DZIAŁY

Niezależnie od tego czy chorujesz na cukrzyce, bardzo ważne dla zdrowia jest dobre odżywianie. Produkty, które wybierasz mają wpływ nie tylko na rozwój choroby, ale również na to jak się czujesz i ile masz energii w ciągu dnia.

Owoce i warzywa

Naturalnie niska zawartość tłuszczu i kalorii, mnóstwo witamin, składników mineralnych oraz  błonnika w  owocach i warzywach dodaje smaku i pozwala wprowadzić różnorodność do każdego posiłku. Takie produkty mogą być zbawienne w walce z cukrzycą. Każdy powinien jeść co najmniej pięć porcji dziennie. Zaliczamy do nich wszystkie świeże, mrożone, suszone czy puszkowane owoce w postaci soków. Możesz wybrać mnóstwo warzyw i owoców dzięki którym posiłki staną się kolorowe, a co za tym idzie będzie chciało nam się je zjeść!

Produkty bogate w skrobię

Ziemniaki, ryż, makaron czy chleb zawierają węglowodany, które są rozkładane na glukozę i wykorzystywane przez komórki jako paliwo. Lepsze opcje produktów bogatych w skrobię to pełnoziarniste pieczywo czy makaron oraz brązowy ryż. Zawierają one więcej błonnika, co pomaga utrzymać prawidłową pracę układu trawiennego. Są wolniej wchłaniane (mają niższy indeks glikemiczny), a to pozwala na dłużej czuć się pełnym.

Mięso, jaja rybne, rośliny strączkowe, fasola i orzechy

Te pokarmy zawierają dużo białka, i pomagają budować mięśnie. Zawierają minerały, takie jak żelazo, które są niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Tłuste ryby: makrela, łosoś  czy sardynki, również dostarczają omega-3, które pomaga chronić serce. Fasola, nasiona roślin strączkowych, soja i tofu są również dobrym źródłem białka.

Produkty mleczne

Mleko, ser i jogurt są bogate w wapń – jest on niezbędny dla rosnących dzieci, ponieważ powoduje, że kości i zęby stają się mocne. Niektóre produkty mleczne zawierają tłuszcze, szczególnie tłuszcz nasycony, więc staraj się wybierać produkty o jego niższej zawartości. Mleko półtłuste zawiera więcej wapnia niż mleko pełne, ale dzieci poniżej 2 lat powinny spożywać mleko pełnotłuszczowe, gdyż mogą nie otrzymywać wystarczającej liczby kalorii oraz niezbędnych witamin. Nie podawaj dziecku odtłuszczonego mleka, dopóki nie osiągnie co najmniej 5 lat.

Pokarmy bogate w tłuszcz i cukier

Pamiętaj, że słodka żywność i napoje dodają dodatkowych kalorii, a słodkie napoje podnoszą poziom glukozy we krwi – wybierz lekkie lub niskokaloryczne alternatywy. Pij również jak najwięcej wody, która nie zawiera kalorii. Tłuszcz jest kaloryczny, więc staraj się zmniejszyć ilość oleju lub masła, którego używasz podczas gotowania. Pamiętaj, aby ograniczyć oleje nienasycone, takie jak słonecznik, rzepak lub oliwa z oliwek, ponieważ są lepsze dla Twojego serca.

Sól

Zbyt duża ilość soli może zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i powodować udar. Przetworzona żywność zawiera dużo soli. Spróbuj więc gotować więcej posiłków w domu, gdzie możesz kontrolować ilość używanej soli – gdy w kuchni jest tyle pysznych przypraw, naprawdę możesz cieszyć się ulubionymi przepisami nie dodając tej szkodliwej substancji.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jaka dieta dla cukrzyków?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jaka dieta dla cukrzyków?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania