DZIAŁY

W dzisiejszych czasach powrót do tradycyjnego czytelnictwa jest trudny. To nic dziwnego: internet oferuje nam nie tylko książki w postaci e-booków, ale również artykuły, blogi czy vlogi, które skutecznie przyciągają uwagę młodych ludzi. Czy istnieje jednak szansa, żeby zachęcić młodych do czytania?

Komiksy – czy na pewno są tylko dla dzieci?

Komiksy to rozwiązanie, które pomoże dzieciom już od najmłodszych lat zapoznać się z czytelnictwem tradycyjnym. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że współczesne komiksy mają mało wspólnego z dziecinnymi historyjkami – przykładami mogą być Thorgal, cała seria Marvela czy DC Comics. Większość komiksów, przeznaczonych dla młodzieży i dorastających dzieci, porusza istotne dla całego społeczeństwa kwestie, jak honor, sprawiedliwość czy uczciwość. Te same wartości poruszają książki, które jednak mogą kojarzyć się młodym ludziom z nudnym zajęciem, do którego przymusza ich nie tylko system edukacji, ale również rodzice.

– Młodzi nie lubią być do niczego przymuszani, a już zwłaszcza do czegoś, co nakazuje im szkoła. Zresztą umówmy się – kto z nas zawsze chętnie czytał wszystkie szkolne lektury, później pisał z nich kartkówki, a potem jeszcze sięgał po dodatkowe lektury dla samego siebie? Takich osób jest niewiele. Niektórym rodzicom może się wydawać, że ich dzieci mało czytają, jednak muszą oni zdać sobie sprawę z tego, że komiksy to równie wartościowe medium edukacyjne, co książki. Pamiętajmy, że obecne pokolenie jest pokoleniem, które wychowało się w internecie: memy, gify czy emoji to ich naturalna forma komunikacji, dlatego łatwiej im przyswoić komiks, w którym uzupełnieniem tekstu jest obrazek, niż „Zbrodnię i Karę”, która liczy sobie prawie 500 stron – mówi rozmówca z DVDmax, sklepu oferującego dużą gamę komiksów.

Komiksy – za co młodzi je lubią?

Komiksy mają to do siebie, że czyta się je szybciej. Rysunki są uzupełnieniem dialogów, przez co nawet najmniej cierpliwa osoba będzie w stanie przeczytać 1 zeszyt bez nudzenia się. Na komiks zawsze jest czas – można go przeczytać w przerwie w szkole czy przed snem. Książki z kolei wymagają większego skupienia się, a ponadto nie każdy lubi przerywać w połowie dopiero co zaczęty rozdział, bo właśnie wybrzmiał dzwonek na lekcję.

Rysunki w komiksach mogą dawać subtelne sygnały i „smaczki” dla fanów konkretnego uniwersum: w książkach nie jest to tak dyskretne. Oprócz tego wzrokowcy znacznie łatwiej zapamiętają szczegóły z komiksu, niż długiej książki, która ich nie interesuje. Oprócz tego dzieciom, które już wyrosły z krótkich książeczek, jest łatwiej czytać komiksy, które są krótsze i składają się prawie wyłącznie z dialogów. Dodatkowo można dziecko lub nastolatka zarazić prawdziwą pasją, która może przerodzić się w jego hobby – może taka osoba zacznie ćwiczyć swoje umiejętności w rysunku lub grafice komputerowej? Albo sama zacznie rysować komiksy? A może zainteresuje się RPG lub fantastyką i będzie jeździć na konwenty, na których pozna wielu ciekawych pisarzy (również książek!) i ludzi, z którymi zawrze piękne przyjaźnie? –zastanawia się nasz rozmówca z DVDmax.pl

Komiksy to idealny sposób na rozpalenie w młodych ludziach miłości do czytania. Z czasem niektórym z nich komiks może przestać wystarczać i sięgnie on po książkę z podobnej tematyki. Ale nawet jeżeli będzie czytał tylko komiksy, to nie szkodzi – jeżeli tylko będziemy monitorować, jakie tytuły przewijają się przez ręce dziecka, możemy w ten sposób pozwolić mu na rozwinięcie prawdziwej pasji i ciekawego hobby, a jednocześnie umożliwimy mu czytanie wartościowych zeszytów, które pomogą poznać świat i wpoją mu zasady pewnych zachowań społecznych. Pamiętajmy – komiksy to nie tylko „Tytus, Romek i Atomek” czy „Asterix”. To także cały cykl o Wonder Woman, Batmanie, walecznym Wikingu Thorgalu, niesamowitym Doktorze Strangu czy silnym Hulku. To historie, które uczą sprawiedliwości, lojalności i uczciwości – wartości, które obecny świat bardzo ceni.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Komiksy – czyli jak zachęcić młodych do czytania" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Komiksy – czyli jak zachęcić młodych do czytania" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania