DZIAŁY

Nie wiesz jak poradzić sobie z niejadkiem? Pomożemy

Niejadek w domu, to zmora wielu rodziców. Należy jednak pamiętać, żeby nie porównywać swojego dziecka z innymi. Każdy maluch ma swoje tempo przemiany materii, a to oznacza, że będzie jadło inaczej niż jego rówieśnicy. Jeżeli mimo tego, że Twoje dziecko mało, rozwija się prawidłowo, to nie masz powodów do niepokoju. Problem zaczyna się, kiedy każdy posiłek Twojej pociechy to seria prób, próśb, a w końcu krzyków i płaczu. Jak sobie z tym poradzić?

Niejadek w domu – jak sobie z nim poradzić

Nie wmuszaj w dziecko jedzenia

Kilkuletnie dzieci doskonale wiedzą, kiedy są głodne i same upomną się o coś do jedzenia. Zamiast ciągle podsuwać dziecku posiłki, zaczekaj aż samo zapyta kiedy będzie obiad, albo czy zrobisz mu kanapkę. Jeżeli już zauważysz o jakich porach Twój niejadek jest głodny, postaraj się uregulować posiłki.

Zadbaj o odpowiednie posiłki

Niejadek w domu potrzebuje odpowiednich posiłków, by mógł się dobrze rozwijać. Przede wszystkim pamiętaj o podawaniu dziecku zdrowych, dobrze zbilansowanych dań. Dodatkowo, zadbaj o różnorodność potraw. W ten sposób sprawdzisz, co smakuje mu najbardziej.

Ogranicz przekąski

Każda, nawet najmniejsza przekąska między posiłkami, zapełni żołądek Twojego dziecka. Im mniej podjadania, tym większe szanse, że Twój niejadek zje więcej pełnowartościowego posiłku.

Stwórz odpowiednie porcje

Lepsza będzie mała porcja i dokładka, niż wypełniony po brzegi talerz zupy. Niejadek może przerazić się wielkością porcji i nie będzie chciał zjeść niczego. Tworząc posiłki warto też wykazać się kreatywnością. Poświęć kilka minut więcej na przygotowanie dziecku kolorowego talerza, który być może zachęci go do spróbowania czegoś nowego.

Daj dziecku wybór

Zanim zaczniesz robić obiad zapytaj dziecko czy woli makaron czy ryż, na jaką zupę ma dzisiaj ochotę albo czy woli zjeść banana czy jabłko.

Zadbaj o odpowiednią atmosferę przy posiłku

Daj dziecku tyle czasu ile potrzebuje, oczywiście na ile jest to możliwe. Pamiętaj też, że sprzeczki i krzyki sprawią, że Twoje dziecko jak najszybciej będzie chciało odejść od stołu. Postaraj się również spędzać czas z dzieckiem podczas jedzenia. Zadbaj o rodzinne posiłki, a jeżeli dziecko je małe drugie śniadanie, znajdź kilka minut i zjedz coś z dzieckiem, albo chociaż usiądź z nim przy stole.

Przygotowujcie posiłki wspólnie

Zachęć dziecko do wspólnego gotowania. Być może niejadek chętniej zje to, co sam przygotował. Może to być sałatka owocowa, koktajl albo kanapka.

Podawaj posiłki inaczej

Jeżeli Twoje dziecko nie lubi truskawek czy banana, spróbuj podać je w formie koktajlu w kolorowej szklance ze słomką lub domowego sorbetu. Możesz tez spróbować zastępować pełnowartościowe składniki diety Twojego dziecka. Jeżeli nie lubi mięsa, zastąp je rybą lub wędliną.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Niejadek w domu, czyli problem każdego rodzica" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Niejadek w domu, czyli problem każdego rodzica" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania