DZIAŁY

Pyłki roślin zalicza się do najczęściej uczulających alergenów. Co więcej, objawy wywołanych przez nie alergii mogą być odczuwane przez wiele miesięcy w roku. Wsparciem dla osób z alergią na pyłki jest kalendarz pylenia. Przedstawia on prognozy stężenia poszczególnych alergenów w ciągu roku.

Kalendarz pylenia

Kalendarz pylenia dostarcza wielu informacji, zwłaszcza o tym, które rośliny pylą w danym miesiącu oraz jak mocne jest natężenie określonych pyłków. Najczęściej funkcjonuje trzystopniowa skala pylenia – niskie, średnie i wysokie. Prognozy dla alergików nie są najlepsze.

Prognozy dla alergików – trawy i chwasty

Pod koniec kwietnia zaczynają pylić trawy. Początkowe niskie stężenie pyłków znacznie wzrasta na przełomie maja i czerwca oraz utrzymuje się niemal do końca lipca. Przez kolejne miesiące aż do końca września natężenie pylenia traw jest znów niskie. Wśród najczęściej uczulających traw znajdują się: wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, wyczyniec łąkowy, tomka wonna, mietlica pospolita, kostrzewa czerwona, tymotka łąkowa, rajgras wyniosły.

W przypadku chwastów głównymi sprawcami alergii pyłkowej są: babka, komosa, bylica, ambrozja, szczaw, pokrzywa. Babka pyli od początku maja do końca września, przy czym przez cały ten czas natężenie poziomu pyłków utrzymuje się na dość stałym, średnim poziomie. Podobnie rzecz ma się w przypadku komosy, tyle że ta rozpoczyna pylenie od połowy czerwca. Jednym z krócej uczulających chwastów jest ambrozja. Objawy alergii na jej pyłki pojawiają się od drugiej połowy sierpnia do końca września. Natężenie pyłków jest niemal cały czas niskie. Bylica zaczyna pylić na przełomie czerwca i lipca. Przez niemal cały lipiec i sierpień utrzymuje się wysokie natężenie jej pyłków. Roślina pyli do końca września, przy czym w tym miesiącu notuje się znaczny spadek ilości pyłków w powietrzu. Szczaw pyli od początku maja do końca sierpnia, a największe natężenie pyłków stwierdza się od drugiej połowy maja do pierwszych tygodni lipca. Najdłużej spośród chwastów pyli pokrzywa. Jej pyłki unoszą się w powietrzu od maja aż do początku października, przy czym najbardziej daje się we znaki przez cały czerwiec, lipiec i pierwszą połowę sierpnia.

Prognozy dla alergików – drzewa

Alergię pyłkową najczęściej powodują takie drzewa, jak: leszczyna, olcha, topola, dąb, brzoza. Leszczyna to roślina, która zaczyna pylić jako pierwsza. Objawy uczulenia stwierdza się już pod koniec stycznia. Przez luty i marzec występuje średnie nasilenie pyłków, a na początku kwietnia leszczyna przestaje pylić. Nieco później pyli olcha, bo od początku lutego. Dość szybko natężenie pyłków staje się wysokie i utrzymuje na takim poziomie niemal do końca pylenia, czyli do początku kwietnia. Objawy uczulenia na pyłki topoli pojawiają się w drugiej połowie marca. Przez pierwsze tygodnie kwietnia znacznie się nasilają, by ustąpić pod koniec miesiąca. Koniec marca to czas, kiedy zaczyna pylić brzoza. Uczulenie na jej pyłki jest jednym z najczęstszych pośród drzew. Dość szybko w powietrzu stwierdza się wysokie stężenie pyłków, które utrzymuje się do pierwszych tygodni maja. Jako jedno z ostatnich drzew pyli dąb. Objawy uczulenia pojawiają się od początku kwietnia i dokuczają do końca maja, a najbardziej uciążliwe są na przełomie tych miesięcy.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jesteś alergikiem? W tych miesiącach musisz uważać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jesteś alergikiem? W tych miesiącach musisz uważać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania