DZIAŁY

Nasze dzisiejsze tempo życia często nie daje nawet chwili, aby zastanowić się nad sobą. Przez codzienny natłok zdarzeń i wydarzeń, obowiązków i zobowiązań, zazwyczaj nie jesteśmy zdolni w porę zauważyć, że coś może być nie tak.

Z troski o własny komfort i bezpieczeństwo, warto jest przyjrzeć się popularnym objawom pogarszającego się stanu emocjonalnego i braku stabilności psychicznej – pod żadnym pozorem nie wolno się ich wstydzić! Dobrze jest jednak wiedzieć kiedy warto iść do psychologa i przestać walczyć ze swoimi problemami w pojedynkę.

Depresja zbiera obecnie okrutne żniwo wśród zarówno młodych i jak i dorosłych osób, a współczesny styl życia nierzadko pozostawia po sobie paskudne ślady na zdrowiu – jeśli doskwiera Ci któraś z wymienionych niżej dolegliwości, nie wahaj się przed wizytą u specjalisty.

Stres, uczucie przytłoczenia

Ciągłe wrażenie bycia spóźnionym, nieprzyjemne napięcie, fale ciepła zalewające nas, gdy tylko myślimy o powierzonych nam zadaniach – to znane objawy nadmiernego stresu. Problem ten dotyka dzisiaj znacznej części społeczeństwa, ale jeśli nie jesteś w stanie rozluźnić się nawet na moment z powodu ciążących deadline’ów i obowiązków – może warto zwolnić i zasięgnąć porad, jak temu przeciwdziałać.

Problemy z rodziną

Rywalizacja, nieprzyjemne docinki i uczucie zażenowania podczas rozmów z bliskimi mogą stanowić oznaki niezdrowej relacji między najbliższymi. Rodzina ma za zadanie wspierać się nawzajem, a gdy ta instytucja społeczna zawodzi, człowiek często pozostaje sam. Jeśli wizyta u psychologa w pojedynkę nic nie daje, dobrze jest rozważyć terapię grupową – być może to konkretny członek rodziny zawinił.

Wybuchowość, frustracja

Brak zdolności do odnoszenia porażek, napady gniewu następujące bez wyraźnych przyczyn, niesprawiedliwe obwinianie otoczenia – w dzisiejszych czasach każdy chce być numerem jeden, a gdy okazuje się, że to nie takie proste, często szukamy przyczyn klęski wszędzie, tylko nie w nas samych. Tłumione poczucie niesprawiedliwości czy negatywnych emocji może się kiedyś skończyć się ucieczką w uzależnienia lub przemoc – czasem warto jest się po prostu „wygadać”, a zadaniem terapeuty jest przede wszystkim słuchanie.

Objawy depresji

Brak sił, motywacji i chęci do działania, poczucie beznadziei i braku wyraźnych celów – wszystkie te czynniki mogą być bardzo niebezpieczne. Nieleczona depresja to jedno z największych zagrożeń naszych czasów, a świadomość społeczeństwa na jej temat jest wciąż dramatycznie niska. Nie warto słuchać wskazówek w stylu „zajmij się czymś”, „idź pobiegać”, „pomyśl o czymś innym” – jeśli tylko podejrzewamy u siebie depresję, powinniśmy jak najszybciej skierować się do specjalisty, zanim choroba skończy się tragedią.

Trauma

Jeśli faza akceptacji po utracie kogoś bliskiego wciąż nie nadchodzi mimo dużego odstępu czasu – należy udać się do psychologa. Często nie potrafimy pogodzić się z tym, co zaszło, szukamy winy we własnej osobie, zastanawiamy się „co by było gdyby…” – brzemię straty może się za nami ciągnąć nawet całe życie. Nie warto walczyć z tym samemu.

Kiedy warto iść do psychologa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak na pewno dobrym momentem będziesz czas, w którym czujesz, że przerasta Cię jedna z powyższych sytuacji. Nie czekaj do ostatniej chwili, ponieważ depresja może przyjść szybciej niż się spodziewasz, a wyjście z tej choroby może okazać się trudniejsze niż myślisz.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Kiedy warto iść do psychologa" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kiedy warto iść do psychologa" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania