DZIAŁY

Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych w olejach roślinnych czyni je składnikiem wielu codziennych diet. Tłoczone z ziaren i orzechów mają pozytywny wpływ na organizm człowieka, poprawiają działanie układu nerwowego i krwionośnego. Jednym z najbardziej cenionych produktów jest olej z czarnuszki.

Olej z czarnuszki – co wchodzi w jego skład?

Stosowany już w starożytnym Egipcie, olej z czarnuszki zwany jest potocznie “złotem faraonów”.  Łagodzi wiele dolegliwości żołądkowych oraz niweluje zmiany skórne, a we współczesnej medycynie naturalnej, olej z czarnuszki jest wykorzystywany między innymi jako środek na wrzody żołądkowe.

W 85% olej z czarnuszki składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasu linolowego, kwasu oleinowego i kwasu alfa-linolenowego). Znajduje się w nim również witamina E, beta-karoten, biotyna, fitosterole oraz minerały, takie jak: wapń, magnez, sód, żelazo, cynk, selen, potas, a także aminokwasy i saponiny[1]. Taki skład sprawia, że jego smak jest lekko gorzki, a zapach intensywny i korzenny.

Zdecydowanie najcenniejszym składnikiem oleju z czarnuszki jest olejek eteryczny, w którego skład wchodzą: limonen, p-cymen, trans-anetol, karwon tymolu, ditymochinon, tymohydrochinon oraz tymochinon.

Oleje oraz ich właściwości

Do dobroczynnych właściwości olejów zaliczyć można ich pozytywny wpływ na układ oddechowy. Ze względu na dużą ilość wysoko nasyconych kwasów, spożywanie ich pozytywnie działa na astmatyków. Ich dawkowanie powinno jednak zostać skonsultowane z lekarzem. Znane są przypadki, w których np. olej z czarnuszki uśmierza część objawów astmy.

Z benefitów olejów skorzystać mogą również alergicy, ponieważ posiadają one właściwości przeciwhistaminowe, co skutecznie wspiera terapię odczulającą[2].

Bogata zawartość tymochinonu sprawia, że regularne spożywanie oleju z czarnuszki poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Sam olej posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze.

Stosowanie wysoko nasyconych olejów ma wpływ także na układ pokarmowy. Jest doskonałym sposobem na zredukowanie stężenia szkodliwego cholesterolu LDL w wątrobie oraz osocza krwi[3].

Który olej do pieczenia wybrać?

Olej do pieczenia i smażenia powinien cechować się odpowiednimi parametrami. Tłuszcz przeznaczony na patelnię lub do piekarnika wystawiony jest na działanie niezwykle wysokich temperatur, dlatego przy jego wyborze znaczenie mają: temperatura dymienia, stabilność oksydacyjna oraz stopień rafinacji.

Do uniwersalnego wykorzystania w kuchni sprawdzi się olej rzepakowy lub słonecznikowy. Osoby wprowadzające do codziennego jadłospisu zbilansowaną dietę, sięgają po olej kokosowy lub oliwę z oliwek, która zawiera dużą ilość steroli roślinnych i kwasy tłuszczowe omega-3. Temperatury dymienia znanych olejów roślinnych to:

  • Rzepakowy rafinowany – 242°C
  • Słonecznikowy rafinowany – 240°C
  • Kokosowy rafinowany – 232°C
  • Oliwa z oliwek – 166°C

Jak stosować oleje z orzechów i ziaren w kuchni?

Stosowanie olejów w kuchni nie jest wymagające, ponieważ istnieje wiele przepisów, w których są one elementem składowym. Jeżeli jednak naszym celem jest zdrowa dieta, zaleca się rozpocząć od stosowania małych dawek, szczególnie uwzględniając je jako dodatek posiłków.

Niektóre oleje, w tym np. olej z czarnuszki, nie powinny być poddawane wysokim temperaturom i nie nadają się do smażenia. Najlepszą metodą stosowania olejów z ziaren jest dodanie ich do sałatek oraz innych dań na zimno tak, aby zachować wszystkie ich właściwości odżywcze.

[1] Borusiewicz M, Janeczko Z. Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych. Post Fitoter 2015; 16(4):223-36.

[2] Kalus U, Pruss A, Bystron J i wsp. Effect of Nigella sativa (black seed) on subjective feeling in patients with allergic diseases. Phytother Res 2003; 17(10):1209-14.

[3] Ugur E, Nergiz-Unal R. Saturated versus monounsaturated fatty acids elevate accumulation of cholesterol in the liver: Preliminary data. Clin Nutr 2017; 36:54.

Bibliografia

  1. Borusiewicz M, Janeczko Z. Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych. Post Fitoter 2015; 16(4):223-36.
  2. Kalus U, Pruss A, Bystron J i wsp. Effect of Nigella sativa (black seed) on subjective feeling in patients with allergic diseases. Phytother Res 2003; 17(10):1209-14.
  3. Ugur E, Nergiz-Unal R. Saturated versus monounsaturated fatty acids elevate accumulation of cholesterol in the liver: Preliminary data. Clin Nutr 2017; 36:54.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Oleje z ziaren i orzechów – jakie wykorzystać w kuchni?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Oleje z ziaren i orzechów – jakie wykorzystać w kuchni?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania