DZIAŁY

Mobbing w pracy zdarza się coraz częściej. Przez brak świadomości tego, czym właściwie jest i co można z nim zrobić, wielu pracowników na niego przyzwala. Często nawet pracodawcy nie zdają sobie sprawy, jakie mogą być konsekwencje ich postępowania.

Mobbing – definicja

Mianem mobbingu określa się znęcanie psychiczne lub fizyczne, które ma miejsce w środowisku pracy. Takie działanie negatywnie wpływa na jednego pracownika lub grupę pracowników, a także pracę całej firmy. Warto tutaj odnieść się do definicji, jaka jest zawarta w Kodeksie Pracy, a która kładzie znaczny nacisk na to, że mobbing to uporczywe i długotrwałe działanie. Może pod to zakwalifikować groźby, a także nękanie, którego efektem jest całkowite zaniżenie oceny przydatności pracownika.

Pracodawca stosując mobbing chce ośmieszyć pracownika lub doprowadzić do jego eliminacji z zespołu w zakładzie w pracy. Jeżeli nie zapobiega takim działaniom narusza prawo.

Kiedy zaczyna się mobbing?

Kiedy zaczyna się mobbing?

Objawy mobbingu

Nadal nie jesteś pewien, czy to Ciebie dotyczy mobbing? Zastanów się więc dobrze i zwróć uwagę, czy podobne zachowania pracodawcy względem Ciebie, mają miejsce. Za mobbing można bowiem uznać nieuzasadnione krytykowanie wykonywanej pracy bądź wszelkie groźby pod adresem pracownika. Mogą one przyjmować różne formy, zarówno ustne, jak i pisemne. Co więcej, jeśli pracodawca utrudnia Ci wypowiedzi, nie słucha Cię, a do tego obraża to również jest mobbing ścigany prawem. Także rozsiewanie plotek na Twój temat jest formą mobbingu, tak samo, jak nieprzydzielanie mu zadań, przydzielania zadań bezsensownych czy przydzielanie zadań niedostosowanych do możliwości pracownika.

Walcz o siebie

Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Jeżeli jesteś pewien, że mobbing dotyczy bezpośrednio Ciebie, zawsze możesz udać się po pomoc do lekarza specjalisty. Oceni on Twój stan zdrowia i może dać Ci zwolnienie chorobowe. Przy okazji wszelka dokumentacja pomoże Ci dochodzić swoi praw w sądzie. Nie bój się też rozmawiać o tym, co Cię spotkało. Spotykaj się z zaufanymi, życzliwymi osobami lub postaw na kilka sesji u terapeuty.

Dokumentuj też wszystkie sytuacje, w których pracodawca Cię dręczy. Im więcej będziesz mieć dowodów, tym lepiej dla Ciebie. Nim jednak pójdziesz do sądu, możesz poszukać rozwiązania tej sytuacji w Twoim zakładzie pracy. Nieoceniona może się okazać pomoc mediatora. Gdy jednak atmosfera w pracy jest coraz gorsza, a mobbing się nasila, warto zmienić miejsce pracy. Pamiętaj, nie dawaj się dręczyć. Każdemu zależy się bowiem szacunek, niezależnie do tego, czy zamiata ulice, jest managerem restauracji czy nauczycielem w szkole.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Mobbing – co zrobić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Mobbing – co zrobić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania