DZIAŁY

Jednym z częstych problemów w nowych domach jest kuna na strychu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak się pozbyć niechcianego domownika? Zapraszamy do lektury!

Jak rozpoznać, że w naszym domu zadomowiła się kuna?

Kuna na strychu potrafi być uciążliwym problemem, ponieważ zwierzę może przegryzać kable, robić dziury w dachu, zanieczyszczać domostwo odchodami, niszczyć izolację budynku, a nawet… przegryzać przewody w zaparkowanym pod domem samochodzie!

Jak rozpoznać, że mamy w domu niechcianego gościa? Na obecność kuny mogą wskazywać:

  • Pogryzione elementy izolacji dachu
  • Niezidentyfikowane dźwięki dochodzące z poddasza
  • Obecność martwych zwierząt na strychu lub poddaszu
  • Odchody  nieprzyjemnym zapachu

Kuna na strychu – co robić?

Jak się pozbyć kuny? Jest na to kilka sposobów. Jedną z najlepszych metod, by pozbyć się kuny na strychu, jest sprawienie sobie psa. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zwierzaka, może się sprawdzić powtykanie psiej sierści sąsiada w różne miejsca na strychu. Zapach psa powinien odstraszyć gryzonia. Jakie są jeszcze inne, humanitarne sposoby na kunę?

Kuna na strychu – jak się jej pozbyć?

Najpopularniejszy sposób na kunę na strychu to pułapka – tzw. żywołapka, której konstrukcja umożliwia schwytanie zwierzaka bez zabijania go. W pułapce należy zamieścić jedzenie, a następnie cierpliwie czekać, aż zwierzak zostanie do niej zwabiony zapachem. Po schwytaniu kunę należy wywieść jak najdalej od ludzkich domostw i wypuścić w lesie. Przysmaki, które mogą zwabić zwierzę, to kanapka z miodek oraz jajka. Jedzenie nie powinno się dotykać gołymi rękami, by nie zostawiać na nich ludzkiego zapachu.

Inne sposoby na kunę na strychu to:

  • Elektroniczne odstraszacze na gryzonie, tzw. pastuchy
  • Wodoodporne odstraszacze dźwiękowe
  • Odstraszacze zapachowe
  • Zabezpieczenie rynien prowadzących na strych
  • Załatanie dziur w dachu
  • Zamontowanie siatek okiennych na poddaszu

UWAGA: Niektóre odstraszacze zapachowe mogą być szkodliwe dla małych dzieci i domowych zwierząt. Najlepszym sposobem na kuny są elektroniczne pastuchy montowane w rynnach!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Kuna na strychu – co robić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kuna na strychu – co robić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania