DZIAŁY

Menopauza nadal stanowi wstydliwy temat dla wielu kobiet, chociaż nie ma tutaj powodów do krępacji. Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze na ten temat.

Menopauza, czyli co się dzieje

Menopauza to inaczej przekwitanie lub klimakterium, jednak menopauza jest najbardziej powszechnym i najczęściej używanym mianem. Nazywa się tak okres w życiu kobiety, kiedy jej funkcje rozrodcze zostają zatrzymane. Wiążę się to zatem z ustaniem miesiączki oraz innymi objawami w organizmie, które omówimy później. Zwykle przekwitnie trwa około roku bądź dwóch lat i zaczyna się u kobiet, które są w wieku 50 lat i więcej. Jednak istnieją też wyjątki od tej reguły, co oznacza, że przez menopauzę mogą przechodzić również młodsze panie. Wczesne przekwitanie może być skutkiem choroby, leczenia onkologicznego, czy cukrzycy. Czynnikiem przyspieszającym menopauzę jest również nikotyna, a więc może to być spora motywacja, aby rzucić palenie.

Najczęstsze objawy

Jeżeli nie wiesz, czy przechodzi właśnie przekwitanie, czy też nie, zwróć uwagę na kilka objawów, które może występują u Ciebie. Charakterystyczne są bowiem uciążliwe bóle głowy, krzyża oraz stawów. Również znaczące uderzenia gorąca oraz mocne pocenie się w nocy mogą świadczyć o tym, że przekwitasz.

Zwróć też uwagę na to, co dzieje się z Twoim układem płciowym. Często objawy można pomylić z infekcją dróg rodnych, ponieważ menopauza może objawiać się suchością pochwy, a także dokuczliwym świądem. Wydzielina z pochwy może stać się wodnista i utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym utrudniać współżycie z partnerem.

Co jeszcze może wskazywać na to, że właśnie przekwitasz? Przede wszystkim zmiany nastrojów oraz wyraźne skłonności depresyjne. Jeśli więc czujesz rozdrażnienie, zmęczenie, niewytłumaczalny smutek, a przespanie całej nocy stało się dla Ciebie problemem, warto udać się do lekarza, który pomoże Ci poradzić sobie w tym okresie. Wszystkie objawy można bowiem załagodzić i mimo zmian w Twoim organizmie, cieszyć się pełnią życia!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Menopauza – co warto wiedzieć?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Menopauza – co warto wiedzieć?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania