DZIAŁY

Laktacja to trudny czas dla ciała młodej mamy. Dlatego tak ważne jest, aby zadbała o swój wypoczynek i wygodę. Jednym ze sposobów jest dobór najlepszej pozycji karmienia. Takiej, podczas której wypocznie, zrelaksuje się i nie będzie cierpiała z powodu bólu pleców. Jednocześnie nie zniechęci się zbyt szybko do karmienia swojego maluszka. Oto, na co może się zdecydować!

Dlaczego dobór dobrej pozycji jest tak ważny?

Początkowo karmienie piersią zajmuje sporą część dnia i nocy. Noworodek domaga się mleka nawet kilkanaście razy dziennie. Złe przystawianie dziecka bardzo szybko może zakończyć się bólem pleców, rąk, a nawet zakłóceniem procesu laktacji. Jeżeli zależy ci, aby tego uniknąć, koniecznie sprawdź, na czym polega klucz do sukcesu.

Jaka jest najważniejsza zasada karmienia i jakie pozycje karmienia piersią wybierać? Bez względu, na jakie ułożenie się zdecydujesz, nigdy nie pochylaj się do dziecka. Przystawiamy dziecko do piersi, nie odwrotnie. Już na początku warto wyrobić u siebie dobre nawyki. Z czasem czynność ta stanie się bardzo naturalna, zaczniesz przystawiać maluszka nie tylko w fotelu, zaciszu swojego domu, ale też w parku, czy podczas wspólnych spacerów i wycieczek.

Dla kogo pozycja klasyczna?

Jest najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana. To dobry sposób karmienia także wtedy, kiedy mama i jej dziecko znajdują się poza domem. Przy karmieniu prawą piersią układa się maluszka na zgięciu prawej ręki. Przytula się go do swojego brzucha, drugą dłonią podaje pierś, a następnie przytrzymuje się plecki i pupę niemowlęcia.

Pozycja krzyżowa – warto spróbować

Ustawienie jest podobne jak przy pozycji klasycznej. Z tą różnicą, że dziecko położone jest i przytrzymywane na ręce mamy, znajdującej się naprzeciwko piersi, którą ona właśnie karmi. Takie położenie powoduje, że druga ręka jest zupełnie wolna, może formować pierś i przystawiać ją do buzi malca. Taka opcja przydaje się, kiedy dziecko jest wcześniakiem lub ma obniżone napięcie mięśniowe.

Jak karmić bliźnięta? Spod pachy!

Jak wskazuje nazwa, nóżki dziecka powinny znaleźć się pod pachą mamy. Albo pod obiema, kiedy dzieci jest dwójka. Maluszki mogą leżeć na poduszkach. Ich brzuszki dotykają boków karmiącej. Wolne ręce, przedramiona przytrzymują plecki i główki niemowlaków. Kiedy szczególnie sprawdza się takie ułożenie? Wtedy gdy:

  1. mama jest po cesarce,
  2. podczas zastojów,
  3. przy dużych piersiach.

A może karmić na leżąco?

Podczas laktacji warto położyć dziecko w swoim łóżku. To bardzo wygodne, zwłaszcza jeżeli jesteś zmęczona po porodzie lub nie masz siły wstawać w nocy do dziecka.

Buzia i brzuszek malucha powinny być skierowane w twoją stronę. Dla ułatwienia posłuż się poduszkami, które ułożysz za plecami niemowlęcia. Jedna ręka mamy musi znajdować się pod głową malca, druga delikatnie go przytrzymuje. Oto pozycja tzw. leżąca na boku.

Oprócz tego w czasie leżenia wypróbuj ułożenie, tzw. na wznak. Zwłaszcza jeżeli jesteś po cesarskim cięciu. Połóż dziecko wzdłuż lub w poprzek swojego brzucha i jednocześnie podtrzymuj mu pupę, plecy.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Karmisz piersią? Sprawdź, która pozycja będzie dla Ciebie najwygodniejsza" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Karmisz piersią? Sprawdź, która pozycja będzie dla Ciebie najwygodniejsza" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania