DZIAŁY

Azja z roku na rok staje się coraz chętniej wybieranym miejscem na podróż. Jednak panujące tam zasady savoir – vivre, w niektórych przypadkach bardzo różnią się od tych panujących w Polsce, a nawet w Europie. Sprawdź jak się zachować, by nie popełnić gafy przy stole.

Gospodarz

Jest to oczywiście najważniejsza osoba na spotkaniu. To on decyduje o wszystkim, nawet o miejscu, na którym gość powinien usiąść. Wchodząc do domu, należy przywitać gospodarzy w określonej kolejności, zaczynając od seniora rodu. To również na ręce najstarszych członków rodziny składa się przyniesiony prezent. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach dotyczących podarunków. Nie wolno wręczać przede wszystkim ostrych przedmiotów, takich jak noże, zegary czy parasole. Bardzo źle postrzegane jest również wręczenie nakrycia wierzchniego w kolorze zielonym, który symbolizuje zdradę żony.
Należy również pamiętać, by prezent dla gospodarzy, nie miał nic wspólnego z liczbą cztery, której wymowa tylko nieznacznie różni się od słowa „śmierć”.

Zachowanie przy stole

W przeciwieństwie do Europy, gdzie podczas posiłku na stole najczęściej stoją półmiski, z których każdy sam nakłada sobie porcje, w Azji jest to zadaniem gospodarza. To on, swoimi pałeczkami, nakłada na talerze gości najlepsze smakołyki.

Jeżeli już mowa o pałeczkach, to warto również poznać zasady posługiwania się nimi. Najgorszym co można zrobić, to wbić pałeczki w potrawę, ponieważ w ten sposób w Japonii ofiaruje się ryż zmarłym. Nie należy również stukać pałeczkami o miskę, jest to znak żebraków.

W Azji panują zgoła odmienne zasady zachowania przy stole, niż te, które znamy. Przede wszystkim bardzo dobrze odbierane jest głośne mlaskanie. Jest to komunikat dla gospodarza, że posiłek bardzo nam smakuje. Należy również pamiętać, by nie zjeść całej porcji, ponieważ to z kolei oznacza, że gospodarz nie zapewnił nam odpowiedniej ilości jedzenia.

Pożegnanie

Azjatycka gościnność nie kończy się na opuszczeniu domu gospodarzy. W dobrym tonie jest odprowadzenie gości nie tylko do drzwi, ale też przed budynek, do taksówki a nawet na przystanek czy pociąg. Oczywiście możemy odmówić, jednak konieczne może okazać się powtórzenie tego kilka razy, nim zostanie wzięte na poważnie. Lepiej jednak będzie zgodzić się i spędzić z gospodarzem kilka dodatkowych minut.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jedziesz do Azji? Poznaj lokalny savoir – vivre" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jedziesz do Azji? Poznaj lokalny savoir – vivre" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania