DZIAŁY

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak zarówno przyszłe mamy jak i ich bliscy, nie mogą zapominać o tym, jak ważne w tym momencie jest ich zdrowie. Nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów. A na jakie zwrócić szczególną uwagę?

Krwawienie

Niewielkie i bezbolesne, występujące na przykład w terminach miesiączki, są dosyć częste i normalne na każdym etapie ciąży. Problem pojawia się, kiedy krew jest jasnoczerwona, ponieważ może to świadczyć o łożysku przodującym. Niebezpieczne są również krwawienia, którym towarzyszy silny ból w dole brzucha, który w pierwszej połowie ciąży może być oznaką zagrażającego poronienia, a w drugiej – problemów z łożyskiem. Krwawienia mogą oznaczać również ciążę pozamaciczną, urazy dróg rodnych lub choroby szyjki macicy. W każdym przypadku należy się jednak skonsultować z lekarzem.

Ból brzucha

W ciąży nie należy lekceważyć żadnego bólu brzucha, ponieważ w zależności od etapu ciąży może być on objawem bardzo różnych dolegliwości. Nie należy lekceważyć żadnego niepokojącego objawu i nawet przy niewielkich bólach, skontaktować się z lekarzem.

Świąd

Powodów do obaw nie ma, jeśli świąd występuje umiarkowanie w pierwszym trymestrze. Naszą uwagę powinno zwrócić swędzenie w drugiej części ciąży. Może ono świadczyć o zaburzeniach pracy wątroby, tzw. cholestazy ciężarnych, która stanowi duże zagrożenie dla płodu.

Obrzęki

Obrzęki w ciąży pojawiają się w skutek zatrzymania wody i większej ilości krwi oraz ucisku naczyń krwionośnych przez macicę. Najczęściej puchną wtedy dłonie i nogi. Obrzęki te znikają jednak po zastosowaniu specjalnych preparatów, odpoczynku lub zimnych okładach. Problemem mogą okazać się obrzęki występujące w innych częściach ciała, w tym na twarzy, lub nieustępujące po dłuższym odpoczynku. Niebezpieczne są również obrzęki występujące nagle lub takie, które połączone są z wysokim ciśnieniem (140/90 mmHg i więcej) czy szybkim przybieraniem na wadze, co jest objawem zatrucia ciążowego.

Osłabienie ruchów płodu

Najpóźniej po 20 tygodniu ciąży kobieta powinna zacząć odczuwać ruchy dziecka. Od tego czasu należy zwracać na nie szczególna uwagę, ponieważ osłabienie aktywności płodu może świadczyć o niedotlenieniu. Szczególną uwagę powinna przykuć również zmiana charakteru ruchów.

Odpływanie wód płodowych

Odpływanie wód płodowych przed 38. tygodniem ciąży to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ jest jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia porodu przedwczesnego.

Gorączka

Należy koniecznie skontaktować się z lekarzem jeśli przekroczy ona 38’8*C i towarzyszą jej inne objawy, na przykład wymioty lub dreszcze.

Wymioty

Są niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka, ponieważ mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Drgawki

Napad drgawek w trakcie trwania ciąży może być objawem tzw. rzucawki ciążowej, która jest najcięższą postacią zatrucia ciążowego. W takim przypadku należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Biegunka

Pozbawia ona organizm płynów fizjologicznych, co jest dla kobiet w ciąży bardzo groźne. Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, kiedy dodatkowo zauważymy krew lub śluz. By uzupełnić utracone płyny, konieczne może być podłączenie do kroplówki.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jesteś w ciąży? Na te objawy musisz uważać" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jesteś w ciąży? Na te objawy musisz uważać" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania