DZIAŁY

Zbliżamy się do końca upalnego lata, jednak dla dobra naszego silnika warto zadbać o sprawny układ chłodzenia także w trakcie zimy. W dzisiejszym poradniku dowiesz się jak, kiedy i dlaczego wymienić płyn chłodniczy w samochodzie.

Płyn chłodniczy spełnia bardzo istotną funkcję w samochodzie, a mianowicie ochronę przed przegrzaniem oraz zatarciem silnika. Dobrej jakości płyn chłodniczy w zimę uchroni nas także przed dłuższym postojem, ponieważ nie zamarznie przy temperaturze, aż do -35 stopni Celsjusza! W tym poradniku opowiem Ci o tym kiedy jak i dlaczego wymieniać płyn chłodniczy w samochodzie. Zaczynamy?

Płyn chłodniczy – jak wybrać?

Jak już wspomniałem, płyn chłodniczy chroni oraz chłodzi silnik samochodu. W tym celu krąży on po całym układzie chłodzenia w samochodzie i nagrzewa się czasami nawet, aż do 115 st. C. Zbyt mała ilość płynu chłodniczego spowoduje jego przegrzanie, a następnie zatarcie, dlatego warto regularnie sprawdzać jego stan na oznaczeniach MIN i MAX. Dodatkowo płyn chłodniczy chroni także chłodnicę oraz nagrzewnicę przed korozją i odkładaniem się w nich szkodliwych związków.

Gdy poziom płynu chłodniczego spada poniżej oznaczenia MIN (zwłaszcza latem) warto uzupełnić jego brak dolewając płyn chłodniczy uzupełniony przy ostatniej pełnej wymianie. Jeżeli nie wiesz jaki płyn chłodniczy znajduje się w Twoim samochodzie, możesz kupić oraz dolać uniwersalną mieszankę pasującą do każdego rodzaju płynu chłodniczego.

Zanim jednak tego dokonasz, pokażę Ci teraz różnice pomiędzy kolorami oraz oznaczeniami płynów chłodniczych zgodnie z klasyfikacją marki Volkswagen:

  1. Płyn chłodniczy G11 (kolor niebieski lub zielony) – dla samochodów wyprodukowanych pomiędzy 1989 a 1996 rokiem.
  2. Płyn chłodniczy G12 (kolor czerwony lub pomarańczowy) – dla samochodów wyprodukowanych pomiędzy rokiem 1996 a 2001.
  3. Płyn chłodniczy G12+ (kolor fioletowo-czerwony lub fioletowo-różowy) – dla samochodów wyprodukowanych pomiędzy 2001 a 2004 rokiem.
  4. Płyn chłodniczy G12++ (kolor fioletowo-czerwony lub fioletowo-różowy) – dla samochodów wyprodukowanych pomiędzy 2001 a 2004 rokiem.
  5. Płyn chłodniczy G13 – to uniwersalne płyny, które z powodzeniem można stosować do aut wyprodukowanych od roku 2018.

Taka klasyfikacja jednak nie zawsze obowiązuje, zwłaszcza jeżeli posiadasz auto marki innej niż te z grupy VW. Warto wtedy o pomoc spytać fachowca, autoryzowanego dealera lub sprawdzić w książce serwisowej.

Kupując płyn chłodniczy koniecznie sprawdź, czy jest to koncentrat (do rozcieńczenia z wodą destylowaną 1:1), czy też gotowy produkt.

Kiedy wymieniać płyn chłodniczy?

Jak już wspomniałem, płyn chłodniczy należy kontrolować na bieżąco i uzupełniać jego niedobór w układzie chłodzenia. Zaleca się także, aby wymieniać cały płyn chłodniczy raz na 2 lata, bowiem z czasem traci on swoje właściwości chłodzące oraz chroniące silnik.

Wymieniając płyn chłodniczy warto także kierować się zdrowym rozsądkiem – jeżeli pojazd jest użytkowany bardzo często np. jako taksówka, autobus lub tir wymiana płynu chłodniczego będzie wymagana częściej. Można założyć, iż należy wymienić cały płyn chłodniczy pomiędzy 50 a 80 tyś kilometrów przebiegu.

Płyn chłodniczy – jak wymienić?

Jeżeli tylko uzupełniasz płyn chłodniczy wystarczy, że dolejesz brakującą jego ilość do poziomu MAX w zbiorniku wyrównawczym. Jeżeli jednak chcesz wymienić cały płyn chłodniczy postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

Uwaga! Wymieniajac płyn chłodniczy staraj się, aby pozbyć się starego płynu z całego układu chłodzenia. unikaj poradników w internecie, które pokażą Ci jak wymienić płyn chłodniczy jedynie z bloku silnika.

Sprawdź szczelność układu

Ok, masz juz płyn chłodniczy i jesteś gotowy lub gotowa, aby go uzupełnić lub wymienić. Zanim jednak przystąpisz do jakichkolwiek prac, upewnij się, że cały układ jest szczelny sprawdzając wszystkie z uszczelek znajdujących się pod silnikiem lub nagrzewnicą. Jeżeli auto jest rozgrzane, poczekaj, aż ostygnie, a do tego czasu oceń szczelność układu chłodzenia wzrokiem.

Zlokalizuj korek spustowy i wlew

Teraz sprawdź gdzie znajduje się korek wlewu (pod maską silnika) oraz znajdź korek spustowy, który powinien być w dolnej części przodu samochodu (np. pod silnikiem tuż za zderzakiem).

Przygotuj samochód

Aby wymiana płynu chłodniczego była skuteczna, należy poprzez kurek spustowy spuścić maksymalną jego ilość. W tym celu rozgrzej silnik samochodu (15-20 minut rozruchu) oraz ustaw ogrzewanie auta (z nagrzewnicy) na maksimum, aby uniknąć zapowietrzenia się układu chłodzenia.

Wyłącz silnik przed wymianą

Teraz, gdy płyn chłodniczy jest już rozgrzany wyłącz silnik samochodu i poczekaj chwilę, aż ostygnie. Delikatnie i bardzo ostrożnie odkręć po kilku minutach korek wlewu płynu znajdujący się przy silniku (uważaj, aby się nie oparzyć – płyn może wystrzelić pod wpływem ciśnienia i jest bardzo gorący!).

Spuść stary płyn

Pod kurek spustowy płynu chłodniczego podstaw wiadro (najlepiej 10 litrowe) i odkręć go, aby spuścić płyn chłodniczy.

Przed wymianą płynu chłodniczego warto dowiedzieć się jaka jest pojemność układu chłodzenia w twoim samochodzie. dzięki temu dowiesz się ile płynu udało się spuścić.

Pod wpływem grawitacji płyn chłodniczy opuści blok silnika, jednak może to potrwać. Co jakiś czas sprawdzaj ile płynu chłodniczego znajduje się w wiaderku (mile widziane takie z miarką z boku).

Sprawdź ilość płynu

Jeżeli z Twojego układu chłodzenia udało się za pomocą kurka spustowego spuścić cały lub prawie cały płyn chłodniczy to operacja zakończyła się sukcesem. Jeżeli jednak udało się spuścić np. tylko połowę płynu, musisz wykonać jeszcze jeden krok.

Zdemontuj uszczelki układu

Prawda jest taka, że większość warsztatów pod usługą WYMIANA PŁYNU CHŁODNICZEGO oferują jedynie spuszczenie jego ilości z kurka spustowego. Druga prawda jest taka, że w 99% przypadków będzie to nie więcej niż połowa płynu znajdującego się w całym układzie – reszta będzie najprawdopodobniej na nagrzewnicy.

Aby usunąć z niego pozostały płyn chłodniczy, zdemontuj uszczelki znajdujące się najniżej pod silnikiem samochodu, w okolicy kurka spustowego. Wykonaj to także bardzo ostrożnie – płyn będzie wciąż gorący!

Spuść resztę płynu

Pozostaje Ci teraz tylko ponownie spuścić pozostały w układzie chłodzenia płyn chłodniczy do wiaderka. Czasami kompleksowa wymiana płynu chłodniczego będzie wymagać demontażu więcej niż jednej uszczelki – jeżeli tak, drugą zdemontuj nieco dalej, również w najniższym położeniu, bliżej nagrzewnicy samochodu.

Uzupełnij nowy płyn chłodniczy

Gdy cały płyn jest już spuszczony, zakręć dolny kurek, zamontuj ponownie uszczelki i wlej powoli płyn chłodniczy przez wlew. Dlaczego powoli? Zapobiegniesz wtedy nadmiernemu napowietrzeniu się układu chłodzenia. Z resztą poradzi sobie Twój samochód w trakcie jazdy, no może z naszą małą pomocą.

Sprawdź stan płynu

Uzupełnij płyn chłodniczy do poziomu MAX. Gdy tak się stanie, uruchom samochód i poczekaj, aż zabierze on płyn ze zbiorniczka wyrównawczego. Po chwili, gdy będzie go za mało ponownie dolej płyn chłodniczy – powtarzaj tak kilka razy przy uruchomionym cały czas silniku pojazdu.

Odpowietrzenie układu chłodzenia

Część płynu chłodniczego, która pozostała w nagrzewnicy i spłynęła po demontażu uszczelek musi zostać uzupełniona po pełnej wymianie. W tym celu ponownie ustaw ogrzewanie (nie klimatyzację!) auta na maksymalny poziom. Gdy nagrzewnica się nagrzeje, a termostat otworzy samochód wypełni cały układ chłodzenia nowym płynem chłodniczym. Ponownie dolej płyn chłodniczy do zbiorniczka, gdy jego ilość spadnie poniżej oznaczenia minimum.

Kontroluj ilość płynu

To już koniec. Możesz zakręcić kurek wlewu płynu chłodniczego i wyłączyć silnik. Pamiętaj, aby po pełnej wymianie płynu sprawdzić ponownie jego stan po 50-100 km oraz kolejnego dnia z rana. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po raz kolejny potrzebna będzie dolewka płynu chłodniczego – koniecznie zabierz ze sobą dodatkowy pojemnik z płynem.

Powodzenia!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wymienić płyn chłodniczy" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wymienić płyn chłodniczy" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania