DZIAŁY

Poznaj najlepsze sposoby na oparzenia! Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na schłodzeniu poparzonego miejsca na skórze. Co robić dalej? Zapraszamy do lektury!

Oparzenia – pierwsza pomoc – co robić?

Jeśli na Twojej skórze w wyniku wypadku pojawiły się jakieś oparzenia, pierwsza pomoc będzie polegała przede wszystkim na jak najszybszym schłodzeniu poparzonego miejsca. Zareaguj od razu i włóż rękę lub poparzoną nogę pod strumień zimnej wody, do mleka lub do herbaty. Dzięki temu obniżysz temperaturę tkanek i zapobiegniesz ich dalszej degradacji pod wpływem oparzenia! Po wymoczeniu w zimnym płynie, oparzone miejsce należy osuszyć z użyciem gazy lub jałowego opatrunku.

Leczenie domowe, czy szpitalne?

Metoda leczenia oparzeń zależy od ich skali i tego, w jakim stopniu została uszkodzona skóra. Pierwsza pomoc przy oparzeniach ma na celu ochronę tkanek organizmu przed zakażeniem oraz załagodzenie objawów oparzenia. Tzw. oparzenia lekkie (I i II stopnia) można leczyć metodami domowymi, natomiast cięższe przypadki – oparzenie ciężkie III stopnia wymaga specjalistycznego leczenia. W sytuacji, gdy zanotowaliśmy oparzenie ciężkie, należy niezwłocznie udać się na SOR lub do lekarza, w przeciwnym razie może dojść do pogłębienia się obszaru oparzenia, a nawet martwicy! W skrajnych przypadkach oparzenie może doprowadzić do martwicy lub zwęglenia fragmentu ciała.

Jak załagodzić domowymi sposobami oparzenia?

Pierwsza pomoc przy oparzeniach różnego typu zawsze polega na usunięciu czynnika sprawczego oraz schłodzeniu poparzonej powierzchni. Ranę należy chłodzić przez minimum kilkanaście minut.  Jeśli poparzyliśmy się wapnem palonym, uszkodzonej skóry nie można pod żadnym pozorem przemywać wodą! Na oparzenia nie należy nakładać masła, oleju lub niepewnych domowych środków. W razie potrzeby warto skorzystać ze środków przeciwbólowych.

Jak przyspieszyć regenerację oparzenia?

Oparzenia lekkie potrafią się zagoić do 10 dni, ale warto im nieco pomóc w regeneracji. Aby przyspieszyć proces gojenia się rany, można zastosować żel aloesowy, bepanthen, panthenol lub maść z nagietków. Wszystkie te preparaty znajdziesz bez problemu w lokalnej aptece i zakupisz bez recepty.

Pamiętaj, aby nie przekłuwać bąblów na poparzonej skórze! Rany oparzeniowej nie powinno się dotykać ani tym bardziej smarować alkoholem!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Oparzenia – pierwsza pomoc" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Oparzenia – pierwsza pomoc" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania