DZIAŁY

Kradzieże samochodów zdarzają się obecnie znacznie rzadziej niż w poprzednich dekadach, jednak nadal możesz paść ofiarą złodziei aut. Dowiedz się, co zrobić, aby się przed nimi uchronić, a także jak zachować się w sytuacji utraty pojazdu.

Wciąż możliwy scenariusz

Według statystyk, w ciągu ostatnich lat liczba kradzieży pojazdów w Polsce spadła nawet o 70%, na co składa się wiele czynników. Auta są lepiej zabezpieczane i skuteczniej lokalizowane, rozwinęła się sieć monitoringu na drogach i w miastach, jest też większa dostępność pojazdów z zagranicy. Nadal jednak Twój samochód może zniknąć, wyparować, aby zostać sprzedany lub rozkręcony na cenne części. Nie trzeba dodawać, że kradzież każdego samochodu jest dla Ciebie dotkliwą stratą finansową. W tej sytuacji rozmowa na temat skuteczniejszych zabezpieczeń czy wykupienia polisy typu mini casco ma zdecydowanie sens. Szczególnie jeśli posiadasz auto, które jest najchętniej wybierane jako łup – VW Golf i Passat, Audi A4 i A6, Mazda 6… Prawda, że popularne?

Reakcja na kradzież

Przyjmijmy, że Twój samochód został właśnie skradziony – zniknął i na pewno nie został użyty przez kogoś bliskiego. W tej sytuacji musisz wykonać co najmniej dwa telefony – na policję oraz do firmy ubezpieczeniowej (jeżeli posiadasz polisę, która daje Ci w tej sytuacji jakieś korzyści – nie ma w tym gronie OC, o czym za chwilę). Policja ma obowiązek przyjąć Twoje zgłoszenie i podjąć kroki, które umożliwiłyby odnalezienie i odzyskanie pojazdu. Z kolei towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiadasz autocasco lub minicasco, przedstawi formalną drogę do pokrycia straty. Wiele zależy od tego, jak wysoka była suma ubezpieczeniowa polisy i jak cenne jest auto.

Chroń się przed kradzieżą

Najlepiej, aby w ogóle nie doszło do kradzieży. Nigdy nie mamy pewności, że nie padniemy ofiarą przestępców, ale warto podjąć skuteczne kroki w celu zminimalizowania tego ryzyka i zabezpieczenia finansowego na tę niespodziewaną sytuację. Na pewno nie wystarczy zwyczajne OC, które obejmuje wyłącznie odpowiedzialność cywilną za wyrządzone szkody. Tu potrzeba szerszego ubezpieczenia, jak wspomniane już autocasco lub okrojone, tańsze minicasco. To wydatek, który opłaca się przede wszystkim posiadaczom cennych pojazdów. Warto rozważyć wykupienie dodatkowej polisy, szczególnie że dzięki internetowym kalkulatorom OC np.: na ubezpieczamy-auto.pl – łatwo znaleźć tani i korzystny pakiet.

Zmniejszenie ryzyka kradzieży jest także efektem Twoich działań. Na pewno lepiej garażować pojazd lub zostawiać go na płatnym, strzeżonym parkingu zamiast parkować na ulicy, w przypadkowych miejscach. Dobrym wyborem jest także kupowanie samochodów, które z różnych względów mniej interesują złodziei. Zainwestuj też w skuteczny alarmy i systemy zabezpieczeń np. skrzyni biegów.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Kradzież samochodu – co robić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kradzież samochodu – co robić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania