dlaczego to właśnie nasz samolot się spóźnia?

Wszyscy kochamy podróżować, ale nawet wytrawni globtroterzy napotykają na swej drodze przeszkody. Codziennie na świecie lata 200 tys. samolotów. Linie lotnicze robią co mogą, by uniknąć opóźnień, ale mimo to nie da się ich zupełnie wyeliminować. Wystarczy, że nie dopisze pogoda, kilka maszyn będzie mieć problemy mechaniczne i harmonogram lotów będzie przesunięty o kilka godzin. W konsekwencji zostaniemy uziemieni w lotniskowej poczekalni. Do tego dochodzą strajki, czy zagrożenie atakami bombowymi lub terrorystycznymi. Powodów, dla których samoloty mogą nie wystartować o czasie jest naprawdę wiele.

Mój samolot ma opóźnienie – co robić?

Jeżeli nasz samolot nie przyleciał o czasie i misterny plan podróży został zakłócony, dobrze nie ulegać frustracji i podejść do sprawy ze spokojem. Taka sytuacja może kwalifikować się do otrzymania odszkodowania. W Unii Europejskiej obowiązują przepisy zapewniające ochronę konsumentów. Jeżeli opóźnienie nie wynikło z winy linii lotniczej i przekracza 3 godziny, możesz starać się o odszkodowanie. Ważne, aby oba loty były zakupione w ramach tej samej rezerwacji i aby przynajmniej jeden rozpoczynał się, bądź kończył na terenie UE.

Czy należy się nam odszkodowanie?

Jako zadośćuczynienie za niedotrzymanie umowy świadczenia usług transportowych, przewoźnik może zapłacić nawet do 600€. Takie odszkodowanie przysługuje jednak tylko wtedy, gdy opóźnienie lotu z przesiadką przekracza 3 godziny. Z kolei jego wysokość zależy od długości trasy. Im dalej położony jest nasz cel podróży, tym większe odszkodowanie. W przypadku lotu z Nikozji do Reykjaviku kwota zadośćuczynienia będzie wyższa, niż w przypadku lotu Warszawa – Gdańsk. Minimalna kwota odszkodowania to 250€. Nasze szanse na wyegzekwowanie odszkodowania wzrosną, gdy zwrócimy się o pomoc do firmy odzyskującej pieniądze o linii lotniczych takich jak np. Airhelp.

Jak starać się o odszkodowanie?

Najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Pośrednik w uzyskiwaniu odszkodowań weźmie formalności na siebie i zdobędzie odszkodowanie w imieniu wnioskującego pasażera. Prawnicy firmy pomogą już na etapie składania wniosku. Nie każde opóźnienie kwalifikuje się do odszkodowania, ale warto sprawdzić, czy należą się nam pieniądze. W świetle obowiązującego prawa linia lotnicza nie jest zmuszona do wypłaty odszkodowań, jeśli opóźnienie nie wynikło z jej winy. O ile jednak przewoźnicy uważają strajki obsługi za czynniki niezależne, to przepisy jasno wskazują, że powinniśmy wówczas otrzymać zadośćuczynienie. Profesjonalna firma weźmie na siebie całą obsługę prawną, nie będziemy więc tracić czasu na formalności i wizyty w sądzie. Odszkodowania nie uzyskamy również, jeśli nasze loty były poza granicami UE.

Warto wiedzieć!

Do wystąpienia o zadośćuczynienie potrzebujemy konkretnych dokumentów, jak karty pokładowej, numeru lotu, informacji o przyczynie poślizgu czasowego. Jeżeli z powodu opóźnienia lotu ponieśliśmy wydatki na hotel, jedzenie bądź taksówki, to powinniśmy również zebrać wszystkie paragony i faktury. Z kolei w razie przekroczenia 3 godzin opóźnienia nie warto przyjmować bezpłatnych voucherów na podróż od przewoźnika. Wraz z przyjęciem takiego zadośćuczynienia pozbawiamy się możliwości staranie o odszkodowanie. Przykładowo w razie lotu przesiadkowego z UE do USA, nie mamy co liczyć na odszkodowanie od amerykańskiego przewoźnika, nawet gdy wykupiliśmy oba loty w tej samej rezerwacji.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Opóźnienie lotu z przesiadką – co wtedy zrobić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Opóźnienie lotu z przesiadką – co wtedy zrobić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania