DZIAŁY

Decyzja związana z rzuceniem palenia to dopiero połowa sukcesu. Niewielkie zmiany, które wprowadzisz w życie, mogą pomóc oprzeć się pokusie zapalenia na zawsze.

Znajdź swój powód

Przed podjęciem decyzji o rzucenia palenia należy się dobrze zmotywować, aby w momencie kryzysu przypomnieć sobie powód dla którego pragniemy pozbyć się nałogu. Może to być ochrona rodziny przed biernym paleniem, chęć zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka płuc czy choroby serca. Twoim priorytetem może być też lepszy wygląd czy chęć poczucia się młodziej w swoim ciele. Wybierz cel do którego dążysz, aby przezwyciężyć chęć zapalenia.

Zastanów się nad ewentualną terapią

W  momencie w którym przestajesz palić, nie dostarczasz już organizmowi nikotyny, która może wywoływać ból głowy, częste zmiany nastroju i brak energii. Twoje myśli krążą tylko wokół jednego – papierosa. Nikotynowa terapia pomoże zmniejszyć te dolegliwości. Guma nikotynowa, pastylki do ssania czy plastry zwiększą szanse na pozytywny efekt końcowy.

Miej wsparcie w najbliższych

Warto poinformować rodzinę i znajomych o postanowieniu rzucenia palenia. Mogą zachęcić Cię do wytrwania w momencie ochoty na papierosa. Inną opcją jest także dołączenie do grupy wsparcia lub porozmawianie z lekarzem. Terapia behawioralna to rodzaj poradni, który pomaga zidentyfikować i trzymać się strategii rzucenia palenia. Nawet kilka sesji może pomóc.

Znajdź sposób na relaks

Dla wielu osób wyjście na papierosa jest przerwą w codziennych obowiązkach, sposobem na chwilę relaksu. Po zakończeniu palenia należy znaleźć inne możliwości odpoczynku. Istnieje wiele takich opcji. Można ćwiczyć,  słuchać  ulubionej muzyki, nawiązać kontakt z przyjaciółmi, zafundować sobie masaż lub poświęcić czas na hobby. Staraj się unikać stresujących sytuacji w ciągu pierwszych kilku tygodni po rzuceniu palenia.

Unikaj alkoholu

Kiedy pijesz, trudniej jest trzymać się od sytuacji w których zawsze paliłeś. Spróbuj więc ograniczyć alkohol po pierwszym rzuceniu palenia. Podobnie, jeśli często palisz, gdy pijesz kawę, zamień ją na herbatę na kilka tygodni. Jeśli zwykle palisz po posiłku, znajdź coś innego do zrobienia.

Zrób porządki

Gdy już wypalisz swojego ostatniego papierosa, wyrzuć wszystkie popielniczki i zapalniczki. Wypierz każdą odzież, która pachnie dymem oraz wyczyścić dywany i tapicerkę. Użyj odświeżaczy powietrza, aby pozbyć się tego znajomego zapachu. Nie chcesz przecież widzieć ani wąchać niczego, co przypomina Ci palenie.

Ruszaj się

Wykonywanie ćwiczeń i bycie aktywnym może ograniczyć apetyt na nikotynę i złagodzić niektóre objawy jej odstawienia. Jeśli chcesz sięgnąć po papierosa, zamiast tego załóż rolki lub buty do joggingu. Nawet lekkie ćwiczenia pomagają, takie jak: spacer z psem lub plewienie ogródka. Spalone kalorie zapobiegną również przybieraniu na wadze po rzuceniu palenia.

Wybierz nagrodę

Oprócz wszystkich korzyści zdrowotnych wynikającym z zakończenia palenia papierosów,  są pieniądze jakie zaoszczędzisz. Istnieją kalkulatory online, które obliczą, o ile będziesz bogatszy. Nagródź siebie wydając na coś, co sprawi Ci radość!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Motywacja do rzucenia palenia" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Motywacja do rzucenia palenia" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania