DZIAŁY

Indyjskie jedzenie jest unikatowe w skali światowej. Oczywiście, że kuchnia każdego rejonu świata jest inna, ale nie ma drugiej tak wypełnionej pikanterią i aromatem.

W wolnym tłumaczeniu biryani znaczy „pieczony”, jednak w wypadku braku wyposażenia kuchni, potrawę można gotować na gazie.

Składniki

Do biriani będziemy potrzebować następujących składników:

  • 3 łyżki oliwy
  • 1/2 cebuli
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 średnie marchewki
  • 1 pietruszka
  • 200 g ryżu długoziarnistego
  • 1 szklanka czerwonej soczewicy
  • 1 puszka pomidorów
  • 1/2 pora
  • świeża kolendra
  • 0,5 kg zmielonego filetu z indyka
  • przyprawy: po 1 łyżeczce słodkiej i ostrej papryki, cukru, mielonej kolendry, kminu rzymskiego, nasion kopru włoskiego

Powyższe ilości składników są przewidziane na 4 porcje. Nasiona kopru najłatwiej dostać w sklepach z kuchnią orientalną bądź w aptece.

Do dzieła!

W żaroodpornym garnku podsmaż na łyżce oliwy pokrojone w kostkę cebulę i pora. Pod koniec dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Przesuń na bok warzywa, wlej drugą łyżkę oliwy i obsmaż dokładnie mięso. W międzyczasie dodaj wszystkie przyprawy (oprócz cukru). Dopraw solą i pieprzem.

Nagrzej piekarnik do 180 stopni C. Wrzuć do garnka pokrojoną na cienkie plasterki marchewkę oraz pietruszkę. Mieszając, smaż przez ok. 5 minut. Wlej 3 szklanki wrzątku i gotuj pod przykryciem przez 10 minut, mieszając 2-3 razy.

Wsyp surowy ryż i soczewicę. Zagotuj. Dodaj pomidory z puszki i posłódź łyżeczką cukru. Wymieszaj i poczekaj, aż zacznie się gotować.

Przykryj pokrywą i wstaw do piekarnika na 20 minut. Po upływie czasu wyciągnij garnek i zostaw potrawę pod przykryciem na 5 minut. Nie chcesz poparzyć ludziom podniebień, racja? To i tak indyjska kuchnia. Na brak ostrości nie powinni narzekać.

Podawaj na płaskich talerzach. Po porcjowaniu przyozdób świeżą kolendrą. Zgodnie z indyjskim obyczajem, wskazane jest spożywanie jedzenia rękami. Jeżeli jednak będziesz jeść biryani w polskim gronie, raczej nieprzyzwyczajonym do takiego sposobu konsumowania, dobrym wyjściem będzie użycie łyżek. Smacznego!

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Kuchnia indyjska – jak przygotować biryani" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kuchnia indyjska – jak przygotować biryani" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania