DZIAŁY

Umiejętność jazdy wózkiem widłowym to jedna z najczęściej poszukiwanych cech wśród pracowników. Sprawdź, co każdy operator wózków widłowych wiedzieć powinien!

Wózki widłowe odgrywają coraz większą rolę w wielu firmach – są niezastąpionym narzędziem pracy w magazynach, centrach logistycznych itd., znacząco ułatwiając transport oraz składowanie towarów. Trudno sobie dziś wyobrazić sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo bez floty wózków widłowych dostosowanych do specyfiki wykonywanych w nim zadań. Aby jednak pojazdy te właściwie spełniały swą rolę, potrzebny jest wykwalifikowany personel, który potrafi nimi sprawnie operować, w pełni wykorzystując ich możliwości, nie stanowiąc jednocześnie zagrożenia dla innych ludzi, siebie samego, a także przewożonego ładunku.

Kto może jeździć wózkiem widłowym?

Nie każdy może prowadzić wózek widłowy. Osoba kierująca wózkiem widłowym powinna mieć specjalne uprawnienia! Aby je uzyskać, należy zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego oraz przejść badania lekarskie oraz testy psychologiczne badające predyspozycje do prowadzenia tego typu pojazdów.

Najlepszym sposobem na odpowiednie przygotowanie się do egzaminu jest uczęszczanie na specjalny kurs obsługi wózków widłowych. W jego trakcie uczestnicy poznają m.in. budowę wózków, ich typy, zasady ich obsługi, techniki ich konserwacji, a także przepisy BHP. Obejmuje on kilkadziesiąt godzin, składających się z części teoretycznej oraz praktycznej, kończy się zaś egzaminem wewnętrznym oraz zdobyciem zaświadczenia respektowanego często w całej Unii Europejskiej.

Jednak sama znajomość zasad poruszania się wózkiem nie wystarczy. Operatora pojazdu powinny cechować ponadto opanowanie, odpowiedzialność oraz ostrożność. Musi pamiętać, że kierując wózkiem, odpowiada on nie tylko za prawidłowe przewożenie towaru, ale także za bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pobliżu trasy przejazdu pojazdu. Operator powinien on zwracać uwagę na odpowiednią prędkość wózka, dostosowaną do warunków terenu, na którym się porusza, a także na odległość pojazdu od innych elementów, np. regałów, ramp, innych wózków oraz od ludzi. Bezwzględnie wymagana jest od operatora wózka znajomość zasad BHP oraz umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.

O tym, że operator wózków widłowych to dziś poszukiwana na rynku profesja, świadczą ogłoszenia pracy w największych miastach w Polsce. Kierowca wózków jest poszukiwanym pracownikiem w wielu miejscach pracy ze względu na swoje kwalifikacje – umiejętność obsługi wózków poświadczona odpowiednim certyfikatem oraz predyspozycje psychologiczne. Stąd nie powinno dziwić, że jego zarobki mogą sięgać ponad 3 tysięcy złotych.

Bezpieczna jazda wózkiem widłowym

Bezpieczna jazda wózkiem widłowym

1. Przed rozpoczęciem jazdy, zwłaszcza po wcześniejszym intensywnym eksploatowaniu wózka, sprawdź koniecznie stan techniczny pojazdu. Powinieneś zwrócić uwagę na:

  • wycieki oleju, paliwa lub wody – sprawdź, czy silnik, złącza rurek hydraulicznych, układ jezdny oraz chłodnice nie zawierają śladów wycieków.
  • pedał hamulca i sprzęgła – skontroluj ich sprawność poprzez wciśnięcie pedału przy uruchomionym silniku. Odległość pedału od podłoża nie powinna być mniejsza niż 60 milimetrów.
  • hamulec ręczny – sprawdź, czy jest w dobrym stanie. Siła zaciągnięcia dźwigni hamulca powinna wynosić 147–196N.
  • poziom paliwa, oleju silnika, płynu hamulcowego, oleju hydraulicznego, oleju skrzyni biegów – odpowiedni poziom wymienionych cieczy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania pojazdu.
  • wskaźnik naładowania akumulatora.
  • widły i maszt – upewnij się, że części te nie są wygięte ani uszkodzone, sprawdź, czy poprawnie działają, np. nie wydają dziwnych dźwięków przy pracy.
  • fotel operatora – powinien być ustawiony tak, by kierowca pojazdu miał maksymalny komfort podczas pracy.
  • kierunkowskazy oraz światła – upewnij się, że po naciśnięciu opowiedniego przycisku lub uruchomieniu odpowiedniej dźwigni kierunkowskazy i światła działają poprawnie.
  • ciśnienie w oponach – sprawdź je za pomocą specjalnego przyrządu do mierzenia ciśnienia; jeśli ciśnienie jest za małe, wyrównaj je, sprawdź także, czy opona jest szczelna, nie zawiera uszkodzeń itd.

Gdy tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały w Twoim pojeździe, postaraj się znaleźć ich przyczynę lub powierz to obsłudze technicznej. Pamiętaj, że wsiadając do niesprawnego, uszkodzonego urządzenia, narażasz na wypadek nie tylko siebie, ale też innych!

2. Przewożenie ładunku. Przede wszystkim należy zadbać o to, by waga ładunku nie przekraczała maksymalnego udźwigu! Umieszczając ładunek na widłach, upewnij się, że jest on odpowiednio zabezpieczony oraz postaraj się, by środek ciężkości towaru znajdował się na środku wideł – w przeciwnym razie wózkowi grozi utrata stabilności, co może spowodować groźny wypadek. Upadek towaru może być też efektem przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdu oraz zbyt gwałtownego manewrowania wózkiem.

3. Zwróć uwagę na warunki, w jakich pracujesz, oraz powierzchnię, po której się poruszasz. Jeśli używasz wózka do transportu zewnętrznego, nie korzystaj z niego podczas niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak gwałtowny deszcz czy burza. Wózek powinien być używany jedynie na płaskich, stabilnych nawierzchniach, np. asfaltowych. Jeśli droga zawiera przeszkody lub uszkodzenia, np. dziury, zmniejsz prędkość oraz uważnie obserwuj, czy ładunek nie ulega przemieszczeniu. Gdy nawierzchnia jest śliska, np. wskutek deszczu, koniecznie zmniejsz prędkość pojazdu, by uniknąć wpadnięcia w poślizg.

Podczas jazdy po pochyłościach nie skręcaj pojazdu, może to spowodować przewrócenie się wózka! Podczas zjazdu w dół jedź powoli, zapobiegawczo wciskając hamulec. Unikaj także ostrego hamowania – wózek może stracić stabilność.

4. O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

  • nie przewoź innych osób na częściach pojazdu – wózek widłowy to nie autobus!
  • nie wsiadaj do wózka i nie wysiadaj z niego, gdy jest w ruchu!
  • jadąc, powinieneś dokładnie widzieć całą trasę. Jeśli jest inaczej, np. z powodu zbyt dużej wielkości przewożonego ładunku, jedź tyłem.
  • zanim rozpoczniesz jazdę, usiądź w fotelu oraz umieść stopy w miejscach do tego przeznaczonych.
  • wykorzystuj dodatkowy osprzęt dopasowany dokładnie do tego typu wózka, którego używasz.
  • parkuj na płaskich powierzchniach, a jeśli już robisz to na pochyłym terenie – zablokuj dodatkowo koła.

Wybór właściwego wózka widłowego

Wybór właściwego wózka widłowego

Na bezpieczną jazdę wózkiem widłowym wpływ ma także sam wózek, a ściślej – jego specyfikacja techniczna. Decydując się więc na zakup lub wynajem pojazdu, należy wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na późniejszy komfort jego użytkowania. Konstruktorzy, chcąc zmaksymalizować bezpieczeństwo jazdy wózkiem widłowym, wyposażają pojazdy w technologie sprzyjające unikaniu nieprzewidzianych wypadków. Należą do nich m.in. technologie uniemożliwiające gwałtowne hamowanie czy kamery pomagające przy załadunku. Podczas dokonywania wyboru najlepszego modelu zwróć uwagę, czy Twój wózek jest w nie wyposażony!

Sprawdź też, czy wózek, który planujesz kupić, posiada odpowiednie oznakowanie, takie jak napisy w języku, który znają pracownicy, piktogramy, a także sygnały ostrzegawcze np. towarzyszące jeździe w tył.

Ostatnią rzeczą, być może jednak najważniejszą, jest zakup wózka od sprawdzonego dealera, takiego jak marka CESAB (aby poznać ofertę, kliknij tutaj). Tylko wtedy mamy pewność, że otrzymujemy pojazd w idealnym stanie, nie narażając tym samym na niebezpieczeństwo nas samych ani żadnego z naszych współpracowników. Co więcej, w razie uszkodzenia pojazdu mamy możliwość oddania go do serwisu w jednym z wielu punktów w Polsce oraz dokupienia oryginalnych części zamiennych dobrej jakości.

Podsumowanie

Jak pokazaliśmy w tym artykule, jazda wózkiem widłowym wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz wiedzy, a także wykazywania takich cech jak ostrożność, opanowanie oraz brak skłonności do brawurowych, nieodpowiedzialnych zachowań. Priorytetem jest niestwarzanie zagrożenia dla siebie oraz osób przebywających w najbliższym otoczeniu. Warto jednak nabyć umiejętności jazdy wózkiem widłowym, gdyż uprawnienia operatora tego typu pojazdów to dziś niezwykle cenny atut na rynku pracy.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jazda wózkiem widłowym bez tajemnic!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jazda wózkiem widłowym bez tajemnic!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania